• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Jeden z obžalovaných Marian Kočner v síni slovenského nejvyššího soudu, který projednává odvolání ohledně tří obžalovaných v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. | foto: ČTK

Obnovení procesu v kauze vraždy Kuciaka je šancí na spravedlnost, píše slovenský tisk

Svět
  •   8:39
BRATISLAVA - Zrušení osvobozujícího rozsudku nad dvěma obžalovanými v případu vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky je krokem k nastolení spravedlnosti a k možnému potrestání objednavatelů tohoto zločinu. Napsal to ve středu slovenský tisk v reakci na úterní verdikt nejvyššího soudu, po kterém se soud první instance bude muset znovu zabývat obžalobou proti podnikateli Marianu Kočnerovi z objednání Kuciakovy vraždy a proti Aleně Zsuzsové ze zprostředkování činu.

„Hledání spravedlnosti nekončí. Viníci se trestu za svůj brutální čin nevyhnou,“ uvedl deník Pravda. Dodal, že soudci nejvyššího soudu upozornili na to, že soud první instance v případu zejména správně nevyhodnotil a nezohlednil všechny důkazy ani svůj verdikt dostatečně nezdůvodnil.

Podle listu důkazů, že Zsuzsuová vraždu zorganizovala, bylo dostatek a nepřímých důkazů vůči Kočnerovi existovalo také více než dost.

Jeden z obžalovaných Marian Kočner v síni slovenského nejvyššího soudu, který...
Ozbrojená eskorta přivádí Mariana Kočnera

„Tato společnost dluží Jánovi a Martině spravedlnost bez pochybností a pochybení, bez kalkulací, tak, aby se právo neohýbalo, ale zároveň právnické kličky nebránily právě této spravedlnosti. Dostali jsme všichni další šanci, soudcové, prokurátoři i veřejnost,“ napsal list Sme k vrácení případu soudu první instance. Doplnil, že spravedlnost pro Kuciaka a Kušnírovou potřebovala další šanci a nejvyšší soud ji poskytl.

Podle listu Denník N se po rozhodnutí nejvyššího soudu výrazně zvýšila šance, že v případu vraždy budou odsouzeni objednavatelé zločinu, které označila prokuratura. Deník na titulní stránce otiskl fotografii Kočnera s přeškrtnutým nápisem nevinen.

Také nejčtenější slovenský list Nový čas upozornil, že nejvyšší soud upozornil na mnoho nedostatků osvobozujícího verdiktu, který ve zmíněném nejsledovanějším soudním líčení v novodobých dějinách Slovenska loni v září vynesl nižší soud.

Autor: ČTK