Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Předseda Svazu měst a obcí Lukl neočekává, že by Zeman vetoval stavební zákon

Ekonomika

  11:49
PRAHA - Předseda Svazu měst a obcí František Lukl neočekává, že by prezident Miloš Zeman vetoval stavební zákon, který v úterý schválila dolní komora. Za reálnější považuje možnost, že by po volbách nově ustavená Sněmovna mohla posunout účinnost, čímž by vznikl prostor pro smysluplnou nápravu. Ve středu to uvedl Lukl, který patří do Zemanova expertního týmu a je jedním z nejostřejších kritiků stavebního zákona.

Starosta Kyjova František Lukl, Sedmadvacítka nezávislých foto: Archiv Kyjova

Sněmovna v úterý přehlasovala senátní veto a nový zákon stvrdila. Vláda si od něj slibuje rychlejší stavební řízení a dodržování lhůt. Podle Hospodářské komory zákon pomůže občanům, podnikatelům i veřejným investorům při povolování staveb od dálnic po rodinné domy. Odpůrci naopak varují, že zákon vzdálí úřady občanům a stavební řízení zkomplikuje. Právě podle Svazu měst a obcí zákon naprosto rezignoval na ochranu veřejných zájmů a oddálil veřejnou správu od lidí mimo velká města.

Nový stavební zákon prošel, sněmovna přehlasovala veto Senátu. Pomohly hlasy komunistů

„Prezidenta jsme osobně, spolu s místopředsedou svazu a starostou Brandýsa nad Labem-Stará Boleslav Vlastimilem Pickem, informovali o našich věcných výhradách, reálných obavách i námi navrhovaných změnách. Jestli povedou k tomu, aby prezident vetoval tento zákon, nevím. Můj názor je, že nikoliv,“ uvedl Lukl.

Zákon má vstoupit v účinnost k 1. červenci 2023, některé změny ale začnou platit od ledna příštího roku. To umožní například budovat novou síť státní stavební správy a nabírat do ní nové lidi. Stavební úřady budou spadat pod Nejvyšší stavební úřad a budou organizovány podobně jako třeba finanční správa.

Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se STAN uvedly, že pokud budou po říjnových volbách vládnout, nyní prosazený návrh změní.

Lukl poznamenal, že by nově ustavená Sněmovna mohla posunout účinnost. „Tím bude dostatek času na smysluplnou nápravu,“ doplnil.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat