Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
24. března 2017 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slováci se chtějí více bratřit s Číňany. Ti chtějí letiště v Bratislavě

Letiště M. R. Štefánika v Bratislavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště M. R. Štefánika v Bratislavě. | foto: bts.aero

BRATISLAVA Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera. Ministerstvo hospodářství v koncepci rozvoje ekonomických vztahů s Čínou zmínilo například zájem tamních investorů o bratislavské Štefánikovo letiště či snahu Slovenska podílet se na přepravě čínského zboží do Evropy.

Nejlidnatější země světa se na celkovém vývozu exportně orientované slovenské ekonomiky podílí 2,5 procenty a na slovenském dovozu sedmi procenty. Příliv čínských zahraničních investic na Slovensko předloni dosáhl pouze 11,2 milionu eur, což je v přepočtu zhruba 302 milionů korun.

Investoři z Číny nicméně ovládli některé slovenské firmy v rámci akvizice jejich zahraničních mateřských společností. Například čínská společnost China South Rail tímto způsobem získala kontrolu nad slovenským závodem Boge Elastmetall na výrobu komponentů pro automobilový průmysl, který zaměstnává více než 600 pracovníků.

Čínští investoři se podle slovenského ministerstva zajímají o vstup do bratislavského letiště M.R. Štefánika, a to prostřednictvím pronájmu patrně na 30 let. Součástí spolupráce by mohlo být posílení letecké nákladní dopravy a výstavba nových prostor, z kterých by se zboží ze slovenské metropole přepravovalo do dalších zemí střední Evropy.

Ministerstvo hospodářství také uvedlo, že Slovensko zvažuje emisi státních dluhopisů na čínském trhu. Bratislava také prozkoumá možnosti vytvoření obchodní společnosti, která by zejména podporovala prodej produkce malých a středních slovenských podniků na čínském trhu a dalších zemích Asie.

Problém s dalajlamou

Vztahy mezi Slovenskem a Čínou loni poznamenala schůzka slovenského prezidenta Andreje Kisky s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, který v rámci cesty po Evropě navštívil Slovensko.

Peking tehdy pohrozil Bratislavě blíže neupřesněnou odvetnou reakcí a následně zrušil bilaterální jednání se slovenským premiérem Robertem Ficem. Slovenští politici uvedli, že země dodržuje politiku jedné Číny.

V Česku je hlavním čínským investorem společnost CEFC, která podle dřívějších informací v zemi za poslední dva roky investovala více než 30,5 miliardy Kč. Šlo například o kapitálové vstupy do finanční skupiny J&T Finance Group, Pivovarů Lobkowicz Group a letecké společnosti Travel Service. Získala také podíly v dalších firmách při fotbalovém klubu SK Slavia Praha.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...