Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

S pasivním domem bojujeme, ale vyplatí se, oponuje stavařům ekolog

Pasivní dům (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pasivní dům (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Nové byty a domy mohou kvůli požadavkům Evropské unie na snižování energetické náročnosti podražit až o 15 procent, varují developeři. Martin Mikeska, odborník Hnutí Duha na energetiku však tvrdí, že současná minimální 20letá návratnost projektů se v budoucnu kvůli vzrůstající ceně za energie zkrátí.

Developeři tvrdí, že kvůli požadavkům Evropské unie na snižování energetické náročnosti mohou ceny nových bytů stoupnout až o 15 procent. Návratnost těchto bytů je pak podle současných cen za energie kolem 20 až 25 let. Od roku 2020 bude platit povinnost téměř nulové spotřeby energií u všech nově postavených budov. „Energeticky beznákladové domy a byty nejsou o tolik dražší, aby ty náklady byly nenávratné,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Martin Mikeska.

Lidovky.cz: Podle požadavků Evropské unie by se měla postupně snižovat energetická náročnost nově postavených domů a bytů. Developeři varují, že je to konec levných bytů. Vyplatí se z hlediska ceny opravdu stavba energeticky nenáročných staveb?
Záleží, kolik vám klesne spotřeba vůči bytům, které se staví normálně. A jaká je cena vícenákladů za ty úsporné domy. V případě rodinných domků to výhodné bývá. Ty energeticky beznákladové domy a byty nejsou o tolik dražší, aby ty náklady byly nenávratné. Spíš mi to přijde jako nová podnikatelská příležitost.

ČTĚTE:

Lidovky.cz: Developeři tvrdí, že jsou tam spojené další náklady s údržbou. Máte nějaký příklad, kdy se nízkonákladové byty z dlouhodobého hlediska skutečně vyplatily?
Ta návratnost 20 až 25 let je odvozena od současných cen energií. V Brně třeba starostka Jana Drápalová rekonstruovala několik panelových domů na výrazně lepší standard, než tlačily dřívější technické normy. Spotřeba u těch baráků ze zmenšila na jednu pětinu. Návratnost při vzniku toho projektu bylo 23 let, ale jak rostou ceny energií, tak se náklady vrátí dřív. Myslím, že to je u těch domů nyní kolem 13 let.

Lidovky.cz: Takže se dá předpokládat, že se vyšší náklady na pořízení takového bytu vrátí dřív než za 20 let?
V budoucnu se nedá moc počítat s tím, že by byly energie levnější. Člověku jde především o teplo a nedomnívám se, že se náklady budou v budoucnu snižovat. Ta návratnost bude tím pádem kratší.

Lidovky.cz: Kdyby ale cena energií nerostla, tak návratnost 20 až 25 let se pro majitele bytu nemusí jevit tak výhodně...
Před koupí takového bytu si musíte položit tvrdou podmínku, že tam chcete žít dlouho. Třeba tam vychovat rodinu a pak tam zestárnout. Díváte se na horizont desítek let. V Rakousku si třeba lidé pořizují energeticky úsporné stavby, aby měli ve stáří nízké náklady na bydlení. Ten byt bude splacený a oni budou platit nepatrné náklady za energii.

Lidovky.cz: Developeři tvrdí, že ušetření nákladů za energie je spekulativní, protože lidé neumí novou technologii používat a třeba větrají, když nemají. Myslíte, že se gramotnost v používání těchto technologií časem zlepší?
Ta technologie je pro lidi nová. Hnutí Duha teď třeba sídlí v pasivním domě a je pro nás také těžké si na to navyknout. S některými návyky jsme taky chvíli bojovali. Jsou věci, které jsou složitější - třeba to často zmiňované řízené větrání. Když ho neumíte ovládat, je to, jako si koupit auto, když neumíte řídit.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...