6. září 2018 11:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Migrace je matkou všech problémů,‘ má jasno německý ministr vnitra. Rozhořčení obyvatel chápe

Německý ministr vnitra Horst Seehofer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý ministr vnitra Horst Seehofer. | foto: ČTK

Berlín Za "matku všech problémů" označil migraci německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) v souvislosti s napjatou situací ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici). Informuje o tom deník Die Welt, podle něhož se tak Seehofer vyjádřil na okraj setkání poslanců své Křesťanskosociální unie v braniborském Neuhardenbergu. Reakce ze strany kancléřky Angely Merkelové (CDU) i dalších politiků na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří nyní za "otce problémů" označují ministra vnitra.

Seehofer na schůzce politiků CSU také vyslovil pochopení pro rozhořčení, které cítí řada obyvatel Chemnitzu. To z nich ale ještě vůbec nedělá nacisty, míní. Podle listu Bild dále řekl, že se o situaci ve městě vedou debaty, v nichž ale prvotní zločin už nehraje žádnou roli.

Narážel tak na vraždu pětatřicetiletého Němce, z níž jsou obviněni dva mladí muži z Iráku a Sýrie. Po třetím podezřelém, kterým je také občan Iráku, policie pátrá. Vražda muže v Chemnitzu vedla k řadě demonstrací. Části z nich se účastnili i pravicoví radikálové, kteří napadali přistěhovalce a novináře.

Kancléřka Merkelová dala v rozhovoru s televizí RTL najevo, že migrační problematiku vidí odlišně. „Migrační otázka nás staví před výzvy. A přitom se objevují také problémy,“ poznamenala. Upozornila ale i na úspěchy v migrační politice.

Slova Seehofera o „matce všech problémů“ vyvolala reakce i jinde. Poslankyně opoziční Levice Ulla Jelpkeová řekla, že pomalu získává dojem, že ministr vnitra je „otcem všech rasových problémů“. Také generální tajemník koaličních sociálních demokratů Lars Klingbeil se ptal, jestli Seehofer není „otec mnoha problémů“.

Na koncert dorazilo podle předběžných odhadů asi 50 tisíc lidí.
Koncert podporuje toleranci a různorodost.

Vyjádření ministra vnitra naopak uvítala protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), podle jejíhož předsedy Alexandera Gaulanda má Seehofer ve své analýze zcela pravdu, Merkelová mu však stále hází klacky pod nohy.

Od konce srpna se v Německu vede o vyhrocené situaci v Chemnitzu politická debata. Řeší se například to, proč k podobným výbuchům napětí dochází opakovaně v Sasku, nebo to, jaká část demonstrantů jsou „běžní občané“ a jaká pravicoví extremisté.

„Nenávist“ a „pronásledování nevinných lidí“ opakovaně tvrdě odsoudila Merkelová. Její stranický kolega a saský premiér Michael Kretschmer události také odsoudil, ve středu ale prohlásil, že nešlo o žádnou štvanici, jak o tom v minulosti mluvil Merkelové mluvčí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz