130 let
ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Reuters

Bitcoin je nejníž od roku 2020, výrazně ztrácejí i akcie

Ekonomika
  •   13:58
Cena kryptoměny bitcoin klesla pod hranici 25 tisíc dolarů (asi 590 tisíc korun). Je to nejméně od konce roku 2020. Propad bitcoinu je součástí širšího poklesu trhu i s dalšími kryptoměnami a aktivy. Za poklesy stojí zpráva o překvapivě rychlém růstu inflace ve Spojených státech, která vedla k odklonu investorů od rizikovějších aktiv.

Podle údajů specializovaného webu CoinDesk sestoupil bitcoin až na 24 900 dolarů, později však část ztrát smazal. Krátce po osmé ráno středoevropského času se prodával za 25 100 dolarů, za posledních 24 hodin tak ztrácel zhruba osm procent.

Podle spoluzakladatele kryptoúvěrové společnosti Nexo Antoniho Trencheva se nyní objevují předpovědi, že cena bitcoinu klesne pod 20 000 dolarů, nebo dokonce pod deset tisíc dolarů.

Loni v listopadu se bitcoin vyšplhal až na rekordní maximum v blízkosti 69 000 dolarů. Od té doby již ale ze své hodnoty ztratil více než 60 procent. „Vzhledem k tomu, že inflace se ukazuje být ještě složitějším soupeřem, než se očekávalo, bitcoin a ether nadále dostávají těžké údery,“ uvedla pro Reuters Susannah Streeterová, analytička společnosti Hargreaves Lansdown.

Těžké období zažívají i další kryptoměny. Ether klesl až o dvanáct procent na nejnižší úroveň od února 2021. Avalanche klesla až o patnáct, Solana až čtrnáct procent a Dogecoin o jedenáct.

„Kryptoměny zůstávají vydány na milost a nemilost Fedu a uvízly v problémech i s Nasdaqem (trh zaměřený na technologické akcie, pozn. red.) a dalšími rizikovými aktivy,“ uvedl Antoni Trenchev, spoluzakladatel a řídící partner kryptoměnové platformy Nexo.

„Slyšíme předpovědi, že se bitcoin ocitne v řádu středních a jednociferných tisíců, což vypovídá o tom, jakému makroprostředí krypto poprvé čelí, a o míře strachu,“ dodal.

Padají i další aktiva

Výprodeje se netýkají jen kryptoměn. Padají i akciové trhy napříč světem, Index světových akcií klesl o 0,7 procenta, jen těsně pod nové minimum z roku 2022. Panevropský index STOXX Europe 600 dnes krátce po zahájení obchodování odepisoval zhruba 1,5 procenta. Byl tak nejníže od března, kdy na trh dolehl začátek války na Ukrajině. Asijské akcie se propadly o necelá tři procenta.

Ranní ztráty v Evropě vedly sektory, jako je cestování a zábava, dále automobilky a sektor těžby ropy a plynu. Na ty všechny doléhaly obavy z dalšího zpomalení tempa růstu globální ekonomiky.

Ztrácely také banky v eurozóně, ještě v dozvucích čtvrtečního zklamání z toho, že Evropská centrální banka (ECB) nepodnikla žádné kroky k podpoře státních dluhopisů zemí na periferii eurozóny.

Za poklesy stojí strach z inflace

Celosvětové výprodeje akcií, dluhopisů i kryptoměn se v současnosti zintenzivňují, protože se investoři stále více obávají inflace. Ta ve Spojených státech v květnu meziročně nečekaně zrychlila a vyšplhala se na 8,6 procenta, předčila přitom očekávání analytiků. Cenová hladina se tak v USA dostala na nejvyšší úroveň od prosince 1981.

Ve snaze krotit inflaci americký Fed sáhl po zvyšování sazeb. Od března už zvýšil základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. Investoři se ale obávají, že bankéři svou jestřábí politikou uvrhnou ekonomiku do recese.

Fed bude o dalším zvýšení úrokových sazeb jednat už tento týden. Výsledky jednání se dozvíme ve středu večer. Pravděpodobně sazby zvýší o půl procenta.

Globální trhy znejišťuje také pandemie covidu v Číně, kdy Peking a Šanghaj obnovily hromadné testování. Země je známá tím, že se nebojí v rámci boje s covidem uzavírat i ta největší města. Panují proto obavy, že tato strategie povede v Číně zemi k opakovaným výlukám, které poškodí její ekonomiku i globální dodavatelské řetězce.

Nedůvěra v kryptoměny

Společnost Celsius Network, která se zabývá půjčováním kryptoměn, oznámila, že pozastaví výběry a převody mezi účty kvůli „extrémním tržním podmínkám.“ Tím ještě podpořila aktuální výprodeje na trhu.

Všeobecnou skepsi vůči tučným výnosům, které kryptoúvěry jako Celsius a platformy decentralizovaného financování investorům slibovaly, odstartoval krach stablecoinu TerraUSD a jeho sesterského tokenu Luna na začátku května. Projekt Anchor, který je navázán na ekosystém Terra, nabízel před krachem TerraUSD výnosy ve výši zhruba dvacet procent.

Společnost Celsius Network, která koncem loňského roku získala 750 milionů dolarů, je významným hráčem na poli krypto půjček. Nabízí úročené produkty zákazníkům, kteří si u ní uloží své kryptoměny, zároveň kryptoměny půjčuje.

K 17. květnu společnost podle svých internetových stránek zpracovala půjčky v hodnotě 8,2 miliardy dolarů a měla aktiva ve výši 11,8 miliardy dolarů. V srpnu loňského roku uvedla, že má aktiva v hodnotě více než dvacet miliard dolarů.

Autor: alis
  • Vybrali jsme pro Vás