Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

V USA zemřelo již celkově více osob, než kolik Trump předpokládal. V Bronxu se s virem setkala čtvrtina obyvatel

Lidé čekají na výdej ochranných pomůcek v newyorské čtvrti Harlem. foto: ČTK/AP

NEW YORK - Ve Spojených státech zemřelo od začátku koronavirové pandemie už více než 65 000 lidí s infekcí. Vyplývá to ze sobotních údajů baltimorské Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která pandemii monitoruje globálně. Americký prezident Donald Trump ještě 17. dubna řekl, že jeho vláda počítá dohromady s 60 000 až 65 000 oběťmi viru. Z předběžných výsledků studie imunity vyplývá, že ve městě New York se už s virem setkala přibližně pětina obyvatel, oznámil guvernér Andrew Cuomo.
  6:59aktualizováno  23:24

JHU uvádí vyšší čísla potvrzených případů nákazy a obětí nemoci covid-19 než oficiální údaje Světové zdravotnické organizace (WHO) a amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC); v některých případech byly v minulosti statistiky JHU opraveny směrem dolů, upozornila agentura DPA.

USA povolily nouzové používání léku remdesivir, stále však čeká na formální schválení

CDC informoval, že eviduje dohromady 1 092 815 případů nákazy, což je o 30 369 více než předchozí den. Počet zemřelých podle střediska vzrostl o 1877 na 64.283. Jde ale o počty platné k pátečním 16:00 (22:00 SELČ).

Ve Spojených státech je nyní nejvíce mrtvých v souvislosti s covidem-19 na světě a dvakrát více, než ve druhé nejpostiženější zemi - Itálii. Denní bilance obětí v USA v posledních dnech mírně klesala, ale stále se pohybuje kolem 2000. Pozitivní test na koronavirus mělo ve Spojených státech od začátku epidemie přes 1,1 milionu lidí, což je zhruba třetina všech ve světě potvrzených výskytů nákazy.

USA, které mají asi 328 milionů obyvatel, jsou v absolutních číslech koronavirem nejzasaženější zemí. Při přepočtu na počet obyvatel ale s nákazou zemřelo více lidí v Belgii, Španělsku, Itálii, Británii a Francii. Trump na pravidelné konferenci v Bílém domě v pátek řekl, že nyní doufá, že koronaviru v zemi podlehne méně než 100 000 lidí. „Doufejme, že nakonec nepřekročíme hranici 100 000 ztracených životů, což je nicméně hrozivé číslo,“ uvedl prezident.

Na Manhattanu si prošla virem méně než pětina lidí

Guvernér silně zasaženého státu New York Andrew Cuomo v sobotu zveřejnil předběžné výsledky místní studie imunity. Vyplývá z nich, že v některých částech města New Yorku se koronavirem infikovala možná i více než čtvrtina obyvatel. Namátkové testy odhalily, že zvlášť zasažená je spíše chudší městská část Bronx, kde byly protilátky zjištěny u 27,6 procenta testovaných. Na Manhattanu bylo takových lidí 17,3 procenta.

V USA přibylo třetí den po sobě přes 2000 obětí covidu, Rusko hlásí rekordní nárůst nově infikovaných

V průměru byly ve městě New York protilátky, které ti tělo podle expertů vytváří po setkání s infekcí, zjištěny u zhruba 20 procent testovaných, což by potvrzovalo výsledky jednoho staršího a menšího testu. V celém státě New York má podle testů protilátky 12,3 procenta obyvatel. Testováno přitom bylo 15 000 náhodně vybraných lidí. Aktuální studie o protilátkách jsou však v rané fázi a není jasné, do jaké míry jsou přesné, upozorňuje agentura DPA.

Ve městě New York, které má přibližně 8,4 milionu obyvatel, bylo do pátku podle guvernéra oficiálně zachyceno 170 000 případů koronavirové nákazy. Data ze studie ale naznačují, že skutečný počet infikovaných by mohl být přibližně desetkrát vyšší. V posledních dnech umíralo ve státě New York vždy zhruba 300 lidí s virem Sars-CoV-2.

Cuomo v sobotu rovněž odmítl údajně předčasné výzvy k otevření New Yorku. Podotkl, že si je vědom lidí bez práce, je ale třeba koronaviru více rozumět. „I když jsme v neprozkoumaných vodách, neznamená to, že budeme postupovat slepě,“ řekl Cuomo. Kroky by se měly podle něj opírat o informace a fakta, nikoli o emoce, politiku nebo názory a pocity lidí.

Ohroženi jsou i příslušníci indiánských kmenů

Guvernéři zhruba poloviny států USA od tohoto víkendu částečně rozvolňují protiepidemická opatření, poznamenala agentura Reuters. V čele tohoto úsilí jsou Georgia a Texas. Státy jsou přitom pod ekonomickým tlakem. Vládní údaje z tohoto týdne ukazují, že 30 milionů Američanů od 21. března požádalo o podporu v nezaměstnanosti.

Bolivijský náměstek inckým rituálem žádal konec pandemie. Matce Zemi obětoval dvě lamy

Guvernérka amerického státu Nové Mexiko Michelle Lujanová Grishamová v pátek nařídila uzavření turisty vyhledávaného městečka Gallup v okrese McKinley, kde bylo zaznamenáno 1027 případů koronaviru a 19 zemřelých. Ve městě se zhruba 22 000 obyvateli žije mnoho příslušníků původních indiánských kmenů a do okresu zasahuje i část rezervace Navajo Nation, v níž je mimořádně vysoká úmrtnost spojená s covidem-19.

Všechny silnice vedoucí do Gallupu byly uzavřeny a obchody ve městě budou muset mít zavřeno od 17:00 do 08:00. Gallup leží u legendární historické silnice Route 66 a v okolí se natáčelo mnoho westernů.

USA

Bezpečnostní složky dohlížejí na demonstraci za zrušení protikoronavirových...
Lidé ve městě Jefferson City ve státě Missouri protestují proti zákazu...

V Německu se snížil počet nově nakažených

V Německu za poslední den zemřelo 94 pacientů s koronavirem, což je výrazný pokles oproti páteční bilanci, kdy bylo úmrtí 193. Pomalejším tempem rostl i počet nově potvrzených případů nemoci covid-19, kterých přibylo 945, což je nejméně za poslední týdny. Informoval o tom v sobotu Institut Roberta Kocha (RKI).

Evropa má přes 1,5 milionu nakažených koronavirem. Nejvíc ze všech kontinentů

V Německu, kde žije 83 milionů obyvatel, se dosud podle RKI nakazilo 161 703 lidí, z nichž 6575 zemřelo. Za vyléčené institut považuje zhruba 129 000 lidí. Za poslední den se statistika zotavených zvýšila zhruba o 2100 případů, takže uzdravených přibylo dvakrát více, než nově infikovaných.

Zatímco v druhé polovině minulého týdne počet nových případů nákazy klesal a v pondělí Německo hlásilo jen 1018 nových případů, od úterý nakažených mírně přibývalo. V úterý jich RIK hlásil dalších 1144, ve středu 1304, ve čtvrtek 1478 a v pátek 1639. V sobotu se ale počet nově infikovaných snížil pod 1000.

Nejvíce postiženou spolkovou zemí zůstává Bavorsko, na které připadá čtvrtina případů v Německu - přes 42 000. Za Bavorskem následuje se zhruba 33 000 případy Severní Porýní-Vestfálsko, jen o necelou tisícovku nakažených méně registrovalo Bádensko-Württembersko.

Británie v celkovém počtu obětí dohání Itálii

V Británii zemřelo za 24 hodin dalších 621 lidí s onemocněním covid-19. V zemi s 66 miliony obyvatel je už celkem evidováno 28 131 obětí koronaviru. Oznámil to v sobotu podle agentury Reuters britský ministr pro bydlení a místní samosprávu Robert Jenrick. Nárůst počtu obětí je nižší než předchozí den, kdy úřady hlásily dalších 739 mrtvých. Jenom v anglických nemocnicích zemřelo podle poslední denní bilance 370 nakažených.

Novorozený syn Borise Johnsona dostal jméno i po lékařích, kteří premiérovi zachránili život

Británie tak v počtu zemřelých dohání nejhůře zasaženou evropskou zemi Itálii, která do pátku hlásila 28 236 obětí. „Z lidí s pozitivním testem na koronavirus bohužel dosud zemřelo 28 131,“ konstatoval Jenrick na briefingu v Downing Street.

Dohromady Británie dosud zaznamenala 182 260 potvrzených případů nákazy, což je o 4806 více, než kolik hlásila v pátek. Mezi nakaženými, navíc s těžkým průběhem nemoci, byl i britský premiér Boris Johnson. Nejhůře zasaženou oblastí Británie je Anglie. Jenom v místních nemocnicích za poslední den zemřelo dalších 370 nakažených; dohromady už 20 853.

Počet nových obětí v Itálii lehce stoupl

V Itálii za poslední den přibylo 474 lidí, kteří zemřeli na komplikace související s nemocí covid-19. Informovaly o tom v sobotu italské úřady. Je to výrazně více než v poslední době, například v pátek denní bilance úmrtí činila 269. Celkem v Itálii zemřelo už 28 710 lidí nakažených koronavirem, což je po Spojených státech nejvíce na světě.

Vypadá to, že Itálie je z nejhoršího venku. Počty úmrtí i nakažených každým dnem klesají

Největší část úmrtí za posledních 24 hodin připadá na Lombardii, region, který epidemie covidu-19 v rámci Itálie postihla nejhůře. Zemřelo tam 329 lidí, zatímco o den dříve 88. Šedesátimilionová země za poslední den eviduje 1900 nových případů infekce, v pátek to bylo o 65 případů více. Celkem se do soboty v Itálii nakazilo 209 328 lidí, vyšší počty mají už jen Spojené státy a Španělsko.

Na jednotkách intenzivní péče v italských nemocnicích leží 1539 pacientů, což je o několik desítek méně než v pátek. V pondělí v Itálii, která jako první v Evropě zavedla plošná karanténní opatření ve snaze zabránit šíření nákazy, začne první fáze uvolňování restrikcí. Má se rozjíždět průmyslová a stavební výroba, s koncem celostátní karantény také lidé opět budou mít větší svobodu pohybu a budou moci cestovat v rámci svých domovských regionů.

Stav ve Francii se pomalu zlepšuje

Ve Francii zemřelo za poslední den dalších 166 lidí s koronavirem. Počet úmrtí tak dosáhl 24 760, oznámilo v sobotu francouzské ministerstvo zdravotnictví. Sobotní bilance úmrtí znamená nový pokles a klesají také počty hospitalizovaných ve francouzských nemocnicích.

Řádně korunovaný mistr. Sezonu ve Francii ukončili předčasně, přesto PSG slaví titul

Sobotní počet nových úmrtí je nižší než v pátek, kdy jich bylo hlášeno 218. Zmenšil se také počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích - z pátečních 25 887 na sobotních 25 827. Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče klesl z 3878 na 3827. Tato čísla mají sestupnou tendenci už více než dva týdny, poznamenala agentura Reuters.

Z celkového počtu obětí jich 15 487 zemřelo v nemocnicích a 9273 pečovateslských zařízeních, uvedlo ministerstvo. Přestože hospitalizovaných ubylo, jejich celkový počet na JIP je stále vyšší, než na kolik byly nastaveny počáteční nemocniční kapacity, uvedla agentura AFP.

Zlatá socha s rouškou na náměstí Trocadéro v Paříži.

Přetíženost nemocničních kapacit však v mnoha francouzských departmentech polevuje. Podle mapy sledující počet aktivních případů a kapacity na JIP je vážná situace ve 32 departmentech, méně vážná v dalších 22 departmentech, zatímco ve 47 s nejmenším rozšířením viru je možné přistoupit k většímu rozvolňování opatření.

Příznivý vývoj umožňuje francouzské vládě plánovat postupné uvolňování protiepidemických opatření platných od března. Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran v sobotu ale oznámil, že lidé, kteří přicestují do Francie, budou nově muset na 14 dní do karantény. Opatření, které například v České republice platí už několik týdnů, bude součástí dekretu o prodloužení stavu zdravotní nouze ve Francii až do 24. července. V pondělí má být návrh na prodloužení nouzového stavu předložen parlamentu.

Francie se otevírá. Opozici ale vadí sledování lidí skrze vládní aplikaci

„Tato karanténa bude nařízena každému, kdo se vrátí na francouzské území,“ řekl Véran bez dalších podrobností.

Opatření zaměřená na omezení pohybu a kontaktů mezi lidmi se Francie chystá postupně uvolňovat od 11. května. Začnou se otvírat obchody, ale restaurace či kavárny zůstanou nadále zavřené. Od tohoto dne ale bude ve Francii povinné nosit roušky ve veřejných dopravních prostředcích.

