130 let
Těžba ropy.

Těžba ropy. | foto: Reuters

Saúdská Arábie a SAE se dohodly na kompromisu o výši těžby ropy, v reakci klesá její cena

Ekonomika
  •   14:10
LONDÝN - Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty (SAE) se dohodly na kompromisu ve sporu o výši těžby ropy. SAE tak budou moci těžit více. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroje ze skupiny OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a její spojence v čele s Ruskem. Neshody mezi Saúdskou Arábií a SAE na počátku měsíce přinutily skupinu OPEC+ zrušit rozhovory o zvýšení těžby. Ceny ropy reagují na zprávu o kompromisu poklesem.

Centrem sporu byl základní údaj těžby, ze kterého se vychází při rozhodování o snížení nebo zvýšení těžby u jednotlivých členských zemí. Čím je toto číslo vyšší, tím více ropy smí země těžit. SAE chtěly, abych jejich základní údaj byl revidován vzhůru ještě před plánovaným prodloužením současné dohody o těžbě, protože chtějí těžit více, než kolik jim umožňují současné kvóty.

Cena ropy stoupne na 200 dolarů za barel, pokud přestaneme investovat do těžby, varoval ruský ministr

Tento základní údaj pro SAE byl stanoven podle údajů z října 2018, kdy těžily přibližně 3,2 milionu barelů denně. Podle kompromisní dohody se má základní údaj v dubnu 2022, kdy by měla vypršet platnost současné dohody OPEC+, zvýšit na 3,65 milionu barelů denně.

OPEC+ se loni po kolapsu poptávky způsobeném pandemií dohodl na snížení těžby o rekordních 9,7 milionu barelů denně. Od té doby však postupně těžbu zvyšuje, a to díky oživení globální ekonomiky a také proto, že cena suroviny se již zotavila. V současnosti dohodnuté snížení činí 5,8 milionu barelů denně.

Zdroje Reuters na počátku měsíce uvedly, že skupina se předběžně dohodla na pozvolném zvyšování produkce o 400 tisíc barelů ropy denně každý měsíc od srpna do prosince a souhlasí s prodloužení platnosti dohody až do konce roku 2022. SAE však plán zablokovaly.

Někteří analytici se obávali, že krach rozhovorů by mohl způsobit, že producenti od dohody ustoupí a budou čerpat podle libosti. To by v dlouhodobějším horizontu znamenalo výrazně vyšší příliv ropy na trh.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás