12. prosince 2013 13:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ostuda keňského senátora: chlubil se fotkou s Mandelou z photoshopu

Mike Sonko se objímá s Nelsonem Mandelou. Díky Photoshopu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mike Sonko se objímá s Nelsonem Mandelou. Díky Photoshopu | foto: Independent.co.ukReprofoto

NAIROBI Uživatelé internetu se nedali zmást podvodem, o který se pokusil senátor za keňskou metropoli Nairobi Mike Sonko. Když před týdnem zemřel bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela, senátor usoudil, že by bylo vhodné ukázat, že se s Mandelou setkal osobně. S pomocí photoshopu tedy sestavil fotografii, na níž se s Mandelou objímá, a umístil ji na svou facebookovou stránku. Upozornil na to britský list The Independent.

Britský list v této souvislosti poznamenal, že s Mandelou se chtěl vyfotografovat kdekdo, od někdejšího britského premiéra Tonyho Blaira až po členky skupiny Spice Girls.

Sonko si pro svou kompilaci vybral záběr na sice už stárnoucího, avšak svěžího Mandelu, a vložil svůj vlastní portrét do jeho rozevřené náruče. Znalí uživatelé internetu nicméně reagovali na nezdařilý výtvor velmi rychle. Bryskně našli originál starý zhruba deset let, na němž se Mandela objímá s boxerem Muhammadem Alim.

ČTĚTE TAKÉ:

Jedna uživatelka Facebooku napsala, že by někdo měl panu senátorovi prozradit, že Mandela byl velmi vysoký člověk, mnohem vyšší než Sonko. Další zase s ironií podotkl, že "Mandela byl v den focení nějak rozmazaný".

Sonko byl v roce 2010 původně zvolen do dolní komory parlamentu, ale byl z ní vyloučen za to, že se dostavoval s náušnicemi v uších a v brýlích proti slunci. Letos byl pak zvolen za Nairobi do senátu. Vydává se za ochránce mladých a chudých Keňanů.

Není to ovšem poprvé, co se Sonkovo jméno objevuje v souvislosti s pozměňováním fotografií. V říjnu tvrdil, že snímek, na němž je zachycen v posteli s političkou Rachael Shebeshovou, je produktem photoshopu.

Lidovky.cz, ČTK