Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zlaté časy zelené energie skončí

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Česká republika jako ráj pro investory do obnovitelných zdrojů? Od příštího roku to již nebude platit. Vláda schválila nový zákon o podporovaných zdrojích energie. Ten bude růst brzdit pomocí horních limitů.

Nový zákon nahradí v současnosti platný zákon, který je k investorům do zelené energie i na evropské poměry velmi vstřícný.
Předkladatel návrhu, kterým je ministerstvo průmyslu a obchodu, se ani netají tím, že cílem nového zákona je dosáhnout co možná nejmenších dopadů do cen energie pro konečné spotřebitele.

Čtěte také

Ministerstvo návrh zákona představilo již loni v srpnu. Vzhledem k negativnímu ohlasu jej dočasně stáhlo. V prakticky nezměněné podobě se však zákon v tomto týdnu objevil na programu vlády.

Kritici z řad investorů, jejich asociací a ekologických aktivistů odmítají zejména horní stropy výkonu jednotlivých druhů zelené energie. Ty bude vždy po dvou letech určovat ministerstvo průmyslu a obchodu. Po překročení stropu další investoři ztratí nárok na cenové zvýhodnění vyrobené elektřiny.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?