130 let
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Při ruském leteckém bombardování syrského Arbínu zahynulo 37 civilistů

Svět
  •   12:09
DAMAŠEK - Při ruském leteckém bombardování regionu kolem města Arbín, které kontrolují povstalci, zahynulo 37 civilistů. Informovala o tom v sobotu exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Podle charitativní skupiny Syrsko-americká zdravotnická společnost (SAMS), která podporuje lékařská zařízení v oblasti, zahynulo při bombardování 47 lidí; tento počet podle SAMS bude ještě stoupat, protože záchranáři nadále prohledávají trosky.

Syrská státní televize mezitím oznámila, že druhá největší povstalecká skupina ve východní Ghútě souhlasila, že se z oblasti evakuuje. Podle informací korespondenta televize má začít asi 7000 civilistů a bojovníků skupiny Fajlak ar-Rahman opouštět čtyři města ve východní Ghútě od soboty. 

Syrskou východní Ghútu za měsíc opustilo přes 105 tisíc lidí. Jen během soboty odešlo 700 civilistů

Podle SOHR není jasné, zda členové Fajlak ar-Rahman odejdou do provincie Idlib na severozápadě země, anebo do severních oblastí, které kontrolují turečtí vojáci a Tureckem podporovaní opoziční bojovníci. Arbín leží v oblasti východní Ghúta, kterou za poslední měsíc už z 90 procent opět ovládla syrská vládní vojska. 

Z této oblasti nedaleko Damašku se už déle než týden i přes pokračující boje evakuují civilisté. „Ruské nálety a zápalné bomby zabily prchající civilisty ve sklepení, kde lidé zahynuli následkem popálenin a udušení,“ řekl ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán. Podle něj je takřka celá východní Ghúta již pod kontrolou vládních sil s tím, jak jednotlivé enklávy vyklízí stále víc a víc lidí - naposledy v sobotu opustil poslední konvoj město Harasta. 

Syrské vládní síly izolovaly Dúmu, rozdělily východní Ghútu

Bombardování se podle AFP odehrálo ještě předtím, než o půlnoci vstoupilo v platnost příměří s islamistickou skupinou ovládající jih oblasti. Podle agentury Reuters se letecké nálety ve východní Ghútě odehrály i v sobotu ráno. Libanonské šíitské hnutí Hizballáh, které je spojencem syrské vlády, ve čtvrtek oznámilo, že na složení zbraní přistoupila skupina Fajlak ar-Rahman a že příměří mělo začít platit od půlnoci. 

Ve středu uzavřeli zástupci syrské vlády za zprostředkování Moskvy podobnou dohodu také s povstalci ze skupiny Ahrár aš-Šám. Ve východní Ghútě z velkých skupin zůstává ještě Džajš al-Islám, která působí hlavně v Dúmě, což je největší město východní Ghúty. Z východní Ghúty se už přes týden i přes pokračující boje evakuují civilisté. 

Využívají humanitární koridory otevřené po část dne vládními vojsky a jejich ruskými spojenci. Dosud oblast, která byla od roku 2013 v obležení vládních jednotek, opustilo na 100 tisíc lidí. Východní Ghúta se ocitla v obležení vládních jednotek na jaře 2013 krátce poté, co ji asi rok po vypuknutí občanské války v Sýrii ovládli povstalci. V katastrofálních podmínkách v obležení žilo na 400 tisíc lidí.

Autor: ČTK