130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ČTK

České potraviny ve slevách porážejí zastropované ceny na Slovensku

Ekonomika
  •   18:32
Slovensko od pondělí zastropovalo ceny potravin. Jednotlivé řetězce nyní garantují ceny u vybraných produktů po dobu tří měsíců, tak jak se dohodly s tamní vládou. Redakce iDNES.cz se zaměřila na některé totožné položky, které se prodávají v Česku a zjistila, že ve slevových akcích porážejí nejen slovenské zastropované ceny, ale i ty ještě navíc zlevněné.

Osm největších obchodních řetězců na Slovensku dobrovolně zastropovalo ceny 400 položek potravin na tři měsíce. Své seznamy zastropovaných cen pak mají jednotlivé řetězce zveřejněné na svých webových stránkách. K „Protiinflační garanci“ (Protiinflačná garancia) se připojily slovenské řetězce: Billa, CBA, Coop Jednota, Kaufland, Labaš, Lidl, Terno a Tesco.

Jde o dlouhodobé zlevnění, které se projeví v sortimentu jako mléko, máslo, olej, rýže či těstoviny. Slovenský spotřebitel tam najde také produkty, o které je větší zájem během Velikonoc. V seznamech však zcela chybí ovoce či zelenina, uvedl slovenský web HNonline.sk.

Redakce iDNES.cz vytipovala několik druhů zboží, které je na Slovensku za zastropované ceny, a porovnala je ve stejných obchodech v Česku s jejich akčními slevami z posledních týdnů. Za mléko, chléb, kaiserku, sýr a fazole v rajčatové omáčce ve slovenském Kauflandu nyní zaplatí v přepočtu 151,68 korun, stejný nákup v akci v českém Kauflandu by vyšel na 133,10 korun, což je zhruba o 18 korun méně.

Také slovenská Billa má vyšší zastropované ceny než se dá nakoupit v té české. Za vejce, margarín a mléko u sousedů nyní zaplatí díky zastropovaným cenám v přepočtu 207,12 koruny. V Česku vyšla hodnota nákupu na 121,7 koruny. I zde je markantní cenový rozdíl přes 85 korun.

Najdou se ovšem i položky, které jsou levnější na Slovensku. Například v Kauflandu jsou to hrušky, hořčice či piškoty. Ve Bille se nyní oproti Česku vyplatí pomeranče a třeba i hladká mouka.

Podle produktového manažera webu AkcniCeny.cz Gjursese Siderova mohou slovenští obchodníci nabízet zastropované potraviny v slevových akcích levněji. Což se tento týden děje například v Bille. „Ovšem ani ve slevových akcích se na Slovensku nepřibližují těm českým akčním cenám,“ říká Siderov.

Podle jeho slov například 250 gramů másla zákazník nakoupí v českém Kauflandu za akční cenu 28,90 Kč a Bille za 33,90 Kč. Oproti tomu slovenská Billa nabízí stejné máslo v akci za 42,96 Kč a slovenský Kaufland za 33,36 Kč.

Cukr krystal nakoupí zákazníci u českých řetězců také výhodněji. V České Bille nakoupíte 1 kg za 23,90 Kč, stejnou cenu nabízí i český Kaufland. V českém Tesku lze nakoupit produkt za 25,90 Kč. Oproti tomu slovenská Billa nabízí produkt za 28,56 Kč a slovenské Tesco za 27,60 Kč.

Podle produktového manažera webu AkcniCeny.cz slovenská Billa na svých webových stránkách uvádí, že většina produktů není prodávána za maximálně garantovanou cenu, ale za výrazně nižší cenu v akci.

„Nicméně ze seznamu zastropovaných cen jsou v aktuálním letáku zahrnuty pouze tři produkty - šlehačka Rajo za 30,96 Kč (zastropovaná cena 44,40 Kč), 1 kg cukru Korunný za 28,56 Kč v akci (zastropovaná cena 35,76 Kč) a 1 kg Bratislavských párků Billa za 189,6 Kč v akci (zastropovaná cena 213,6 Kč),“ zmiňuje Gjurses Siderov.

Šedesát procent potravin ve slevách

Česko se na zastropování cen po vzoru Slovenska, potažmo Francie nechystá. „Ceny potravin na Slovensku jsou u některých položek vyšší než ceny v Česku v akčních nabídkách. Vejce velikosti M v přepočtu vycházejí na Slovensku na devět Kč, zatímco v ČR je minulý týden nabízel obchodní řetězec pod čtyři koruny za kus,“ řekl Nekula a dodal, že by měla vést k poklesu hladiny cen zdravá konkurence mezi obchodníky, kteří mají soutěžit o zákazníky.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza v pondělí uvedl, že tuzemské řetězce se ke stanovení maximálních cen zatím nechystají. Ceny se podle něj drží na relativně nízké úrovni, protože obchodníci častěji zavádějí slevové akce.

V Česku se podle Prouzy aktuálně prodá přes 60 procent potravin ve slevách. Zastropování cen podle něj přitom není nic jiného než dlouhodobá slevová akce na předem určenou část sortimentu. „Považujeme za vhodnější slevy střídat, aby měli zákazníci bohatší výběr a nedocházelo ke zdražení těch potravin, jejichž ceny nejsou zastropované,“ doplnil.

Ceny potravin v Česku v únoru meziročně stouply o 23,9 procenta, v lednu to bylo o 24,8 procenta. Celkově byly spotřebitelské ceny proti loňskému roku vyšší o 16,7 procenta, růst tak zpomalil z lednových 17,5 procenta.

Autor: Veronika Bělohlávková
  • Vybrali jsme pro Vás