7. června 2015 8:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přejeme vám hezký den. Uprchlí vrazi za sebou nechali vzkaz a tunel

Ulice Dannemory v New Yorku pročesávají policisté. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ulice Dannemory v New Yorku pročesávají policisté. | foto: AP

WASHINGTON Z americké věznice s nejvyšším stupněm ostrahy, která se nachází ve vesnici Dannemora poblíž kanadské hranice, unikli dva usvědčení vrazi. Podle agentury AP to oznámil guvernér státu New York Andrew Cuomo.

Cuomo varoval, že osmačtyřicetiletý Richard Matt a čtyřiatřicetiletý David Sweat představují pro veřejnost nebezpečí.

Uprchlý vězeň David Sweat.

Uprchlý vězeň David Sweat.

Sweat si odpykával doživotní trest poté, co byl shledán vinným z vraždy zástupce šerifa v okrese Broome v roce 2002. Matt dostal trest 25 let vězení za to, že unesl a poté ubil k smrti muže v roce 1997.

Dvojice měla cely vedle sebe a utekla v noci na sobotu. V posteli nechali uprchlíci oblečení a další předměty, aby to zdálky vypadalo, že tam spí. Strážci jejich nepřítomnost zjistili až v sobotu ráno.

„Vyšetřování odhalilo, že v zadní stěně cel byly vyříznuty díry, kterými zadržovaní unikli,“ uvedl Anthony Annuci z vězeňské správy, podle nějž k tomu vězni použili elektrické ruční nářadí. „Pak pokračovali ven sérií tunelů, přičemž ještě několikrát nářadí upotřebili,“ dodal.

Uprchlý vězeň Richard Matt

Uprchlý vězeň Richard Matt

Jak si vězni nářadí opatřili, se zatím neví, jakož ani to, jak mohli znát cestu skrz potrubí a tunely. Na ulici zřejmě vylezli, když odklopili víko kanálu.

Podle Cuoma se jedná o vůbec první útěk z oddělení s nejvyšší ostrahou ve věznici Clinton Correctional Facility, jež byla postavena v roce 1865. Vězeňský komplex leží asi 30 kilometrů od kanadské hranice. Na silnicích v okolí byla zřízena kontrolní stanoviště.Do pátrání bylo v okolí věznice, které se pro její odlehlou polohu a chladné podnebí regionu přezdívá „Malá Sibiř“, nasazeno více než 200 policistů se psy. Zapojena byla i letadla k pátrání ze vzduchu

Ve vězení s nejvyšší ostrahou je 2689 vězňů, což z něj dělá největší nápravný objekt ve státu New York. Uteklá dvojice vězňů za sebou na jedné z trubek nechala lísteček se vzkazem: „Přejeme vám hezký den.“

Nápravné zařízení v New Yorku je po útěku dvou vězňů prohledáváno.
Policejní složky hledají stopy po dvou uprchlých vězních.

Město Dannemora je kompletně uzavřené. Není možné nikam odjet, lidé nemohou ani přijíždět. Místní obyvatelé vypovídají, že nikdy předtím nic takového nezažili. „Všude jsou policisté. Kontrolují kufry aut,“ vypověděl pro NY Times Rich Green, majitel místní pizzerie.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz