Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Odložte cigaretu, nechte lůžka nakaženým. Lékařské společnosti apelují na kuřáky

Muž v Albánii kouří cigaretu s lehce staženou rouškou, kterou má kvůli koronavirové pandemii. foto: Reuters

Doporučujeme
Kuřák, který teď odloží cigaretu, může v době koronavirové epidemie potenciálně ušetřit tolik potřebné lůžko na jednotce intenzivní péče. Připomínají to lékařské odborné společnosti, jež apelují na kuřáky a tvrdí, že právě nyní je vhodný čas skončit s kouřením.
  6:38

Společnou výzvu kuřákům, aby odložili cigaretu a pomohli tím boji s virem, vydalo osm odborných společností – od iniciativy pro astma přes kardiologickou a alergologickou společnost až třeba po společnost pro aterosklerózu. Pacientům ve všech těchto oborech kouření zvyšuje riziko onemocnění a zhoršuje jeho průběh.

„Bohužel také platí, že kuřáci se snáze nakazí infekčními nemocemi – prostě proto, že mají horší imunitu. Současně jim slabší imunita komplikuje průběh těchto infekcí a uzdravování,“ připomíná jedna ze signatářek výzvy pro kuřáky lékařka Eva Králíková, která je předsedkyní Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku a profesorkou Ústavu hygieny a epidemiologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Kuřáky čeká další zdražení. Ceny cigaret porostou i příštích letech

Podle ní by právě nynější nebezpečná epidemie mohla být jednou z motivací pro kuřáky, aby se zbavili cigaret.

Kouření totiž – mimo jiné – zvyšuje riziko cukrovky a zhoršuje její průběh, způsobuje i onemocnění srdce, cév i plic. Pacienti právě s těmito nemocemi mají horší reakci na infekci covid-19 a horší prognózu.

Některá rizika se sníží hned

Kouření způsobuje potíže krátkodobé i dlouhodobé. Ty dlouhodobé se samozřejmě nedají odstranit ze dne na den nebo z týdne na týden. K těm dlouhodobým problémům patří třeba skutečnost, že kouření postupně urychluje rozvoj aterosklerózy neboli kornatění tepen. Při něm se zužuje prostor pro průtok krve a okysličování orgánů, což postupně může vést například k srdečnímu selhání. Kornatění tepen je procesem nevratným, když však člověk přestane kouřit, může ho aspoň zpomalit.

Oproti tomu reakce vnitřní výstelky tepen na pobyt v zakouřeném prostoru je okamžitá, změny v její pružnosti se dají zjistit už po pár minutách vdechování tabákového kouře.

„Ale právě tento problém se zase dokáže velmi rychle spravit,“ říká profesorka Králíková. „Ve světě i u nás se ukázalo, že už druhý den potom, co se zavedlo nekuřácké prostředí ve veřejných prostorách, začal klesat počet hospitalizací pro akutní srdeční příhody. U nás to po skončení kuřáckého provozu v restauracích znamená ročně o desítky tisíc hospitalizovaných pacientů méně.

Zdůrazněme, řeč je o hospitalizacích pro srdeční příhody, které vyžadují intenzivní péči. Neboli ty, které nyní zatěžují jednotky intenzivní péče potřebné pro pacienty s těžkou formou nemoci covid-19.

Změna stereotypu je příležitostí

Právě v současné době řada lidí musela v důsledku nouzového stavu kvůli pandemii změnit svůj každodenní životní stereotyp. Někteří pracují z domova, další v jiných podmínkách, než na jaké byli zvyklí, někteří nemohou pracovat vůbec. Pro někoho je to stresová situace, kterou řeší zapálením cigarety.

Děti kuřáků mají větší riziko, že se u nich rozvine meningitida

„Ale může to naopak být i příležitost pro to, aby člověk s kouřením v nové situaci přestal,“ soudí profesorka Králíková. Hned však zdůrazňuje, že to nemusí být vůbec lehké. Řada kuřáků bude potřebovat odbornou pomoc.

„Naše statistiky říkají, že sedm z deseti kuřáků připouští, že už by kouřit nezačali, kdyby si znova mohli vybrat. Cítí, že jim kouření zhoršuje zdraví, a ještě leze do peněz. Ale nedokážou sami přestat,“ konstatuje Eva Králíková.

Ne každému se totiž podaří skoncovat s cigaretami hned napoprvé. „Není to ale projevem slabosti či neschopnosti. Nikotin, obsažený v tabáku, ovlivňuje celý mozek, i ty jeho části, které se nedají bezprostředně řídit vůlí. Představte si, že byste se rozhodli, že záměrně přestanete dýchat. Nejde to, zase se nadechnete. A na stejná mozková centra, která ovlivňují dýchání, působí i nikotin. Při jeho nedostatku tedy člověk pociťuje těžké abstinenční příznaky,“ popisuje profesorka Králíková.

Podle ní však i neúspěšný pokus o skoncování s kouřením alespoň člověku ukáže, co při něm trochu pomáhalo a co ne.

Pomoc na dosah

Závislost na tabáku je dnes vedena jako regulérní nemoc, má diagnózu F 17 a může se léčit skutečnými léky. Když se člověk snaží odvykat bez jakékoli pomoci, má jen asi čtyřprocentní naději na úspěch. Při pomoci odborníka se šance skoro desetinásobně zvyšují.

Kuřák - ilustrační foto

„V současné době není moc dobrý nápad, aby kuřáci, kteří chtějí přestat, vyhledávali pomoc přímo v ordinaci, osobnímu kontaktu se teď raději vyhýbáme. Ale možnosti i tak existují,“ připomíná Eva Králíková. V první řadě existuje bezplatná telefonní linka 800 350 000, na níž se člověk může poradit s odborně vyškolenými konzultanty.

Další informace nabízejí třeba webové stránky Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku www.slzt.cz nebo web www.bezcigaret.cz. Na nich je možné najít i seznam center pro závislé na tabáku, kde se lze telefonicky nebo pomocí e-mailu domluvit na možné pomoci. V dnešní době naštěstí mohou lékaři poslat recept na léky, které pomáhají překonat abstinenční příznaky, přímo do mobilního telefonu. A na zmíněných webech se dají také stáhnout do mobilního telefonu aplikace, které navádějí, jak s cigaretami přestat, a nabízejí i možnosti chatování. 

Autor: