Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vedl terapie, které měly homosexuálům měnit orientaci. Teď oznámil, že je gay a rozvádí se

David Matheson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Matheson. | foto: REPROFOTO FairMormon

PRAHA David Matheson se dlouhé roky snažil na svých terapiích „léčit“ homosexuály a dělat z nich heterosexuály. Nyní oznámil, že je sám homosexuál a chystá rozvod se svou ženou. „Čas v heterosexuálním manželství a ex-gay komunitě byl upřímný a opravdový a byl pro mě bohatým požehnáním,“ oznámil Matheson.

David Matheson byl, minimálně v Utahu, známou postavou „ex-gay“ hnutí, uskupení lidí, kteří se záměrně homosexuálním vztahům vyhýbají a snaží se „přepnout“ svou orientaci na heterosexuální. Vyrůstal a byl vychován jako Mormon - ve víře na pomezí křesťanství, která se dá považovat za jednu z těch nejkonzervativnějších.

V pondělí se ale rozhodl, že tomu, co chtěl „léčit“ u jiných, už sám nedokáže vzdorovat. Na svém Facebooku i formou tiskového prohlášení uvedl, že „žít život sám a v celibátu už by nezvládl a proto bude nyní vyhledávat mužského partnera“. Podle vlastních slov tak přešel od bisexuality k výhradní homosexualitě.

Víkendové terapie v lesích

Svou pochybnou odbornou profesionalizací se začal zabývat už v raných devadesátých letech v neziskové organizaci Evergreen International, která měla pomáhat lidem, kteří se chtěli zříct své homosexuální orientace. V roce 2000 obdržel od této organizace za svou práci ocenění „Maják světla“. V roce 1996 získal na univerzitě Brigham Young magisterský titul v oboru psychologického a sociálního poradenství.

Jeho učitelem byl i proslulý vůdce „ex-gay“ hnutí Joseph Nicolosi, který razil názor, že homosexualita je vývojová porucha vyvolaná traumatem v dětství a „popletením pohlaví“.

Svou praxi si nejprve otevřel v Kalifornii, později se přesunul do New Yorku, až se nakonec v roce 2007 navrátil do Utahu. Vytvořil tu také svůj slavný terapeutický program Cesta do mužství, který spočíval v terapeutickém víkendu v lesích Utahu. Byl určen pro ty, kteří měli „trpět“ přitažlivostí stejného pohlaví. „Program je pro ty, kteří chtějí pojmenovat své nevyřešené problémy okolo mužství a maskulinity v bezpečném, podporujícím, a přesto zkoušejícím prostředí,“ popisoval své metody Matheson.

Napsal také knihu Stát se celým mužem, která měla mužům pomoci dosáhnout jejich „maskulinního potenciálu“. Se svou ženou Peggy v Utahu také vychoval tři děti.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...