130 let

Autokino - ilustrační | foto: wikimedia.org/ErriTollsten

‚Nejdete do kina, ale cestujete do 50. let.‘ Pandemie oživila v USA fenomén autokin, majitelé mají plno

Svět
  •   5:00
OSCALA/PRAHA - Nákaza koronavirem zastavila po celém světě filmovou produkci. Hollywoodská studia nenatáčí, kina po celých USA zůstávají zavřená. Tedy až na výjimky. Majitelé autokin musí kvůli enormnímu zájmu odmítat zákazníky.

„Chtěli jsme udělat něco bezpečného v naší komunitě, aby lidé mohli ven, protože už pomalu všem začíná hrabat,“ řekla pro NBC Miami Connie DeGolierová. Rozhodla se tedy, že se svým manželem otevře autokino - tedy místo, kam budou moci lidé přijet v autě, zůstat v něm a na obřím plátně zhlédnout film.

Na parkovišti u floridského baru Tipsy Tiki tak vytvořili provizorní biograf a měli v plánu během víkendu každý den promítat jeden film. „Začali jsme a velice rychle se nám to vymklo z rukou,“ popsala DeGolierová. Na parkoviště, na které se běžně vejde kolem 50 automobilů, chtělo během pár hodin přijet na 2500 lidí.

První autokino v USA vzniklo v roce 1933 v New Jersey.

Američané totiž v době pandemie touží po jakémkoliv rozptýlení a autokina, která zažila svá nejlepší léta krátce po druhé světové válce, poskytují bezpečné prostředí i v době pandemie. Podle serveru Today navíc mohou venkovní kina pomoci s psychickou pohodou návštěvníků, protože jim poskytnou chvilku nostalgie po lepších časech. „Nejdete totiž jen do autokina, ale vracíte se v čase do 50. let,“ uvedla majitelka newyorského autokina Beth Wilsonová.

Své o tom ví především majitel floridského autokina v Oscale John Watzke. Jeho drive-in kino, které vzniklo v roce 1948, bylo před dvěma týdny jedním z posledních pěti fungujících v USA.

„Běžně bych v tomto období neprodal prakticky žádné lístky,“ popsal pro deník The Guardian Watzke. „Děti bývají ve školách a tak, ale najednou jsem zjistil, že v pátek a sobotu kapacita kina nestačí a já musím odmítat lidi.“

Chvilka normálního života

Watzke se rozhodl nechat kino otevřené, protože si dobře pamatoval, jak vypadala situace v roce 2005, když Floridu zdecimoval hurikán Katrina. „Lidé ocenili cokoliv, co jim přineslo pár minut normálního života,“ zavzpomínal. „Bral jsem to tak, že pokud můžete být společně doma, pokud můžete společně jet autem, proč byste nemohli v tom autě sledovat film?“

Od začátku pandemie se však muselo jeho autokino lehce změnit. Omezil kapacitu „sálu“ na 250 vozidel z běžných 460, požádal zaměstnance, aby nosili roušky a rukavice. Rovněž občerstvení si již zákazníci neobjednávají osobně, ale přes online aplikaci a personál kina jej přinese až k autu. Zároveň si všichni zaměstnanci měří každé tři hodiny teplotu. „Kdybych si nebyl jistý, že dokáži zajistit bezpečí pro mé zaměstnance, neotevřel bych,“ doplnil Watzke.

Stejně jako on i mnoho dalších majitelů autokin pocítilo příležitost. Koncem padesátých let, bylo po Spojených státech přes 4 tisíce podobných kin pod širým nebem.

Úpadek tohoto fenoménu začal v 70. letech. Lidé již jednoduše nechtěli sedět v automobilech, ceny filmů se šplhaly nahoru a autokina nemohou být v provozu celý rok narozdíl od klasických kin. Zážitek může zkazit počasí či nálet ptáků.

Nárůst za pandemie

Autokin tak v USA dnes zbývá na 305 a ne všechny jsou v provozu. Podle dat United Drive-In Theatre Owners Association jich v polovině dubna promítalo jen pět. První květnový víkend se jich však Američanům otevřelo na třicet a očekává se, že čísla každým týdnem porostou.

Nabídka filmů zatím zůstává omezená. Ale vzhledem k faktu, že klasická kina, kterých je v USA přes pět a půl tisíce, zůstanou v nadcházejících měsících dozajista uzavřená, majitelé autokin nebudou mít o zákazníky nouzi.

Někteří jako třeba Josh Frank z texaského kina Blue Starlite, dokonce uvažují nad tím, že by autokino poskytli i k provozování mší, promocí a koncertů. „Prožít něco v autokině budou chtít lidé minimálně rok, protože to zůstane nejbezpečnějším a nejpohodlnějším způsobem, jak shlédnout film nebo koncert,“ dodal Frank.

Autor: Martin Hampejs