130 let
Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová.

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová. | foto: Reuters

Argentina: Vrátí se Cristina Fernándezová do postu prezidentky?

USA
  •   7:52
Dosavadní agentinská prezidentka Cristina Fernándezová opouští 10. prosince prezidentský palác, kam v roce 2003 nastoupila nejdříve jako první dáma po boku Néstora Kirchnera a následně – od roku 2007 – se sama stala hlavou Argentiny. Jakou stopu po sobě zanechala a jaká je šance, že se její rodina zase vrátí k moci?

Když po argentinských volbách 22. listopadu vystoupil na tiskové konferenci jejich vítěz Mauricio Macri, měla média jasný důkaz, že éra Cristiny Fernándezové je minimálně přerušena. Dosluhující prezidentka se totiž sama neobtěžovala vystavit dotazům novinářů, jen jim předhodila své lidi. Své vyjádření pak zveřejnila na vlastním facebookovém profilu či sdělila během mítinku oddaným příznivcům.

Konec v prezidentském postu, kdy ji nenahradí kandidát z její levicové formace Fronta pro vítězství, nese charismatická politička velmi nelibě. Když se za ní dosavadní starosta Buenos Aires Macri vydal do prezidentského paláce, aby s ní probral detaily předání postu naplánované na 10. prosince, rychle ho ze setkání vyprovodila.

Její ceremoniáři infantilně naschvál neposkytli médiím oficiální fotografii ze setkání, ani Macrimu nenabídli místnost, ve které by mohl před nimi důstojně promluvit. Úspěšný kandidát za pravicovou opozici dosud ani neví, zda mu Fernándezová předá bíloblankytnou šerpu hlavy argentinské republiky. Macri každopádně slibuje, že hned poté, co se stane prezidentem, přestane být tento prezidentský post synonymem arogance.

Kirchnerismus

Nebude to jediná změna, která na Argentinu čeká. Cristina Fernándezová byla v jejím čele dvanáct let – déle než slavný diktátor Juan Perón, k jehož myšlenkovému odkazu se stejně jako většina argentinských politiků hlásí. V roce 2003 se do prezidentského paláce dostala jako první dáma po boku Néstora Kirchnera, aby si s ním od roku 2007 tento post prohodila.

Za tucet let, kdy „královna“ Cristina v duu s manželem formovala Argentinu, se pro jejich politiku vžil pojem kirchnerismus, který však neměl jasný program

Tak si to manželský tandem, kterému se kvůli jeho původu z patagonské provincie Santa Cruz přezdívalo „tučňáci“, plánoval mnoho let dopředu. Tento scénář jim však narušila náhlá Kirchnerova smrt v roce 2010. Cristina, jak se v Argentině prezidentce říká, v následné kampani dovedně rozehrávala „vdovský efekt“, a proto byla v prezidentském postu jednoznačně potvrzena. V parlamentu už stejnou podporu neměla, takže se musela vzdát vize o změně ústavy, která by jí povolila neomezený počet kandidatur na prezidentku.

Za tucet let, kdy „královna“ Cristina v duu s manželem formovala Argentinu, se pro jejich politiku vžil pojem kirchnerismus, který však neměl jasný program. Tento pár totiž vždy upřednostňoval pragmatismus před ideologii, a proto mu nedělalo problém stát se z kdysi spíše pravicových lídrů odhodlaně levicoví.

Levicová nabídka

Tento manželský pár přebíral moc krátce poté, co pod tíhou dlouho kumulovaného dluhu Argentina vyhlásila bankrot. A Argentinci svou zlost obrátili proti liberálním politikům, kteří stát přivedli ke krachu, přičem slibovali, že díky privatizaci a deregularizaci se země vrátí do rozvinutého světa, ke kterému ještě v době po druhé světové válce nepochybně patřila. Kirchnerovi viděli, že ve veřejnosti nejen v Argentině, ale i celé Latinské Americe je silná poptávka po levici. A tak se nabídli.

Kirchnerovi viděli, že ve veřejnosti nejen v Argentině, ale i celé Latinské Americe je silná poptávka po levici. A tak se nabídli.

Především v prvních letech bylo jejich působení úspěšnější, než se obecně očekávalo, přičemž příčinou byl především čínský hlad po sóje. Tato luštěnina, pro kterou pampa nabízí skvělé podmínky, totiž nahradila maso v roli hlavní argentinské vývozní komodity a vychodoasijská velmoc za ni královsky platila.

Zadlužená Argentina si po krachu nemohla půjčovat peníze na nedůvěřivých mezinárodních trzích, ale našla dvě otevřené peněženky jinde – čínskou, protože Peking ve své snaze o geopolitické vyrovnání se USA se v Latinské Americe usilovně angažuje, a venezuelskou, jejíž tehdejší sebevědomý, a dnes už zesnulý prezident Hugo Chávez se prohlásil za mluvčího „té druhé“ Ameriky.

Chávez pak svou mezinárodní pozici posiloval tím, že sousedům půjčoval nebo rovnou rozdával balíky dolarů, které vygenerovaly v době rekordních cen bohaté ropné vrty v deltě Orinoka. (Mimochodem, dnes je Venezuela na kraji bankrotu.)

Přídavky a znárodňování

Kirchnerovi lidé také začali vyjednávat s věřiteli, aby u nich dluhy přesahujících sto miliard dolarů snížili. Podařilo se jim to a zadlužení kleslo na třetinu. Jenže sedm procent věřitelů, kterým Fernándezová zásadně říká supi, na přehodnocení částky nepřistoupilo. Chtějí své peníze v plné výši, což jim potvrdilo i rozhodnutí soudu v USA v polovině roku 2014.

Příjmy ze sóji a půjčky od nových přátel pomohly k tomu, že za Kirchnerů v Argentině brzy po krachu začala štědrá sociální politika – například zavedení přídavků na děti se setkalo se všeobecným souhlasem

Fernándezová to považovala za zradu amerického prezidenta Baracka Obamy. Tyto dluhy (na rozdíl od těch snížených) odmítala splácet, což však pro Argentinu představovalo tragické hodnocení ratingovými agenturami, takže na mezinárodních trzích zůstává vyděděncem. Také proto Fernándezová ještě více přilnula k Pekingu, zatímco Američany tvrdě kritizovala. Tuto zahraničněpolitickou orientaci se Macri nyní chystá obrátit.

Každopádně příjmy ze sóji a půjčky od nových přátel pomohly k tomu, že za Kirchnerů v Argentině brzy po krachu začala štědrá sociální politika – například zavedení přídavků na děti se setkalo se všeobecným souhlasem. Během nedávné prezidentské kampaně se Macri, z něhož kvůli jeho bohatství dělali stoupenci Fernándezové nelidu, si nedovolil říct, že je třeba podporu domácností ze státního rozpočtu omezit. Několikrát se zaklínal tím, že benefity rušit nehodlá, protože opačné tvrzení by mu vzalo přitažlivost u voličů.

Více se vyhraňoval proti znárodňování, které je Macrimu, jenž pochází z byznysmanské rodiny, bytostně cizí. Kirchnerovi naopak ze zabírání velkých podniků udělali poznávací značku své politiky. Mimo jiné znárodnili Aerolíneas Argentinas, poštu, ropnou společnost YPF, železnice a penzijní fondy. Používali přitom vyhraněnou národoveckou rétoriku, aby ukázali, jak se dokážou postavit cizáckým zájmům.

Populistický gól

Nacionalismus také rozdmýchávali okolo Falkland. Toto souostroví, pro které se ve španělštině používá výraz Malvíny, podle všech Argentinců patří k jejich vlasti, byť už ho dvě století mají obsazené Britové. Kirchnerovi věděli, že nemají žádnou šanci ho evropským kolonizátorům odebrat, ale jako odklonění pozornosti od jiných témat Falklandy/Malvíny vždy přišly vhod.

