130 let
Turecký prezident Tayyip Erdogan (vpravo).

Turecký prezident Tayyip Erdogan (vpravo). | foto: Reuters

Aktualizováno

Turecko požádalo o mimořádné zasedání Rady NATO. Do Sýrie ale pozemní vojsko nepošle

USA
  •   19:07aktualizováno  21:33
ANKARA/BRUSEL - Turecko v neděli požádalo NATO o svolání mimořádného zasedání Severoatlantické rady v příštím týdnu k projednání svých vojenských operací proti radikálům z Islámského státu v Sýrii a proti pozicím Strany kurdských pracujících (PKK) v sousedním Iráku. V plánu ale poslat do Sýrie pozemní vojsko nemá. Oznámilo to turecké ministerstvo zahraničí.

Turecko se Spojenými státy se ale shodlo, že je potřeba poskytnout leteckou podporu umírněným povstalcům, kteří tam bojují proti ozbrojencům z hnutí Islámský stát (IS). 

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg svolal schůzku Rady na úrovni velvyslanců všech 28 členských států aliance na úterý, oznámila agentura Reuters.

„Turecko požádalo o mimořádné zasedání s ohledem na vážnost situace po sérii ohavných teroristických útoků z minulých dnů a také pro informování spojenců o opatřeních, které přijímá,“ citoval Reuters z prohlášení NATO vydaném v Bruselu. 

Turecké stíhačky znovu bombardovaly kurdské základny v Iráku:

  • Turecko v neděli podniklo novou vlnu leteckých úderů na cíle Strany kurdských pracujících (PKK) v severním Iráku. Informovala o tom turecká média. Po první vlně tureckých vzdušných úderů na základny kurdských bojovníků v Iráku z noci na sobotu PKK vypověděla mírová jednání s Ankarou.
  • Turecké bojové stroje F-16 v neděli večer vzlétly z letecké základny v Diyarbakiru na jihu země a zasáhly kurdské základny v severoiráckém Hakurku, upřesnily zahraniční agentury.

„Spojenci v NATO sledují vývoj velmi pozorně a jsou solidární s Tureckem,“ stojí dále v tomto dokumentu. Severoatlantická rada je nejvyšším rozhodovacím a konzultačním orgánem aliance. Je to fórum pro diskusi a vzájemné konzultace, ve kterém jsou zastoupeni všichni členové NATO.

Turecko od pátečního večera vstoupilo aktivně do bojů proti radikálům z IS v Sýrii, a postaralo se tak o zásadní obrat jejich vývoje. Otevřelo ale také frontu proti tureckým Kurdům ze zakázané Strany kurdských pracujících v severním Iráku.

První nálety tureckých sil na cíle IS v Sýrii začaly v pátek a pokračovaly i o víkendu. Vláda v Ankaře kromě toho dala příkaz k razii na teroristické kruhy ve třinácti provinciích země, při níž bylo zatčeno bezmála 600 lidí.

Kurdové vystupují z mírových jednání

Ještě v pátek večer vzlétla turecká letadla také nad severní Irák a bombardovala základny a logistická stanoviště PKK. Strana pak v sobotu ohlásila, že vystupuje z mírových jednání, protože podle ní ztratila smysl. Turečtí Kurdové bojovali za svá práva se zbraní v ruce 28 let a v roce 2012 se dohodli na zahájení mírových jednání. Od té doby moc nepokročila a současný vývoj je blokuje.

Turecko už požádalo o mimořádné zasedání Severoatlantické rady například loni v červnu, a to kvůli eskalaci bojů v Iráku a zejména kvůli zajetí osmi desítek tureckých občanů v severoiráckém Mosulu. Ankara tehdy nicméně nepožadovala ze strany aliance žádnou podporu, schůzka prý byla pouze informativní.

Mimořádné zasedání rady ovšem není nic zcela výjimečného, v nedávné minulosti bylo svoláno například po teroristických útocích na Spojené státy z 11. září 2001, v roce 2003 před zahájením invaze do Saddámova Iráku nebo v dubnu 2010 po zřícení polského prezidentského speciálu u Smolensku.

Autor: ČTK