130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Welsh Assembly

Zoom dostatečně nechránil soukromí uživatelů. Zaplatí pokutu téměř dvě miliardy

Ekonomika
  •   19:13
Videokonferenční služba Zoom se během pandemie stala jedním z hlavních komunikačních nástrojů milionů lidí po celém světě. Její uživatelé se však často museli potýkat s takzvaným zoombombingem, tedy narušením videohovorů zvenčí. Zoom nyní musí zaplatit pokutu 85 milionů amerických dolarů, což je v přepočtu asi 1,8 miliardy korun za to, že videohovory nedokázala dostatečně ochránit.

Zoombombing je nečekané vniknutí rušivých elementů do virtuálních schůzek. Tento problém již někdy narušil soukromí desetitisícům uživatelů této služby. Někteří lidé totiž našli způsob, jak se dostat do cizích videohovorů a narušit je. Po připojení tito trollové spustí záznam obrazovky, na které přehrávají reklamy, pornografii či jiný pochybný obsah. 

Na jaře loňského roku se proto dotčené subjekty hromadně obrátily na soud v Kalifornii a Zoom za nedostatečné zabezpečení a ochranu osobních údajů zažalovaly. Zoom s tímto problémem nedokázal dlouhé měsíce nic dělat a nyní proto společnost souhlasila s tím, že za nedostatečné zabezpečení vlastní sítě zaplatí.

Videohovory nás vysávají. Světem se šíří syndrom „vyčerpání ze Zoomu“

Důvodem podané hromadné žaloby byl i fakt, že služba bez vědomí a souhlasu uživatele sdílela data s Facebookem. Když uživatel spustil aplikaci na operačním systému iOS, dala okamžitě vědět Facebooku, že se tak stalo. Zároveň posílala informace o zařízení a částečné poloze uživatele a také unikátní identifikátor, který využívají firmy ke sledování chování uživatele, aby mohly lépe cílit reklamu. Uživatel přitom ani nemusel mít facebookový účet.

Uživatelé Zoomu se proto nyní dočkají kompenzace. Předplatitelům firma vrátí jednorázově 25 dolarů anebo 15 procent z ceny předplatného, a to podle toho, jaká varianta je zrovna pro danou osobu výhodnější. Ostatní uživatelé se mohou těšit na kompenzaci ve výši až 15 amerických dolarů. Zoom má zároveň zavést mohutnější bezpečnostní opatření a nabídnout svým zaměstnancům speciální školení ke zlepšení ochrany a nakládání s personalizovanými daty.

Google a SpaceX zakázaly Zoom, firma kontrovala bezpečákem Facebooku

„Soukromí a zabezpečení našich uživatelů je pro nás nejvyšší prioritou a důvěru uživatelů v nás vloženou bereme vážně,“ uvedla firma.

Videokonference přes Zoom je možné využívat už od roku 2012. Obliba tohoto videokonferenčního nástroje vzrostla raketově během pandemie nemoci covid-19. Během ní se kromě osobních hovorů mezi přáteli a rodinami začal využívat i při videokonferencích firem, které byly kvůli koronaviru odkázány na práci z domova. Zoom se však v některých případech používal i při dálkovém školním vyučování. V nejsilnějších dnech využilo Zoom více než 300 milionů uživatelů.

Autor: jla
  • Vybrali jsme pro Vás