Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tělo mexického bosse zmizelo z márnice

Svět

  21:15
MEXIKO - Mexické bezpečnostní síly zabily v náhodné přestřelce u hranice se Spojenými státy hlavního šéfa nejkrutějšího mexického drogového kartelu Los Zetas. Totožnost Heriberta Lazcana Lazcana ověřili soudní lékaři podle otisků prstů i fotografických snímků.

Heriberto Lazcano foto: ČTK

Přestřelka ve městě Progreso ve státě Coahuila začala v neděli poté, co členové gangu přepadli malou kolonu vojenských vozidel. Vojáci poté zabili dva útočníky. Podle úřadů patřili ke zločinecké organizaci Los Zetas, kterou vytvořila koncem 90. let skupina elitních vojáků, kteří dezertovali z mexické armády. Gang má na svědomí řadu masakrů, při kterých mnohé oběti byly nalezeny bez hlavy i jinak znetvořené, uvedly to tiskové agentury s odvoláním na mexické úřady.

Podle prokuratury státu Coahuila mrtvoly zabitého bosse i jeho kumpána o den později ukradla skupina ozbrojených mužů z pohřebního ústavu v neupřesněné severomexické lokalitě.

ČTĚTE TAKÉ:

Lazcano přezdívaný Verdugo (Kat) je na seznamu nejhledanějších zločinců Mexika, jehož vláda vypsala za jeho dopadení odměnu 2,6 milionu dolarů (50 milionů korun). Spojené státy k této částce přidaly pět milionů dolarů (96 milionů korun). Podle agentury Reuters jde tedy o jeden z největších úspěchů mexické vlády v jejím boji proti drogovým kartelům, který zahájila před šesti lety a jenž si již vyžádal na 60 000 mrtvých.

Oznámení o zabití Lazcana přišlo poté, co mexické bezpečnostní síly v sobotu dopadly šéfa oddílů Los Zetas v severomexickém státě Tamaulipas Salvadora Alfonsa Martíneze Escobeda. Byl zatčen spolu s dalšími pěti kumpány. Loni mexická armáda dopadla jednoho z nejvyšších představitelů Los Zetas Valdemara Quintanilla Soriana, který měl prý na starosti finance kartelu.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat