130 let
Premiér Andrej Babiš při návštěvě hořovické nemocnice.

Premiér Andrej Babiš při návštěvě hořovické nemocnice. | foto: Michal Šula, MAFRA

Německý registr vlastníků uvádí Babiše jako akcionáře u výrobce hnojiv SKW

Ekonomika
  •   17:55
Berlín - Německý registr skutečných vlastníků firem eviduje českého premiéra Andreje Babiše jako akcionáře a obmyšleného u společnosti SKW Stickstoffwerke Piesteritz, která je součástí koncernu Agrofert. Ve čtvrtek na to upozornila protikorupční organizace Transparency International (TI). Ještě loni v listopadu TI poukazovala na to, že Transparenzregister, jak se rejstřík jmenuje, Babiše ve vlastnických strukturách neuvádí.

Od státu dostal Agrofert na projekty kritizované auditem 155 milionů, nic prý vracet nemusí

„I přes všechnu publicitu, kterou Agrofert vyvolal, dokázal český premiér skrývat své osobní a ekonomické vazby na tuto německou dceřinou firmu,“ řekl Stephan Klaus Ohme, který je finančním expertem německé pobočky TI. „Bylo zklamáním to vidět, když ho přitom podobné registry na Slovensku a v Británii uváděly jako vlastníka,“ dodal Ohme z Transparency Germany.

„Náprava v německém registru vlastníků společností posiluje naše protikorupční úsilí a je povzbuzením pro občanskou společnost v celé EU, aby kontrolovala dostupná data,“ řekl vedoucí analytik české pobočky TI Milan Eibl.

Brusel prověří, jestli má Česko systémový problém se střetem zájmu. Podnětem je kauza Babiše a Agrofertu

O SKW Stickstoffwerke Piesteritz uvádí Agrofert na svém webu, že je to největší výrobce močoviny a amoniaku v Německu. Společnost sídlí v sasko-anhaltském Wittenbergu.

Babiš dlouhodobě čelí kritice za střet zájmů kvůli Agrofertu a vlivu na rozdělování evropských peněz. Závěrečná zpráva auditu Evropské komise konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace ze strukturálních fondů EU od 9. února 2017, kdy začala platit novela českého zákona o střetu zájmů. Česko na základě tohoto auditu nemusí vracet Evropské unii žádné peníze, protože české úřady nepožádaly o proplacení žádných dotací, které byly předmětem prověrky.

Babiš ve shodě se zmíněným zákonem vložil v roce 2017 akcie svých firem do svěřenských fondů. Unijní audit ale dospěl k závěru, že Babiš je ve střetu zájmů, neboť fondy ovládá, když jmenuje a odvolává jejich činitele.

Autor: ČTK
Témata: Firmy a trhy
  • Vybrali jsme pro Vás