Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Tři z nás to auto smetlo.‘ Za zraněnými studenty z Francie přiletěli rodiče vojenským letadlem

Svět

  14:23
LONDON/PARIS - Do Londýna vyrazili na výlet, pro tři studenty však ve středu ve večerních hodinách přiletěli rodiče z Francie - vojenským letadlem. Patří totiž mezi zraněné, kteří zůstali na místě útoku u budovy britského parlamentu na Westminsterském mostě, k němuž se přihlásil Islámský stát. Dva z nich jsou v kritickém stavu.

Záchranářské jednotky zasahují poblíž Westminsterského paláce. foto: Stefan Rousseau/AP

Francouzská média uvedla, že se vláda rozhodla rodiče zraněných poslat vojenským letadlem do Londýna ještě ve středu večer.

Tři francouzští studenti patří mezi 40 zraněných z londýnského útoku u Westminsterského paláce. Studenti byli sraženi autem útočníka, když najel do lidí na mostě. Všichni byli převezeni do blízké nemocnice, kde jim lékaři poskytli nutná lékařská ošetření. Byť jsou podle dostupných zdrojů „dva v kritickém stavu, ani jeden z nich nemá život ohrožující zranění.“

Učitelka skupinky studentů se v médiích k útoku vyjádřila. „Tři z nás to auto smetlo. V tu chvíli jsme nevěděli, zda byli mrtví, nebo ne. Nemůžu o tom už víc mluvit. Nevím, co mám říct.“

Zraněný na kapotě auta

Podle francouzského deníku Le Télégramme byli studenti součástí výletu zhruba 90 studentů z evropské sekce soukromého lycea Saint-Joseph, školy ze severozápadu Francie, z oblasti Bretaně. Na Westminsterském mostě byla ale v době útoku přítomna pouze část těchto studentů, napsal web rádia Bleu. Některé zdroje uvádějí 10, jiné tucet.

Zbytek školáků byl po útoku odveden do hotelu, kde bydleli od neděle. Tam s nimi později mluvila britská policie. „Požádali nás, abychom popsali, co se na místě událo, co přesně jsme viděli,“ řekl spolužák zraněných Kilian.

Deník Le Télégramme rovněž zpovídal další svědky incidentu. Jeden z nich vypověděl, jak „viděl jednoho studenta, který nárazem skončil na kapotě auta“.

Právě tento student se podělil i o to, co z místa vzápětí po útoku poslal textovou zprávou domů: „Viděli jsme auto, jak srazilo naší skupinku. Dvacet sekund nato a vjel by do nás!“ Podle jiného ze studentů, které auto nesrazilo, stačilo málo, aby „šílený řidič“ srazil i je. Všichni studenti byli podle francouzských zdrojů událostmi silně otřeseni a do Bretaně se navrátili ve čtvrtek brzy ráno. Úřady jim doma poskytnou psychologickou pomoc.

22.března 2017 v 18:16, příspěvek archivován: 23.března 2017 v 12:53

Solidarité avec nos amis britanniques terriblement frappés, plein soutien aux élèves français blessés, à leurs familles et leurs camarades.

Solidaritu britským přátelům, zraněným Francouzům a jejich rodinám na twitterovém účtu vyjádřil i francouzský premiér Bernard Cazeneuve.

Vláda rodiče poslala do Londýna

Podle oficiálního zdroje agentury AFP byli blízcí zraněných studentů ve věku 15-16 let od útoku nepřetržitě v kontaktu s nemocnicí London hospital, kde byly jejich děti hospitalizovány.

Rodiče se již ve středu večer sešli ve škole zraněných dětí, která se v ten den uzavřela. Následně jí střežili policejní důstojníci. „Emoce mezi rodiči byly vyhrocené,“ napsal deník The Telegraph.

Francouzská vláda se ihned nato ve večerních hodinách rozhodla vypravit vojenské letadlo z města Lorient s rodiči všech tří zraněných studentů. Vyslání letadla médiím potvrdil prezident Hollande.

Události probudily vzpomínky na uplynulé události z Paříže v listopadu 2015. „Francie, kterou rovněž podobné útoky tvrdě zasáhly, rozumí tomu, co přesně Britové nyní prožívají,“ řekl pro agenturu AFP francouzský prezident Francois Hollande ještě předtím, než se do médií dostala informace o zraněných studentech. Své kondolence britské premiérce Therese Mayové oznámil na svém twitterovém účtu.

22.března 2017 v 20:32, příspěvek archivován: 23.března 2017 v 12:42

J'ai adressé mes condoléances à Theresa MAY à la suite de l’attaque qui a endeuillé le Royaume-Uni aujourd'hui.

„Děkujeme francouzské vládě za podporu,“ poděkovala ve svém čtvrtečním projevu Mayová s tím, že ví o francouzských studentech.

V Paříži ve středu večer přesně o půlnoci pohasla na několik minut světla ikonické stavy celé Francie Eiffelovy věže.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat