130 let

Muž v Albánii kouří cigaretu s lehce staženou rouškou, kterou má kvůli koronavirové pandemii. | foto: Reuters

Doporučujeme

Ve Francii otestují nikotinové náplasti na pacientech s koronavirem, kuřáci prý mají menší šancí se nakazit

Svět
  •   15:07
Paříž - Francouzští vědci hodlají otestovat nikotinové náplasti na pacientech s koronavirem a lékařích v první linii. Podle některých studií jsou totiž kuřáci méně náchylní k nákaze nemocí covid-19. Podle odborníků za to konkrétně může zatím neznámá složka tabáku. Tou by podle všeho mohl být právě nikotin.

S teorií přišla jedna z největších pařížských nemocnic. Podle ní by právě nikotin mohl být klíčovou složkou tabáku, která pomáhá tělu odolávat nákaze koronavirem. Testování nikotinových náplastí na pacientech i zdravotnickém personálu nyní čeká na autorizaci místních úřadů, informuje deník The Guardian.

Odložte cigaretu, nechte lůžka nakaženým. Lékařské společnosti apelují na kuřáky

Výzkumníci každopádně upozorňují, že se nesnaží nikoho přesvědčit, aby začal kouřit. Samotné kouření totiž podle nich samozřejmě přináší jiná zdravotní rizika. Ačkoliv samotný nikotin potenciálně organismus chrání, kuřáci, kteří se přece jen koronavirem nakazili, mají často mnohem vážnější průběh kvůli znečištěným plicím.

Výzkumný tým v nemocnici Pitié-Salpêtrière provedl dotazování na vzorku 480 pacientů, kteří byli pozitivně testováni, z nichž 350 muselo být kvůli vážnosti nákazy hospitalizováno. Zbytek mohl díky mírnějšímu průběhu zůstat v domácím léčení.

Oblast vyhrazená pro kuřáky v Tokiu.

Mezi hospitalizovanými s průměrným věkem 65 let bylo pouze 4,4 procenta pravidelných kuřáků, zatímco mezi lidmi v domácí karanténě s průměrným věkem 44 let šlo o 5,3 %.

Výzkum ukázal, že vzhledem k věku a pohlaví pacientů je počet kuřáků ve vybraném vzorku výrazně nižší než v celé populaci. Podle francouzského úřadu veřejného zdraví kouří 8,8 procenta lidí ve věku mezi 44 a 53 lety a 11,3 procenta mezi 65 a 75 lety.

Francouzský neurobiolog Jean-Pierre Changeux uvedl, že díky nikotinu se zřejmě virus nedostane ke klíčovým buňkám v organismu, což může zastavit šíření nákazy v těle. „Zároveň by mohl (nikotin) zabránit přehnané reakci imunitního systému na výskyt koronaviru v těle, kterou lékaři zaznamenali u nejtěžších případů,“ dodal Changeux.

Závěry prvotní studie nyní musí potvrdit empirický výzkum, který chtějí vědci provést na hospitalizovaných pacientech s covid-19 a zdravotnickém personálu v první linii. Těm budou opakovaně poskytovány nikotinové náplasti. Mohla by se tak potvrdit i jiná podobná studie z Číny z konce března. Ta tvrdila, že pouze 12,6 procenta nakažených byli kuřáci. Celkový počet kuřáků se v Číně odhaduje na 28 procent populace.

Ve Francii bylo na jiném zkoumaném vzorku, který činil 11 tisíc pacientů, zhruba 8,5 procenta kuřáků, zatímco z celkové populace pravidelně kouří podle oficiálních informací zhruba čtvrtina.

„Naše průřezová studie přichází s hypotézou, že u lidí, kteří kouří každý den, je mnohem méně pravděpodobné, že se objeví nákaza koronavirem se silnými příznaky,“ uvedla autoři studie z nemocnice Pitié-Salpêtrière. „Přítomnost nikotinu by zřejmě mohla pětkrát snížit riziko pro ambulantní pacienty, zhruba čtyřikrát pak pro ty hospitalizované,“ dodává studie.

Autoři: Lidovky.cz