Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

O2 se i nadále daří. Pod PPF udržuje vysoké tržby i ziskovost, bude se ještě zlepšovat

logo O2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy logo O2 | foto: Lidovky.cz

PRAHA Největší tuzemská telekomunikační firma O2 Czech Republic pět let po ovládnutí investiční skupinou PPF drží vysoké tržby i ziskovost. Hospodaření by se navíc mělo v příštích letech dále mírně zlepšovat, shodují se analytici. Úspěšné podle nich bylo i oddělení sítí do nově vytvořené firmy CETIN. PPF dokončila převzetí většinového podílu v telekomunikační firmě před pěti lety, 28. ledna 2014.

„O2 působí na konkurenčním trhu, kde se musí potýkat se snižováním cen poskytovaných služeb. Přesto se společnosti v posledních letech daří udržovat vysoké tržby, které se pohybují mezi 37 a 38 miliardami korun. Díky investicím do nových technologií a snaze redukovat náklady si O2 ČR udrží dobré hospodářské výsledky i v budoucích letech, kdy zřejmě mírně navýší své tržby,“ uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Vzhledem ke specifikám trhu, na kterém O2 působí, nelze podle Křečka očekávat výrazný růst společnosti. Spíše bude držet pozice na českém i slovenském trhu. Propad v sektoru pevných linek vynahrazuje růst mobilních dat a rozvoj nových služeb. O2 ČR se do budoucnosti bude muset orientovat na sítě 5. generace, což povede k růstu investičních nákladů. 

Podle analytika JT banky Milana Vaníčka je zřejmé, že PPF našla lidi, kteří sektoru i samotné společnosti rozumí a umí si poradit s překážkami, které to se sebou přináší. „Z pohledu akcionářů je od znovuuvedení po rozštěpení za cenu kolem 50 Kč za akcii po současných 240 Kč velmi významný skok. Navíc je potřeba přičíst k tomuto výsledku i velmi silnou dividendu. Kaňkou zůstává jen zmatek, který doprovázel samotné rozdělení společnosti a nejistota ohledně budoucího záměru vlastníka po rozdělení. S tím se ale trh vyrovnal po svém,“ dodal.

Akcie stále nenaplňují očekávání

Naopak podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy v uplynulých pěti letech akcie O2 spíše zklamaly, i když nijak dramaticky. Analytici titulu předpovídali od začátku roku 2014 spíše vyšší zhodnocení, než jakého nakonec akcie dosáhly. Nebyly výjimkou ani cílové ceny mířící na 300 a více korun za jednu akcii, přičemž takové úrovně titul od roku 2015 nikdy nedosáhl. Akcie O2 nenaplňují podle něj očekávání ani poslední dobou. Například v posledním čtvrtletí roku 2017 se cílová cena určovaná českými analytiky pohybovala v průměru kolem úrovně 285 korun, avšak ve skutečnosti se akcie loni od října do prosince prodávaly převážně kolem 240 korun za akcii.

„Akcie O2 si v posledních letech upevňovaly pověst dividendového titulu s potenciálem jejich zpětného odkupu. Jejich výkon však tlumí ztráta dynamiky v oblasti tržeb z mobilní komunikace a pokles v oblasti komunikace prostřednictvím pevných linek. Nové růstové segmenty, jako je placený televizní obsah, finanční služby či monetizace dat, přitom zatím nejsou dostatečně silné na to, aby daný útlum kompenzovaly v investorsky atraktivní míře,“ upozornil Kovanda.

Investiční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera dokončila před pěti lety, 28. ledna 2014, převzetí 65,9 procenta firmy Telefónica Czech Republic (od června 2014 pod názvem O2 Czech Republic) a stoprocentního podílu ve slovenské Telefónice od španělské Telefóniky SA. Podle smlouvy podepsané v listopadu 2013 zaplatila PPF za transakci 63,6 miliardy korun. PPF postupně svůj podíl v O2 navyšovala, v současnosti vlastní více než 80 procent.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...