23. dubna 2009 8:18 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Entropa zmizí. Kvůli nové vládě

Výtvarník David Černý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výtvarník David Černý | foto: ČTK

BRUSEL Výtvarník David Černý, autor kontroverzní plastiky Entropa, jíž se v bruselském sídle Rady EU prezentuje české předsednictví sedmadvacítky, chce dílo odstranit již 10. května. Autor tím chce vyjádřit svůj nesouhlas s pádem vlády Mirka Topolánka.

Skládačka měla přitom být v Bruselu až do konce českého předsednictví v červnu. Dřívějším odstraněním díla autor protestuje proti způsobu, jakým byla před měsícem odvolána Topolánkova vláda. "České předsednictví podle mě skončilo s touto vládou a já se na něm dál podílet nehodlám," řekl Černý.

S připravovanou vládou Jana Fischera není Černý spokojen zejména proto, že by v ní mělo zasedat několik lidí, kteří za sebou mají členství v předlistopadové komunistické straně.

"Ale především je to protest proti tomu, jakou ostudu udělal odvoláním vlády v době předsednictví České republice a všem jejím občanům (prezident Václav) Klaus spolu se sociálními demokraty a komunisty," řekl Černý.

Kabinetu před měsícem vyslovila nedůvěru Poslanecká sněmovna hlasy poslanců ČSSD, KSČM a čtyř poslanců zvolených původně za strany dosluhující vládní koalice. Někteří vládní představitelé včetně Topolánka dali najevo, že v pozadí pádu kabinetu stál Klaus. Prezident to ale rozhodně popřel.

Entropa

Přestože měl Černý s odcházející vládou právě kvůli Entropě rozepři a za konečnou podobu díla se jí omlouval, byla to podle něj vláda legitimní, v níž zasedala "spousta rozumných lidí".

Entropa se začne rozebírat 10. května, den předtím by se vládních povinností měl ujmout Fischerův úřednický kabinet.

Entropa se strefuje do stereotypů spojovaných s jednotlivými zeměmi evropské sedmadvacítky. Například ztvárnění Bulharska, které má podobu tureckého záchodu, vyvolalo diplomatickou roztržku mezi Prahou a Sofií.

Česko pak Bulharsku vyhovělo a jeho část plastiky zakrylo.

Lidovky.cz, ČTK