Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německá pekařská rodina hledá vykoupení za nacistické vazby. Věnuje 5 milionů eur přeživším holokaustu

Do vlastnictví rodiny Reimannových patří pekařská firma Krispy Kreme Doughnuts. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do vlastnictví rodiny Reimannových patří pekařská firma Krispy Kreme Doughnuts. | foto: Youtube - Wochit News

BERLÍN Jedna z nejbohatších německých rodin chce věnovat miliony eur charitativní nadaci na podporu přeživších holokaustu. Zjistila totiž pravdu o své nacistické minulosti.

Rodina Reimannů, která vlastní pekárenskou společnost Krispy Kreme Doughnuts, Panera Bread a řadu dalších mezinárodních firem, měla během války využívat válečné zajatce k nucené práci. S informací přišel zpravodajský server The Times of Israel.

Německá podnikatelská rodina chce finančním příspěvkem vyjádřit svou lítost a vynahradit utrpení poškozeným obětem nacistického režimu. Na bankovní konto charitativní organizace, která pomáhá tisícům přeživším holokaustu po celém světě, pošle 5 milionů eur (127,5 milionů korun).

Členové rodiny Reimannů ve čtvrtek zároveň uvedli, že hodlají investovat dalších 5 milionů eur, aby vystopovali válečné zajatce, kteří pro jejich firmu před 70 lety pracovali.

Rodina chce také v Berlíně založit nadaci Alfreda Landeckera - žida, který byl během druhé světové války zavražděn nacisty. Ta by měla dohlížet na rozdělení dalších 25 milionů eur, které chce rodina využít pro naučné účely a boji proti totalitním ideologiím.

„Konfrontace s minulostí byla pro celou rodinu velmi emotivní,“ uvedl mluvčí nadace David Kamenetzky. Prvních pět milionů eur by během příštích tří let mělo být rozděleno mezi 200 neziskových organizací.

Koncern, který Reimannovým patří, má hodnotu okolo 20 miliard eur. Vznikl transformací z firmy Benckiser, tedy společnosti, která se v minulosti zabývala výrobou průmyslových chemikálií. Tu před lety vlastnila stejná rodina - konkrétně Albert Reimann starší a jeho syn Albert Reimann mladší, oba členové rodiny byli členy nacistické strany a měli podporovat Adolfa Hitlera ještě předtím, než se chopil moci.

Oba dva byli po válce vyšetřováni, což vyústilo v zablokování jejich obchodních aktivit ve Francii. Od té doby ani jeden z členů rodiny Reimannových nepromluvil o své nacistické minulosti.

Skutečnost vyšla na povrch až nedávno, kdy zbytek rodiny objevil jejich osobní dokumenty, které budily otázky. Rodina se následně obrátila na historiky z mnichovské univerzity, aby jim pomohli rodinou minulost vypátrat.

Výzkum následně odhalil, že nucení pracovníci byli většinou ruského nebo francouzského původu, nejednalo se o židy nebo vězně z koncentračních táborů. „Výzkumníci zatím identifikovali 838 lidí, kteří byli v továrně Benckiser přinuceni k práci,“ uvedl mluvčí Kamenetzky.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.