Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
21. listopadu 2019 19:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Konzervativci dostali od velkých dárců 26krát víc peněz než opozice. Pomáhá Johnsonova popularita

Dosavadní premiér Boris Johnson během debaty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dosavadní premiér Boris Johnson během debaty. | foto: Reuters

Londýn Konzervativní strana britského premiéra Borise Johnsona suverénně opanovala žebříček hlášených peněžních darů za první týden předvolební kampaně. Vybrala 5,7 milionu liber (170 milionů Kč), což je částka 26krát vyšší, než jakou od velkých dárců inkasovali opoziční labouristé. Ukazují to v pátek zveřejněná čísla britské volební komise, které je nutné hlásit dary nad 7500 liber (223 000 Kč).

V týdnu od 6. listopadu, kdy předvolební kampaň oficiálně začala rozpuštěním parlamentu, získali konzervativci 87 procent všech registrovaných darů, uvedl zpravodajský web BBC. Na druhém místě byli v tabulce volební komise liberální demokraté s 275 000 librami, Labouristická strana byla s 218 500 librami i za Stranou pro brexit.

Agentura Reuters uvedla, že konzervativcům pomáhá Johnsonova popularita a jeho schopnost přitáhnout velký objem příspěvků. Bývalý starosta Londýna letos při nástupu do čela strany překonal britský rekord, co se týče sumy vybrané jediným politikem. Nová čísla ale zároveň mohou labouristům posloužit k výpadům proti vládní straně.

„Zatímco Konzervativní strana je loutkou superboháčů a osobních zájmů, my jsme hrdí na to, že Labouristickou stranu financují statisíce lidí, kteří dávají, kolik si mohou dovolit, aby vybudovali spravedlivější společnost,“ reagoval na údaje volební komise předseda labouristů Ian Lavery.

Největším přispěvatelem na kampaň konzervativců byl v prvním týdnu jejich pravidelný sponzor, developer a divadelní producent John Gore, který poslal vládní straně milion liber. Labouristům darovalo nejvíce (62 000 liber) odborové sdružení Unite, které vede vlivný spojenec jejich lídra Jeremyho Corbyna Len McCluskey. Organizace Momentum, která podporuje kampaň hlavní opoziční strany, pak uvedla, že od začátku předvolebního boje posbírala 450 000 liber v menších darech.

Volby čekají Británii už za tři týdny a mohly by rozhodnout o tom, zda země dotáhne do konce odchod z Evropské unie v aktuálně platném termínu na konci ledna příštího roku. Podle premiéra Johnsona se tak stane, získá-li jeho strana většinu v dolní komoře parlamentu. Průzkumy preferencí zatím nasvědčují vítězství konzervativců, jejichž podpora se v posledních dnech pohybuje nad 40 procenty. Labouristé aktuálně zaostávají o více než deset procentních bodů.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!