Za prezidentského mandátu Fernándezové byly převedeny fotbalové zápasy z placených na veřejné televizní stanice, což v zemi posedlé kopanou znamenalo gól pro jejich popularitu

Zdatní populisté Kirchnerovi navíc dokázali nadbíhat lidovým preferencím. Třeba za prezidentského mandátu Fernándezové byly převedeny fotbalové zápasy z placených na veřejné televizní stanice, což v zemi posedlé kopanou znamenalo gól pro jejich popularitu. Zásadnější bylo, že vymazali tlustou čáru za minulostí, kterou udělal v roce 1990 jejich předchůdce v postu Carlos Menem.

Před soud se proto vrátily případy masivního porušování lidských práv, kterých se po sedm let dopouštěla armáda. I vrcholní představitelé junty, která se 30 tisíci obětí představuje nejkrvavější diktaturu v moderních dějinách západní polokoule, museli po zásluze nastoupit do vězení.

Během tyranie se Kirchnerovi s kritikou režimu drželi zpátky, ale zrušení Menemovy sporné amnestie o čtvrt století později z nich zpětně udělalo spolubojovníky levicových intelektuálů a lidskoprávních organizací, jež mají v argentinském veřejném životě velké slovo.

Nadpoloviční popularita

Svoji levicovou pověst posílili Kirchnerovi také tím, že v roce 2010 prosadili sňatky homosexuálů včetně práva na adopce dětí. Tehdy se o to silně škorpili s arcibiskupem Buenos Aires Jorgem Bergogliem, kterého Fernándezová nazývala šéfem opozice nebo spojencem vojenské diktatury.

Fernándezová si při odchodu z postu u Argentinců udržuje nadpoloviční popularitu, přestože v lednu a únoru zaplňovaly města masové demonstrace, jejichž účastnicí ji měli za objednavatelku vraždy speciálního vyšetřovatele Alberta Nismana

Poté, co však byl tento jezuita v roce 2013 zvolen papežem Františkem, který se navíc brzy stal ikonou soft-levice, Fernándezová k němu úplně změnila postoj a začala o něm mluvit jako o velkém Argentinci. A do koše hodila plány na povolení interrupcí nebo dekriminalizaci marihuany, které patří k běžné výbavě současných latinskoamerických politiků. Jak už bylo řečeno, pro Kirchnerovi je moc cíl, nikoliv prostředek k prosazení programu.

Fernándezová si při odchodu z postu u Argentinců udržuje nadpoloviční popularitu, přestože v lednu a únoru zaplňovaly města masové demonstrace, jejichž účastnicí ji měli za objednavatelku vraždy. Její obětí měl být speciální vyšetřovatel Alberto Nisman, který údajně spáchal sebevraždu ve své koupelně jen pár hodin před zveřejněním výbušných výsledků šetření, které se chystal přednést v parlamentu.

Sliboval důkazy, že Fernándezová nechala potlačit vinu Íránu za zorganizování teroristického útoku na buenosairské židovské centrum v roce 1994 výměnou za levnější ropu od tohoto státu. Zpočátku rozzlobená veřejnost ukazovala na prezidentku, ale časem se začalo vyšetřování případu Nisman vléct. Objevovaly se další teorie, jak to s jeho (sebe)vraždou bylo, až Argentinci o komplikovaný případ ztratili zájem.

Neúspěch Scioliho

Oblibu Fernándezov neovlivnily ani hospodářské problémy Argentiny v uplynulých čtyřech letech. Růst se zastavil, za to inflace splašeně roste – o kolik procent, nikdo přesně neví. Ke zjištění, že nízké údaje vykazované statistickým úřadem pod kontrolou kirchneristů jsou vylhané, ale není třeba být ekonomickým expertem. Stačí košík v supermarketu, který je při nakupování se stejnou bankovkou čím dál prázdnější.

Popularita „královny“ Cristiny však nezajistila vítězství prezidentskému kandidátovi Danielu Sciolimu, jehož podporovala

Fernándezová hned po svém jednoznačném zvolení v říjnu 2011 zveřejnila nepopulární opatření – kontrolu při směně pesa za zahraniční měny, aby Argentinci podle svých zvyklostí nemohli úspory proměnit za dolary. Postupná devalvace pesa je jedním z prvních kroků, kterým vítěz Macri k nelibosti dosluhující prezidentky hodlá rozhýbat stagnující ekonomiku.

Popularita „královny“ Cristiny však nezajistila vítězství prezidentskému kandidátovi Danielu Sciolimu, jehož podporovala. I když... Podporu mu sice vyjadřovala, ale z jejich slov a gest vřelá opravdovost nečišela. Se Sciolim se dlouhodobě nemají rádi, ale tento bývalý mistr světa v jízdě na motorových člunech měl jako jediný ze zkušených kirchneristických politiků šanci získat srdce Argnetinců a s ním i jejich hlas.

Bez nástupce

Fernándezová dlouho mylně počítala s tím, že prosadí v ústavě změnu limitu počtu svých prezidentských mandátů, a proto podcenila přípravu nástupce. Spekulovalo se sice o jejím synovi Máximovi, který vede mládežnickou organizaci její strany, ač v 38 letech už není žádným dorostencem. Ale i prezidentka uznala, že na nejvyšší post zatím nedorostl. Potvrdilo se to, když poslanecké křeslo v baště své rodiny v Santa Cruz získal s vypětím všech sil.

Dlouho se však zdálo, že kirchnerismus bude pokračovat i bez Kirchnerů, protože Fernándezová vnutila Danielu Sciolimu do týmu výměnou za svou podporu řadu nejvěrnějších, jejichž prostřednictvím hodlala svého nástupce řídit

Proto nakonec musela vzít za vděk Sciolim. Dlouho se však zdálo, že kirchnerismus bude pokračovat i bez Kirchnerů, protože Fernándezová mu vnutila do týmu výměnou za svou podporu řadu nejvěrnějších, jejichž prostřednictvím hodlala svého nástupce řídit.

Šarmantní jednoruký politik, který o paži přišel při nehodě během závodů, dlouhou dobu s velkým náskokem vedl ve všech průzkumech veřejného mínění, což mu dávalo šanci zvítězit už v první kole prezidentských voleb. Jenže to se mu nepodařilo a ve druhém kole se hlavní opoziční představitelé sjednotili za Macrim. Fernándezovou, která je zvyklá na to, že „stát je ona“, čeká život v opozici.

Jen ústup do pozadí

Dosluhující prezidentka sleduje, zda na ni bývalý šéf fotbalového klubu Boca Juniors Macri navzdory svým prohlášením, že nebude zasahovat do práce justice, nepošle vyšetřovatele. A je co prověřovat – rodina Kirchnerů v průběhu prezidentování podezřele zbohatla. Province Santa Cruz se podle toho, co vše jim v ní patří, stala jejich velkým soukromým rančem. Vždy módně upravená Fernándezová se za své služby vlasti chlubila, že žádné šaty si nevezme dvakrát. Přitom nosila modely, šperky a módní doplňky nejvyšší cenové kategorie.

Kirchnerismus rozhodně nemizí ze scény, jen na chvíli ustupuje do pozadí

Fernándezová rozhodně nebude tiše sedět v koutě. Očekává se, že vypráská Scioliho a další politiky se zájmem o vedení opozice a bude pracovat na tom, aby se s volbami v roce 2019 do čela Argentiny zase vrátila.

Macrimu, které na rozdíl od ní sází na hledání konsenzu, mohou značně komplikovat vládnutí bolestivé reformy, které Argentinu čekají. Nový prezident, který vyhrál jen těsně o tři procenta, nemá většinu v parlamentu a stojí proti němu i naprostá většina guvernérů provincií. Není ani jasné, jak dlouho si udrží podporu soukromých médii, která ho podporovala především proto, že s Fernándezovou byla dlouhodobě na kordy. Z toho všeho vyplývá, že kirchnerismus rozhodně nemizí ze scény, jen na chvíli ustupuje do pozadí.

Autor: Tomáš Nídr
  • Vybrali jsme pro Vás