• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Martina Sáblíková je konečně doma.

Martina Sáblíková je konečně doma. | foto: ČTK

Česká média věnují málo prostoru sportovkyním, ukázal průzkum

Ekonomika
  •   8:29
OSLO - Norská běžkařka Marit Björgenová, která získala tři zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili, i další zlaté sportovkyně, včetně české rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, budou muset své místo v médiích přenechat zase mužům, píše norský deník Aftenposten.

Olympijské hry jsou výkladní skříní žen ve sportu, říká norská expertka Jorid Hovdenová. "Globální průzkum v médiích ukázal, že běžně dostávají ženské vrcholové sportovkyně od pěti do 15 procent z celkového prostoru pro sport v novinách - pokud neprobíhá olympiáda. Během olympijských her roste sledování výkonů sportovkyň až na 45 procent v jednotlivých zemích," dodává Hovdenová, která ve své knize Sportswomen at the Olympics analyzuje situaci v největších denících v 18 zemích světa.

Skandinávské země věnují výkonům svých sportovkyň na olympiádě nejvíc prostoru, dobře jsou na tom i asijské země jako Čína, Japonsko a Turecko.

Nejhorší jsou z tohoto pohledu východoevropské a jihoevropské země jako Česká republika, Maďarsko či Španělsko, konstatuje list Aftenposten.

Mimo olympiádu zaujímají nejpřednější místa ve sportovních rubrikách mužské sporty jako fotbal, golf, ragby a lední hokej, píše Aftenposten.

"Medaile z olympijských her ale znamenají víc než pohlaví. Když ženy získají zlato, dostane se jim přibližně stejné pozornosti jako mužům. V běžném servisu jsou ženský sport a sportovkyně, kromě těch úplně největších hvězd, téměř neviditelné," potvrdil podle Hovdenové průzkum.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK