6. ledna 2010 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Na reformy stačí program Excel, říká svérázný ekonom Sedláček

Ekonom Tomáš Sedláček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonom Tomáš Sedláček | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Tomáš Sedláček (32) je jedním z nejznámějších ekonomů v Čechách a autorem bestseleru Ekonomie dobra a zla. Kritizuje myšlenku neustálého hospodářské růstu. Někteří ekonomové ale jeho myšlenky označují za pouhé pouťové kejklířství.

"Jediná matematika, kterou potřebujete pro propočítávání ekonomických reforem, jsou funkce v programu Excel, které by pochopil každý na úrovni lehce vyšší matematiky," říká známý ekonom, jehož dizertační práce je sice bestsellerem, ale u komise se mu ji něpodařilo obhájit.

Zdůrazňoval jste, že se přejídáme a že hospodářství je založeno na myšlence neustálého růstu. Co máme dělat? Zastavit růst?

Já neřekl, že se přejídáme, já jen upozorňoval na to, že čím víc toho máme, tím víc budeme chtít. Bez ohledu na to, kolik toho máme, tak to na naší spokojenosti nic nemění. Já jinak konzumní božstvo respektuji. Ale má to svoje hranice.

Kde jsou ty hranice?

Na to nejde odpovědět. V okamžiku, kdy se mě zeptáte, kdy nám to bude stačit, tak se zeptám, kdy vám bude stačit třeba kokakola. Když budete potřebovat kolu, tak vám nebude stačit nikdy. Když si koupíme tisíce věcí, tak to neznamená, že budeme šťastnější.

Máme se stát civilizací bezdomovců?

Nikdy jsem netvrdil, že se máme vrátit na stromy nebo žít jako Indové. Já sám to neumím. Ale nadávat na to, že jsme se letos propadli o čtyři procenta, je nesmysl. Jestli jsme na něco měli nadávat, tak na to bohatnutí těch sedm osm let předtím, na neskutečně velký růst.

V práci jsem nenašel odpovědi na otázky, které si dáváte: jestli existuje ekonomie dobra a zla, jestli se vyplácí konat dobro.

Vy jste čekal, že tam řeknu, je to tak, že dobro se vyplácí, nebo ne?

Ano, nebo že řeknete, že nevíte.

To je, jako byste čekal odpověď na otázku, jestli je Bůh, nebo není. Na to se píšou nejednoznačné práce tisíce let.

Celý rozhovor s Tomášem Sedláčkem najdete ve středečním vydání deníku