Dušená mrkev, kapusta, zelí. Pokud ctíte sezonu, musí se vám tenhle trojlístek koncem března už trochu zajídat. Už aby to bylo – něco nového, zeleného, čerstvého! Medvědí česnek je jedna z prvních rostlin, které na jaře raší, a tohle předsezonní puzení zažene spolehlivě. Navíc je doslova nabitý vitaminy a energií.
Říká se, že za přívlastek medvědí opravdu vděčí medvědům – po dlouhém zimním spánku jej prý s oblibou vyhledávali a za lány své oblíbené jarní pochoutky dokázali putovat i desítky kilometrů. Podle jiných zdrojů takhle česnekové listy pojmenovali už staří Germáni – věřili, že jim dodají medvědí sílu.
Hvězdou oceněný šéfkuchař:Roman Paulus, michelinskou hvězdou oceněný šéfkuchař restaurace pražského hotelu Alcron, radil každý týden čtenářům LN. |
Ať tak nebo tak, pokud jste kouzlu medvědího česneku ještě nepropadli, je na čase to napravit. V kuchyni s ním nemůžete šlápnout vedle, dá se použít na desítky způsobů – jako čerstvá bylinka i na tepelné zpracování. Zatímco u česneku kuchyňského se používají stroužky, u medvědího si kuchaři cení hlavně listů (použít se dá i květ či cibulka, ale onu jemnou a současně stále charakteristicky štiplavou chuť a vůni jídlu dodají právě listy).
Můžete je přidat do všeho, kam měl přijít česnek či pažitka, připravit z nich pesto či salát, posypat chleba s máslem i vařené brambory nebo listy jednoduše spařte a podávejte jako listový špenát místo toho klasického ochuceného česnekem. S kapkou másla a špetkou soli bude chutnat báječně.
Medvědí česnek přidejte do špenátu
Pokud je na vás medvědí špenát napoprvé trochu velké sousto, vyzkoušejte variantu podle Romana Pauluse, šéfkuchaře restaurace pražského hotelu Alcron: "Do špenátu můžete přidat jen pár listů medvědího česneku, jídlo skvěle dochutí, ale dominantní chuť nepřebije. Stejně tak je možné připravit špenátovou polévku nebo salát – nemusíte používat výhradně medvědí česnek, opět stačí pár listů," popisuje s tím, že sám medvědí česnek nejraději kombinuje s jehněčím – před pečením maso do aromatických zelených listů jednoduše zabalí.
Polévka z medvědího česneku s pošírovaným vejcemBudete potřebovat: Postup: Šalotku si osmahneme na másle, přidáme na kostičky nakrájené brambory a podlijeme vínem. Necháme přejít varem, přidáme vývar a vaříme do změknutí brambor. Přidáme smetanu a najemno nasekané listy medvědího česneku, krátce povaříme a rozmixujeme kuchyňským mixérem (v případě potřeby pasírujeme přes jemný cedník). Před podáváním našleháme do pěny, podáváme s dlouze pošírovaným vejcem. Dlouze pošírované vejce „vaříme“ nejlépe v parní troubě při 63 stupních cca 90 minut. Výsledek je někde na půli cesty mezi tekutým a vařeným vajíčkem, vejce drží tvar, ale není ztuhlé. |
Velkou výhodou medvědího česneku je to, že roste ve volné přírodě; v našich zeměpisných šířkách od konce března do poloviny května. Hledejte na vlhkých stinných místech (sázkou na jistotu jsou lužní lesy; v Praze se dá najít v Šárce či u Hladové zdi) a pozor na konvalinky – jejich trsy oválných zašpičatělých listů jsou těm medvědím na první pohled dost podobné. Při bližším pohledu už se pár rozdílů najde (nehledě na květ jsou listy konvalinek z rubu lesklé, medvědí česnek jednoznačně matný), nejspolehlivějším vodítkem je ale typická štiplavá vůně.
Medvědí česnek je nejlepší čerstvý, sušením ztrácí na chuti, vůni i vitaminech, jestli jste si ho ale přinesli nůši a nechcete se jej vzdát, nasekejte listy do mrazáku podobně jako petrželku. Pár dní vydrží i ve skleničce s vodou nebo v lednici, zabalený do vlhké utěrky.