24. června 2010 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ministerstvo průmyslu našlo cestu, jak zastavit solární boom

Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární elektrárna na Moravě - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží v blízké době vládě takzvaný Národní akční plán, ve kterém stanoví harmonogram přijatelného růstu využití obnovitelných zdrojů do roku 2020. Úkolu, který členským zemím zadala Evropská komise, se však zhostilo po svém. Místo minimálního tempa růstu výroby zelené energie stanovilo v praxi maximální tempa růstu.

V případě dosažení stanovené hranice pro rok 2020 totiž ztratí další elektrárny u příslušného typu obnovitelného zdroje nárok na výhody v podobě vyšší výkupní ceny a zelených bonusů. Tím se jejich výstavba prakticky zastaví, při současné úrovni tržní ceny elektřiny totiž výroba z obnovitelných zdrojů bez cenového zvýhodnění či dotací není rentabilní.

Čtěte více:

Hlavním kritikem návrhu je Česká fotovoltaická průmyslová asociace. Ministerstvo totiž limit pro solární elektrárny stanovilo poměrně nízko. Dosažení horní hranice na úrovni 1695 megawattů je totiž podle odhadu distributorů elektřiny reálné již na konci letošního roku. Následujících deset let tak investoři nebudou moci nainstalovat ani jeden nový solární panel.

Více o návrhu jak zastavit nekontrolovaný boom alternativní energetiky si přečtěte v pátečním vydání deníku

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.