130 let
Antonio Inoki

Antonio Inoki | foto: Youtube.com

Japonský politik pořádá v KLDR wrestlingový turnaj. Kvůli uneseným krajanům?

USA
  •   6:00
Nejuzavřenější totalitní režim světa pořádá ve svém hlavním městě mezinárodní wrestlingový turnaj. Zúčastní se ho významní zápasníci z Asie, Evropy i USA, včetně současného šampióna významné wrestlingové soutěže TNA, Bobbyho Lashleyho. Nápad pochází z hlavy japonského wrestlera a současného poslance Antonia Inokiho, který tak chce údajně zlepšit vztahy obou zemí. Kritici však tvrdí, že mu jde především o to se zviditelnit.

Inoki už podobný podobný turnaj uspořádal v roce 1995 a do Pchjongjangu jezdí pravidelně. "Sportovní události lidi sbližují," uvedl pro Washington Post," v tomto případě si navíc diváci můžou svobodně vybrat favorita a překonat tak národnostní rozdíly." Svým kritikům vzkazuje, že časem jeho dobré úmysly pochopí. Turnaj bude kombinovat klasický i korejský wrestling s dalšími bojovými sporty. 

Spekuluje se o tom, že Inokiho snahy souvisejí s únosem nejméně sedmnácti Japonců v 70. a 80. letech, o jejichž propuštění Japonsko dlouhodobě vyjednává. 

Antonio Inoki

Bývalý japonský wrestler a zakladatel politické strany "Sportu a Míru". Proslavil se v 70. letech zápasem proti Muammaru Alim, jehož atypický průběh se stal odrazovým můstkem pro vznik moderní podoby smíšených bojových umění. Po ukončení kariéry byl zvolen poslancem japonského parlamentu.

Severní Korea únosy přiznala a v roce 2002 pět rukojmích propustila s dovětkem, že zbylí zajatci jsou již po smrti. Pchjongjang ale nedávno slíbil  otevřít vyšetřování, které má celý incident vyjasnit. Japonsko už jako odpověď zrušilo některé sankce, zavedené po únosech.

Sportovní diplomacie

Oznámení přichází více než půl roku po tom, co s podobným záměrem navštívil Pchjongjang Dennis Rodman. Jeho pokus o "basketbalovou diplomacii" však sklidil vlnu kritiky, když před zápasem zazpíval Kim Čong-Ilovi narozeninovou píseň a po zápase prohlašoval, že Američan Kenneth Bae, vězněný severokorejským režimem od roku 2012, je zadržován právem.

PSALI JSME:

Rodman svá slova po návratu do USA omlouval konzumací alkoholu, přihlásil se do protialkoholní léčebny a v květnu dokonce nabídl, že nastoupí výkon trestu místo Bae. Kritiky tím však neumlčel.

Pozvolný nátlak

Není to poprvé, co Inoki používá sportovní klání jako diplomatický prostředek. Podobným způsobem se angažoval v záchraně zhruba stovky japonských občanů v Iráku na počátku 90. let. Jen pár dní po skončení jeho "mírového festivalu" byla všechna rukojmí propuštěna.

Je však otázkou, jestli se mu něco podobného může podařit i s uzavřeným severokorejským režimem. "V případě Severní Koreji mám tendenci být v tomto ohledu skeptický," tvrdí harvardský profesor Joseph Nye, duchovní otec konceptu mírného nátlaku. Ten spoléhá na prohlubování přátelských vazeb spíše než na hrubou sílu. 

Severokorejský diktátor Kim Čong-un si od svého nástupu k moci sportovní klání oblíbil a sport ve své zemi významně propaguje. Severokorejci by se tak měli stát "všestranně vyvinutými lidskými bytostmi s odolným tělem a silnou vůlí k práci a obraně vlasti," jak podle agentury Reuters prohlásil profesor pchjongjangské univerzity Yang Song Ho.

Nedávné fiasko s návštěvou Dennise Rodmana nebo vlažné přijetí newyorské filharmonie v roce 2008 však ukazuje, že přátelský přístup nemusí vždy nést kýžené ovoce.

Autor: