Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež v dokumentárním snímku podpořil registrovaná partnerství. Na Filipínách vyvolal výrok pochyby

Papež František ve Vatikánu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František ve Vatikánu. | foto: Reuters

Manila Papež v dokumentárním snímku odvysílaném ve středu v Římě řekl, že homosexuálové mají právo žít v rodině a že je nutné vytvořit zákon o registrovaném partnerství k jejich právní ochraně. Papežova podpora registrovaného partnerství homosexuálů se však nesetkala všude se souhlasem. Například na Filipínách, považovaných za baštu katolicismu v Asii, biskup ve výslužbě Arturo Bastes vyjádřil pochybnosti o „morální správnosti“ papežova názoru.

Prohlášení papeže je obsaženo v dokumentárním filmu Francesco, který měl premiéru ve středu na filmovém festivalu v Římě. Papežův blízký spolupracovník jezuita Antonio Spadaro ve čtvrtek uvedl, že vyjádření pochází z rozhovoru, který papež poskytl v roce 2019 mexické televizní stanici Televisa. Agentura AP ale upozornila, že papežova slova byla v odvysílané verzi rozhovoru vystřižena. Mexická televizní stanice se k situaci nevyjádřila.

Papež František

Vatikán zveřejnil novou encykliku papeže Františka podepsanou v historickém...
Papež František v neděli ve velikonočním poselství vyzval svět k zastavení...

Bastes, který do svého odchodu do důchodu působil jako biskup v provincii Sorsogon, prohlásil, že „má vážné pochybnosti o morální správnosti“ papežova názoru. Je prý v rozporu s dlouhodobým postojem církve, jež výslovně dovoluje svazky jenom mezi ženami a muži. „Papežovo prohlášení je šokující. Jeho obrana homosexuálních svazků, jež vede k nemorálním činům, mne opravdu pobouřila,“ řekl Bastes. 

Mluvčí filipínského prezidenta Rodriga Duterteho k tomu ve čtvrtek podle agentury AP řekl, že prezident svazky lidí téhož pohlaví podporuje, ale že je třeba získat i souhlas parlamentu.

Stejné překvapení jako Bastes vyjádřili tři další biskupové a oznámili, že si ověří, zda jde opravdu o oficiální názor Vatikánu a zda byla papežova slova v dokumentu použita v náležitém kontextu. „Je to jenom dokument, takže nic oficiálního a mělo by se to ověřit,“ řekl biskup z města Balanga Ruperto Santos.

Papež František v roušce, kterou se dlouhou dobu zdráhal nosit, navzdory...

Papež František v roušce, kterou se dlouhou dobu zdráhal nosit, navzdory pokročilému věku.

Skupina Bahaghari, což je sdružení gayů, leseb, bisexuálů nebo transgenderových osob (LGBT), označila papežův výrok za „velkou věc“, která by měla vést ke změně rodinného práva na Filipínách.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!