Části Kanady se vrací do normálu

V Kanadě počet mrtvých s koronavirem za posledních 24 hodin vzrostl o 223 na 3446, počet nakažených o 1915 na 55 572. Vyplývá to z údajů, které v sobotu podle agentury Reuters poskytl kanadský úřad veřejného zdraví. V zemi, která má přibližně 38 milionů obyvatel, se v poslední době nárůsty počtů nakažených a zemřelých ustálily. Nejhůře zasažené provincie Ontario a Québec se během tohoto měsíce chystají pozvolna znovu otvírat obchody či školy. 

V pečovatelském domě v Montrealu zemřely desítky seniorů poté, co kvůli koronaviru odešli zaměstnanci

Zatímco v počátcích epidemie se počet nemocných v Kanadě zdvojnásobil každé tři dny, nyní je to jednou za více než dva týdny. Kanadští lékaři však varují, že úspěšná kontrola první vlny epidemie může způsobit příchod velké vlny druhé, protože nákaza se nerozšířila a populace není dostatečně imunní.

Rusko hlásí téměř deset tisíc nových případů

V Rusku za uplynulých 24 hodin přibylo 9623 lidí nakažených koronavirem SARS-CoV-2, což je rekordní denní přírůstek. Celkově je tak v zemi evidováno 124 054 potvrzených případů nákazy, informoval v sobotu na svém webu krizový operační štáb. Od pátku zemřelo dalších 57 pacientů nakažených koronavirem a ruské úřady dosud registrují 1222 takovýchto úmrtí.

Mozaika s portrétem prezidenta Putina v chrámu armády musela na jeho přání pryč

Podle agentury TASS je nyní Rusko s přibližně 146 miliony obyvatel na sedmém místě na světě, pokud jde o množství lidí, kteří se koronavirem nakazili. Počet nových případů se proti pátečním denním údajům zvýšil o 21 procent. U 46,6 procenta nově infikovaných nebyly zaznamenány žádné symptomy onemocnění.

Španělsko má opět více uzdravených než nově nakažených

Ve Španělsku zemřelo za posledních 24 hodin 276 nakažených koronavirem, což je méně než o den dříve, kdy bylo oznámeno 281 úmrtí s covidem-19 za den. Nově se koronavirus v zemi potvrdil u 1147 lidí, což je opět nižší číslo, než počet potvrzených uzdravených za den (2570). Informovalo o tom v sobotu španělské ministerstvo zdravotnictví.

Od února se ve Španělsku, které má 47 milionů obyvatel, potvrdilo 216 582 případů nákazy koronavirem, z toho se 117 248 lidí uzdravilo. Počet úmrtí s covidem-19 v zemi podle sobotních údajů vzrostl na 25 100.

Nizozemsko překročilo hranici 40 000 nakažených

Počet lidí nakažených koronavirem v Nizozemsku překročil hranici 40 000, když se od pátku zvýšil o 445 na současných 40 236. V sobotu o tom s odvoláním na zdravotnické úřady sedmnáctimilionové země informuje agentura Reuters. Komplikacím spojeným s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo dalších 94 pacientů. Smrtelná bilance se přiblížila hranici pěti tisíc, přesně činí 4987.

Švédské město nasadilo originální zbraň proti shromažďování. Do oblíbeného parku navezlo tunu slepičího trusu

Nizozemský Národní ústav pro veřejné zdraví (RIVM) ale varoval, že skutečná bilance bude vyšší, neboť v oficiální statistice jsou zahrnuty jen potvrzené případy a ne všechny podezřelé případy jsou testovány.

Oficiální počty infikovaných a nakažených jsou v Nizozemsku v posledních dnech výrazně nižší oproti předchozím týdnům a tak se v zemi spekuluje o možnosti uvolnění protikoronavirových opatření. V jejich rámci jsou například od 15. března uzavřeny restaurace, bary a jiná zařízení umožňující soustředění většího počtu osob.

Omezení má platit do 19. května a premiér Mark Rutte již dal najevo, že návrat k předchozímu stavu zatím nebude možný. Pokud by se restaurace a podobné podniky měly otevřít, musely by patrně kromě řady hygienických opatření splnit podmínku udržení vzdálenosti mezi zákazníky a zaměstnanci minimálně půldruhého metru, aby se předešlo nové vlně infekce.

Autor: