28. dubna 2009 8:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Cestovky ruší zájezdy do Mexika

Upozornění na prasečí chřipku na letišti Ruzyně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Upozornění na prasečí chřipku na letišti Ruzyně | foto: ČTK

PRAHA Cestovní kancelář Exim Tours ruší kvůli epidemii prasečí chřipky v Mexiku nejbližší odlety do mexického Cancúnu. Rozhodnutí se dotkne téměř 1000 klientů největší české cestovní kanceláře, z nichž 200 mělo odcestovat do Mexika v sobotu 2. května. Jak sdělil mluvčí asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura, nejbližší plánované odlety do Mexika zrušily i CK Fischer a Siam.

"S ohledem na aktuální zprávy o vypuknutí epidemie život ohrožující prasečí chřipky v centrálním Mexiku rozhodlo vedení společnosti Exim Tours o zrušení nejbližších odletů z Prahy do mexického Cancúnu," uvedl Exim Tours. Společně s Eximem se podle Okamury rozhodly k tomuto kroku i CK Fischer a Siam.

Do Mexika se teď stejně turistům nechce

Přestože Cancún leží na pobřeží Karibského moře ve vzdálenosti přes 2000 km od centrálních oblastí Mexika a od Mexico City, odkud je výskyt nemoci hlášen, bylo zjištěno bleskovou anketou mezi klienty Exim Tours, kteří měli zakoupen zájezd do Cancúnu v nejbližších termínech, že by většina z nich chtěla změnit místo svého pobytu.

Exim Tours tedy svým klientům nabídl možnost bezplatně změnit zájezd do Mexika na jiný zájezd z aktuální nabídky CK. Také klientům CK Fischer a Siam, kteří mají již zakoupené zájezdy, byly nabídnuty jiné exotické zájezdy, kam nyní létají přímé chartery.

Exim Tours současně zjišťuje mezi svými klienty, kteří jsou v této době v Mexiku, zda nemají zájem vrátit se z dovolené dříve. Pokud by se většina klientů shodla na předčasném návratu, je CK připravena ihned pro ně vyslat letadlo a zajistit jejich bezproblémový návrat do vlasti dříve než v plánovaném termínu 2. května.

Cestovat zatím můžete

České ministerstvo zahraničí ani dnes nevyhlásilo zákaz cest do Mexika, či do konkrétní postižené oblasti, českým občanům ale doporučilo, aby tam necestovali. Vyjádření MZV se podle Okamury zatím pohybují pouze v rovině doporučení a záleží tedy na rozhodnutí každého českého turisty, zda-li si zájezd do Mexika koupí či nikoliv.

Podle Okamury je v Mexiku nyní přibližně 400 českých turistů a nejvíce klientů, přes 160, jich má v zemi nyní Exim Tours, který do Mexika vypravuje lety celoročně. Zemi loni navštívilo přibližně 7000 českých občanů. Chřipka však zasáhla i další země, především USA.

Odborníci na cestovní ruch tvrdí, že devastující následky pro cestovní ruch může mít pouhý strach z ní. Zasažené i ohrožené země již zavedly některá bezpečnostní opatření. Na pražském ruzyňském letišti jsou ode dneška vyvěšeny tabule s informacemi o příznacích prasečí chřipky a o tom, kde v areálu je ambulance, v níž se mohou lidé s těmito příznaky nechat vyšetřit.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz