130 let

Skotské referendum: obyvatelé rozhodují o budoucnosti země. | foto: ČTK

Aktualizováno

Skotové rozhodli, volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Wimbledon
  •   8:00aktualizováno  23:06
EDINBURGH (SKOTSKO) - Ve Skotsku se zavřely volební místnosti. Obyvatelé rozhodovali v referendu o tom, zdali se má země stát nezávislou a odtrhnout se od Británie, či zůstat ve Spojeném království. První výsledky se očekávají v pátek ráno.

Od časných ranních hodin se ve Skotsku tvořily fronty před mnohými volebními místnostmi, kam občané přicházeli odevzdat svůj hlas ve prospěch samostatnosti země či pro setrvání ve Spojeném království.

V referendu, které rozhoduje o možném rozpadu Británie, se očekává rekordní účast, až kolem 80 procent. Unie Skotska a Anglie stará víc než 300 let čelí vážné hrozbě zániku a následné komplikace děsí londýnskou vládu i trůn. Obavy z vážných problémů panují i v Bruselu. Výsledky se čekají v pátek ráno.

"Mělo by být Skotsko nezávislou zemí?" zněla otázka referenda, na niž podle průzkumů do poslední chvíle neznalo odpověď několik set tisíc lidí. Právě váhaví mohou podle médií o výsledku rozhodnout, protože průzkumy před referendem byly velmi těsné. Stoupencům jednotné Británie dávaly křehkou převahu 51 až 53 procent hlasů.

Za rozhodující považují experti hlasování v Glasgowě, Edinburghu a Aberdeenu, největších městech, v nichž žije čtvrtina Skotů. Výsledky z těchto míst by mohly být ohlášeny jako první, pravděpodobně v pátek kolem 06:00.

NEZÁVISLOST SKOTSKA NA LIDOVKY.CZ:

Překvapivý hlas ve prospěch skotské nezávislosti přidal tenista Andy Murray, který patří k nejznámějším skotským rodákům. Sedmadvacetiletý vítěz Wimbledonu na Twitteru, kde má 2,7 milionu sledujících, ráno označil den referenda za "Velký den pro Skotsko" a kritizoval "negativní kampaň odpůrců nezávislosti". Murray sám nicméně hlasovat v referendu nemůže, protože nežije trvale ve Skotsku, připomněla britská média.

Mezi prvními voliči v Glasgow se podle britského listu The Guardian objevila skotská vicepremiérka Nicola Sturgeonová, která již dříve samostatnost označila za velkou příležitost pro Skotsko.

Hlasování předcházela emotivní kampaň doma i projevy obav v zahraničí. Prezident USA Barack Obama ve středu jen několik hodin před začátkem hlasování dal na Twitteru volný průchod svým nadějím, že Británie jako velký partner Ameriky zůstane "silná, robustní a jednotná".

Ostrov Barra podporuje nezávislé Skotsko.
Pekárna v Edinburghu zjišťovala, jaké koláčky jdou na odbyt. Koláčky s britskou...
Skotská vlaječka nedaleko městečka Portree na ostrově Isle of Skye v západním...
Shromáždění stoupenců samostatného Skotska ve městě Glasgow.

Referendum bylo tématem číslo jedna pro ranní britský tisk, který v úvodnících označil čtvrtek za "den pravdy". Podle deníku The Times může být "rozklad Spojeného království okamžitý". Podle listu The Guardian "4,285.323 skotských voličů má 15 hodin na to, aby rozhodli o osudu své země". Deník Daily Mirror vyzval Skoty, aby "nenechali slunce zapadnout nad 307 lety společných dějin". Volte "ne" a zachovejte Británii skutečně velkou, vzkazuje list do Skotska.

Jan Jůn: Samostatné Skotsko jako chudý příbuzný

Ze Skotska by se stala (po odtržení, pozn.red.) velice nemajetná země, cosi jako chudý příbuzný, který si žije nad poměry, vzhledem k tendencím určitého rovnostářství, státní kontroly, rozsáhlému veřejnému sektoru a velké síle odborů,“ uvedl v rozhovoru pro Lidovky.cz Jan Jůn, komentátor a londýnský korespondent Českého rozhlasu. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Referenda se mohli zúčastnit registrovaní voliči starší 16 let a žijící ve Skotsku. Otevřeno bylo 2600 hlasovacích místností, urny z odlehlých skotských ostrovů budou dopravovat vrtulníky. Hlasování skončí ve 23:00 SELČ a sčítání hlasů prý začne okamžitě. Celkové výsledky by měly být vyhlášeny v pátek kolem 08:00 SELČ.

Británie čelí největší hrozbě rozpadu od roku 1922, kdy se od země oddělilo Irsko. Perspektiva skotské samostatnosti rozdělila rodiny, vyděsila Londýn a kampaň před hlasováním změnila v hořkou bitvu o přežití.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK