• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Značka Air Max na podrážce nových bot Nike údajně kopíruje symbol Alláha.

Značka Air Max na podrážce nových bot Nike údajně kopíruje symbol Alláha. | foto: change.org

Boty Nike zobrazují Alláha, vadí muslimům. Požadují stažení z prodeje

Ekonomika
  •   17:43
PRAHA - Americká sportovní firma Nike čelí kritice kvůli logu nových bot Air Max 270. To má ve své částí údajně připomínat slovo „Alláh“ v arabštině. Online petici ze 17. ledna, která požaduje stažení obuvi z prodeje, již podepsalo přes 20 tisíc lidí.

V petici zveřejněné na serveru change.org její autorka Saiqa Noreen uvádí, že symbol Alláha na botě pobuřuje. Vadí jí i umístění nápisu. „Nachází se na podrážce, kde může být pošlapán a znečištěn.“

Problémový model obuvi Nike Air Max 270.

Problémový model obuvi Nike Air Max 270.

„Nike respektuje všechna náboženství a bereme připomínky tohoto typu vážně,“ reagovala společnost v prohlášení. „Logo Air Max bylo navrženo jako stylizované znázornění značky Air Max. Jakýkoli skrytý význam či zobrazení je neúmyslné,“ dodali představitelé firmy.

Problém se opakuje

Podobný problém řešil Nike už v roce 1997, kdy si někteří muslimové stěžovali na produkt Nike Air Bakin‘. Boty měli v zadní části taktéž znak podobný arabskému symbolu Alláha. Americký sportovní gigant se tehdy bránil tvrzením, že logo představovalo plameny. Výrobu modelu Air Bakin‘ nakonec ukončil a několik desítek tisíc párů stáhl z prodeje. 

Vedení Nike před více než 20 lety uvedlo, že bude v budoucnu design nových kolekcí obuvi a oblečení důsledněji kontrolovat. Přesto vytanul problém nový. Převážně muslimové se valně připojují k petici a věří ve stejný konec modelu bot, jaký nastal kdysi...

Autor: