130 let
Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem | foto: www.usatoday.com

Spoluzakladatel Applu vstupuje do vesmírného byznysu, na oběžné dráze bude uklízet zbytky družic

Ekonomika
  •   17:10
Spoluzakladatel Applu Steve Wozniak oznámil, že zakládá novou vesmírnou společnost. Na rozdíl od konkurence, u níž se objevují plány na vesmírnou turistiku či kolonizaci Marsu, se Wozniak nejspíš zaměří na odstraňování zbytků družic a dalšího vesmírného „odpadu”, který se nachází na oběžné dráze.

Wozniak tento týden na svém twitteru oznámil, že vzniká soukromá vesmírná společnost, která je „jiná než všechny ostatní”. K příspěvku připojil video, z jehož popisku vyplývá, že firma s názvem Privateer Space pracuje na tom, aby byl vesmír bezpečný a přístupný. Obsahuje také informaci, že společnost založil Wozniak společně s inženýrem Alexem Fieldingem, s nímž spolupracoval už v minulosti.

Tím však výčet informací o projektu Privateer končí. Samotné video je pouhou kompilací záběrů z historie kosmonautiky a snímků lidí ukazujících na nebe, kterou doprovází komentář o potřebě lidstva navzájem spolupracovat. Na stránkách společnosti stojí, že zatím funguje v „utajeném módu”.

Magazín Gizmodo však upozornil na srpnovou tiskovou zprávu společnosti Desktop Metal, která Wozniaka cituje s tím, že jde o spoluzakladatele „nové satelitní společnosti zaměřené na monitoring a úklid objektů ve vesmíru”. Desktop Metal se zaměřuje na 3D tisk titanových konstrukcí a Wozniak ve firemním dokumentu uvádí, že technologie firmy hodlá využít ve svých satelitech.

Největší skládka na světě

Zaměření na vesmírný úklid dává v souvislosti s úsilím o „bezpečný vesmír” smysl. Provoz na oběžné dráze totiž houstne i díky aktivitám technologických firem miliardářů Jeffa Bezose, Elona Muska či Richarda Bransona. Muskova firma SpaceX, jejímž dlouhodobým plánem je kolonizace Marsu, vyslala ve čtvrtek na oběžnou dráhu civilní posádku. V červenci se na výlet do vesmíru vydal Bezos pár dní poté, co tak učinil Branson.

Další firma sází na vesmírný turismus, startup nabízí „levné” lety balonem

Vesmírný balon společnosti Space Perspective

Předtím, než se éra vesmírné turistiky rozjede naplno, však bude zřejmě nutné vyřešit problém vesmírného odpadu. Na oběžné dráze se totiž nachází značné množství pozůstatků starých družic a raket. Americká NASA kvůli tomu v roce 2019 označila nízkou oběžnou dráhu Země za „největší skládku odpadu na světě”. Kolem planety má podle NASA obíhat na 6000 tun smetí.

Letos v květnu NASA varovala potenciální vesmírné turisty před odpadky, které se řítí rychlostí přes 25 tisíc kilometrů v hodině, což je mnohonásobek rychlosti vystřelené kulky. NASA v současnosti monitoruje přes 27 tisíc větších kusů vesmírného odpadu, což je však pouze zlomek toho, co se na oběžné dráze nachází. I menší kusy podle NASA představují pro vesmírné mise hrozbu.

Na trhu je zatím pouze několik spekulativních projektů, které se zaměřují na vypořádávání s vesmírným odpadem. Objevují se plány na zachytávání odpadků do sítí či pomocí magnetů, k realizaci však zatím nedošlo.

Autor: mtm
  • Vybrali jsme pro Vás