Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Zázračný medvědí česnek. Přinášíme pět jednoduchých tipů

Jídlo

  6:38
Je přírodním antibiotikem, antioxidantem a zdrojem vitaminu C. Bývá doporučován při jarních očistných kúrách, snižuje krevní tlak a podporuje trávení. Řeč je o medvědím česneku a právě teď je jeho čas. Co z něj v kuchyni můžete připravit. Připravili jsme pět jednoduchých tipů.

Medvědí česnek foto: Shutterstock

Nejlepší je medvědí česnek čerstvý. Výborný je na chlebu s máslem. Když ho nasekáte na drobno a posypete si jím chleba, můžete si být jistí, že nepřijdete o nic z jeho „zázračných“ účinků. Z medvědího česneku se běžně dělá tinktura, která se využívá v lidovém léčitelství. Užívá se na snížení krevního tlaku, proti chřipkám, ateroskleróze a astmatu.

Medvědí česnek

Medvědí česnek si na první pohled můžete splést s listy konvalinek. Spolehlivě jej ale poznáte pakliže list zlehka promnete mezi prsty - přesvědčí vás jemná česneková vůně. Můžete jej sbírat od konce března do poloviny května. Hledejte ho na vlhkých stinných místech (sázkou na jistotu jsou lužní lesy). Najít ho ale můžete i v Praze - například v Divoké Šárce či u Hladové zdi. 

V kuchyni ho využijete do studených i teplých pokrmů. Můžete si ho také usušit a využívat během zimy, ale přijde tak o vůni a o některé zdraví prospěšné látky. Pokud jej chcete skladovat, nejlepším způsobem je výroba pesta či zmrazení. 

Pesto z medvědího česneku
Na přípravu pesta budete potřebovat svazek medvědího česneku, dvě hrsti kešu oříšků, 4 lžíce olivového oleje, parmezán a sůl. Nejdříve medvědí česnek důkladně omyjte, rozmixujte listy s oříšky a postupně přidávejte olej. Teprve poté přidejte najemno nastrouhaný parmezán a dochuťte solí.

Pesto z medvědího česneku

Máslo s medvědím česnekem
Jak se dá ještě medvědí česnek uchovat? Zkuste si doma připravit máslo s medvědím česnekem, postup je jednoduchý a jediné, co potřebujete, je máslo (250 g), medvědí česnek (60 g) a trochu soli (podle chuti). Změklé máslo a ostatní ingredience rozmixujte - mixujte do doby než vznikne jemná hmota. bylinkové máslo dejte do jakékoli misky či formičky a nechte ho vychladit. 

Rizoto s medvědím česnekem (Roman Paulus)

Budete potřebovat: 150 g rýže arborio (či jiné kulatozrnné rýže), 50 ml suchého bílého vína, 450 ml zeleninového vývaru, 1 šalotka, 25 g másla, 10 g parmazánu, svazek medvědího česneku, olej, sůl, pepř. 

Šalotku nakrájíme najemno a zpěníme ji na rozehřátém oleji. Přidáme rýži, krátce orestujeme, přilijeme bílé víno a na mírném plameni necháme veškerou tekutinu odpařit. Abychom dosáhli „kašovitější“ konzistence, která je charakteristická pro italská rizota, musíme se připravit na to, že si v další fázi postojíme u sporáku. K orestované rýži přilijeme asi naběračku vývaru, promícháme a necháme vyvařit. Přidáme další naběračku, znovu promícháme a opět necháme odpařit. Takto postupujeme tak dlouho, dokud není rýže hotová (bude to trvat cca 15-18 minut), měla byl být uvařená tzv. al dente, na skus (uvnitř zrnek rýže pociťujeme tvrdší jádro). Před podáváním rizoto zjemníme čerstvým máslem, dochutíme solí a pepřem a dokončíme najemno nasekaným medvědím česnekem a strouhaným parmazánem. Ozdobit je můžeme třeba petrželí.

Salát s medvědím česnekem
Na jednoduchý salát si připravte olivový olej, sůl, pepř, medvědí česnek a rajčata. Listy medvědího česneku omyjte, a nakrájejte nadrobno. Do mísy k němu přidejte omytá a nakrájená rajčata, přidejte olivový olej, sůl a pepř. 

Polévka z medvědího česneku (Roman Paulus)
Budete potřebovat: 200 g medvědího česneku, 100 ml smetany, 500 ml kuřecího vývaru, 50 g brambor, 50 g šalotky, 50 g suchého bílého vína, 4 vejce, máslo, sůl, pepř z mlýnku. 

Polévka z medvědího česneku s pošírovaným vejcem.

Šalotku si osmahneme na másle, přidáme na kostičky nakrájené brambory a podlijeme vínem. Necháme přejít varem, přidáme vývar a vaříme do změknutí brambor. Přidáme smetanu a najemno nasekané listy medvědího česneku, krátce povaříme a rozmixujeme kuchyňským mixérem (v případě potřeby pasírujeme přes jemný cedník). Před podáváním našleháme do pěny, podáváme s dlouze pošírovaným vejcem. Dlouze pošírované vejce „vaříme“ nejlépe v parní troubě při 63 stupních cca 90 minut. Výsledek je někde na půli cesty mezi tekutým a vařeným vajíčkem, vejce drží tvar, ale není ztuhlé.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...