130 let

Benzinka | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Bouře rozhýbala cenu ropy

Ekonomika
  •   10:20
PRAHA - Nejistota na Blízkém východě a také hrozba tropické bouře Chris na jihovýchodě USA. To byly hlavní důvody, kvůli kterým se cena „černého zlata“ na světových trzích včera výrazně měnila.
Nejdříve hodnoty ropy šplhaly k rekordům a přiblížily se znovu svým maximům nad hranicí 77 dolarů za barel. Během večera pak bouře Chris pomalu začala slábnout a nebezpečí změny v hurikán odeznívalo. Ceny ropy na novou situaci tak reagovaly prudkým zlevněním na 75 dolarů za barel.

Tropická bouře Chris nabírala na síle v Karibiku a mířila nad Mexický záliv. Meteorologové a experti se obávali, že začne ohrožovat ropná těžební zařízení. Některé těžební společnosti se přitom podle agentury Reuters stále potýkají s problémy, které jim způsobil už loni hurikán Katrina. Obavy z toho, že se podobná situace bude opakovat, vyhnaly ceny ropy k rekordům. „Je poměrně předčasné hovořit o vlivu tropických bouří, protože hurikánová sezona stále trvá. Ale dopady Katriny jsou známé: Američané nakupovali v Evropě, rostla poptávka, a to hnalo cenu nahoru,“ vysvětloval analytik společnosti Colosseum Jiří Šťastný. Kromě toho jsou však pro obchodníky s ropou zásadní zprávy z blízkovýchodního konfliktu. To podle Šťastného obchodníkům na klidu nepřidá a ceny šplhají výš.

To není ani pro tuzemské motoristy dobrá zpráva. I když v současné době cena benzinu spíše stagnuje, zlevnění pohonných hmot se čeští řidiči podle odborníků do konce prázdnin zřejmě nedočkají.

Nejprodávanější natural stál na začátku týdne průměrně dvaatřicet korun, což bylo o pět haléřů méně než před sedmi dny. Cena nafty podle aktuálních údajů společnosti CCS klesla na přibližně třicet korun.

„Předpokládáme, že příští týden bude cena benzinu stále stagnovat okolo dvaatřiceti korun za litr naturalu,“ odhadl Šťastný. O něco pesimističtější byl však místopředseda Sdružení provozovatelů čerpacích stanic Vlastimil Sehnal. „Ceny nyní stagnují, ale během srpna nelze očekávat žádné výrazné snížení. Spíše naopak,“ uvedl Sehnal s tím, že se může jednat o haléřové zvyšování cen. Kdyby pak došlo k výraznějším změnám v situaci na Blízkém východě či jiným neočekávaným událostem, mohly by se ceny podle něj zvýšit skokově třeba o šedesát haléřů.
Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás