Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zůstaňte uvnitř, řekli hasiči obyvatelům hořící Grenfell Tower. Vyšetřování pokračuje

Svět

  5:00
LONDÝN/PRAHA - I rok po tragickém požáru v londýnské obytné budově Grenfell Tower pokračuje policie ve vyšetřování. Nejnovějšími obviněnými se pravděpodobně stanou hasiči, kteří na začátku požáru řekli obyvatelům, aby zůstali na místě. I tento pokyn mohl přispět k vysokému počtu obětí. V domě uhořelo přes 70 osob.

Počet obětí požáru v Grenfell Tower bude hodně vysoký. foto: Reuters

„Bylo to opravdu jako film Skleněné peklo a 11. září dohromady. Abychom se dostali do budovy, museli jsme odhazovat trosky ochrannými rukavicemi a policisté používali ochranné štíty. Jako válečná zóna,“ popsal tehdy pro média situaci v londýnské budově Grenfell Tower jeden z hasičů. Z budovy totiž padaly hořící kusy polystyrenu a skleněné střepy z praskajících oken.

Požár, který přesně před rokem zachvátil čtyřiadvacetipodlažní obytnou budovu, si vyžádal celkem 72 obětí, dalších 74 lidí bylo hospitalizováno. Poslední z obětí, čtyřiasedmdesátiletá žena, následkům zranění utrpěným při požáru podlehla v nemocnici letos v lednu. Podle policie se 223 lidem podařilo před požárem za pomoci hasičů uprchnout.

I tak ale minulý týden metropolitní policie oznámila, že bude vyšetřovat postup Londýnského hasičského sboru kvůli použití termínu „zůstaňte na místě“, který měli hasiči pronést k obyvatelům domu na začátku požáru. Podle reportéra BBC Toma Symondse policie zvažuje několik obvinění z poškození zdraví a bezpečnostních opatření.

Hořící věžák a komínový efekt.
Zkáza Grenfell Tower a holubi.

„Je absolutně nezbytné, abychom celou záležitost vnímali jako možný vážný kriminální prohřešek,“ uvedl šéf Metropolitní policie Stuart Cundy. „Zemřelo tam přes sedmdesát lidí a jedno malé dítě.“

Podle expertky na protipožární bezpečnost Barbary Laneové taktika hasičů, kteří řekli lidem, ať zůstanou v bytech, selhala již půl hodiny od vypuknutí požáru. Ještě další hodinu poté ale nikdo místním neřekl, že by byty měli opustit. V tu chvíli 187 osob z domu uteklo a 107 zůstalo.

Z těchto osob se podařilo dostat ven 36 lidí, ostatní zemřeli. K tomuto faktu se přidala kromě vysoké hořlavosti materiálu zvnějšku budovy ještě řada požárních bezpečnostních nedostatků. Hasiči požár dostali pod kontrolu po 24 hodinách, zcela byl zlikvidován po 60 hodinách. S požárem bojovalo asi 250 hasičů.

Odvážení jedné z obětí požáru.

Odvážení jedné z obětí požáru.

Vyšetřování použití výrazu „zůstaňte na místě“ je součástí mnohem většího souborného policejního zkoumání požáru, které začalo v září a podle dosavadních výsledků šetření za požárem stálo hned několik selhání.

Noční požár propukl v lednici v jednom z bytů a poté se rychle rozšířil po celé budově obývané převážně sociálně slabšími lidmi a imigranty. První hlášení o požáru dostaly tísňové linky kolem jedné hodiny ranní místního času.

Podle expertů k rychlému šíření plamenů přispěl nevhodně zvolený izolační obklad budovy. K obkládce výškového domu byly při rekonstrukci použity panely s polyetylenovým jádrem. Jejich výrobce ale nedoporučuje jejich umístění na budovy vyšší než deset metrů.

Již v srpnu bylo oznámeno, že vyšetřován má být postup rady městských částí Kensington a Chelsea, která dům spravovala. Rada byla kritizována za nedostatečnou bezprostřední reakci po požáru, což vedlo k rezignaci jejího šéfa Nicka Pageta-Browna. Po neštěstí začaly úřady prověřovat požární odolnost desítek výškových budov v zemi a prakticky u všech zjistily nedostatky.

Podle obecního úřadu pro správní obvody Kensington a Chelsea, který je vlastníkem objektu, v domě žilo 125 rodin. Budova postavená v roce 1974 ve stylu brutalismu prošla krátce před požárem rozsáhlou rekonstrukcí. Vysoká je 67 metrů. Po demolici budovy by měl být na jejím místě postaven památník obětem požáru.

Autoři: ,