24. května 2012 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za Boratovu hymnu hrozí v Kazachstánu rok vězení

Svérázný Kazach Borat.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svérázný Kazach Borat. |

ASTANA Kazašský parlament schválil návrh zákona, který zavádí přísnější tresty za hanobení státních symbolů. Poslance k tomuto opatření vedla série skandálů týkajících se kazašské hymny. Zákon umožní úřadům poslat provinilce až na rok do vězení.

V březnu při předávání medaile kazašské sportovní střelkyni zahráli v Kuvajtu místo kazašské státní hymny píseň z parodického filmu britského komika Sachi Barona Cohena Borat.

Mezinárodní faux pas

Píseň opěvuje Kazachstán jako největšího světového vývozce draslíku a zemi s "nejčistšími prostitutkami v regionu". Organizátoři se tehdy za incident omluvili a ceremoniál zopakovali. Kazachstán nicméně označil tento přešlap za "pobuřující skandál mezinárodních rozměrů" a podal stížnost.


Snímek Borat z roku 2006 vyobrazil Kazachstán jako zaostalou, nedemokratickou zemi plnou středověkých přežitků, v níž je oblíbeným místním nápojem fermentovaná koňská moč, kde letadla řídí jednoocí piloti a homosexuálové musejí nosit modré klobouky.

Lepší než reklama

Skandál s kazašskou hymnou v Kuvajtu ale nebyl v poslední době jediný. Rovněž v březnu na lyžařském festivalu v Kazachstánu zazněl místo státní hymny song popového zpěváka Rickyho Martina z roku 1999 Livin' la Vida Loca. Kazašské úřady také minulý měsíc zahájily trestní řízení proti skupině mužů, kteří byli přistiženi v západokazašském městě Atyrau, že do státní vlajky sbírali odpadky.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz