130 let

Firma Samcor byla založena v roce 1999. Od té doby ve Sbírce listin nenalezneme ani jednu výroční zprávu či účetní uzávěrku. | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Další nitka z propletence kolem pražského dopravního podniku. Samcor.

  •   12:48

Bezpečnostní agentura dostala úvěr od stejné karibské firmy jako společnost, která poskytla peníze Dvořákově matce na madeirský dům.

Personální a firemní provázanosti kolem pražského dopravního podniku a jeho bývalého šéfa Martina Dvořáka jsou jako klubko, ze kterého média postupně vymotávají jednotlivé nitky. ČESKÁ POZICE přináší další díl do skládačky, která poukazuje na personální propletenec.

Jde o bezpečnostní agenturu Samcor a podnikatelku Janu Lütken, o které jsme již psali. Může to být další indicie svědčící o společných obchodech jedné skupiny lidí, jejímž pojítkem jsou zakázky pro Dopravní podnik hlavního města Prahy.

Souvislost, na kterou chceme upozornit, zapadá do kolečka, které se v minulých letech pravděpodobně utvořilo kolem dopravního podniku. Připomeňme si nejprve jednotlivé případy a firmy, které v nich figurují.

  • Kauza „předražené jízdenky. Firma Cokeville Assets Inc. z Britských Panenských ostrovů zprostředkovala společnosti Neograph dle smlouvy z roku 2007 kontrakt s DPP na dodávku jízdenek. Cokeville za to inkasovala od Neographu miliony korun (z každé jízdenky 17 haléřů). Nadační fond proti korupci (NFPK) vloni v prosinci zveřejnil konzultační smlouvu z roku 2006 mezi Cokeville Assets a vlivným lobbistou Ivo Rittigem. Za Rittiga měl dle smlouvy komunikovat právník David Michal z advokátní kanceláře Šachta & Partners. Na základě těchto smluv NFPK dovodil, že miliony z jízdenek končí u Rittiga. Vedoucím organizační složky Cokeville byl právník Peter Kmeť. Jana Lütken na smlouvě z roku 2006 figuruje jako ředitelka této karibské firmy.
  • Kauza „turnikety. Protikorupční fond v prosinci loňského roku zveřejnil i kontrakt (z roku 2009) mezi firmou Alseda a dopravním podnikem. Za Alsedu ji podepisoval právník Peter Kmeť. Smlouva se týkala poradenských služeb v oblasti instalace turniketů do metra. Alsedu vlastní švýcarská společnost Eurozeta. V managementu této firmy v letech 2005 až 2010 působila podnikatelka Jana Lütken.
  • Kauza „obrazovkový“ patent. Pražský dopravní podnik platí firmě Bitmedia licenční poplatek za patent na velké obrazovky na stěnách ve stanicích pražského metra. Předsedou představenstva společnosti je právník Peter Kmeť. Jednu třetinu akcií firmy Bitmedia vlastnila v roce 2009 společnost Mavex Group Incorporated z Britských Panenských ostrovů.
  • Kauza „madeirský dům. Marie Nováková si v roce 2009 koupila na Madeiře dům. Získala na to úvěr od hongkongské firmy Unitex International Capital. Týž den si tato společnost půjčila 100 milionů korun od již zmiňované společnosti Mavex Group Incorporated (obě firmy zastupoval právník David Michal z advokátní kanceláře Šachta & Partners) sídlící na Britských Panenských ostrovech. Od Davida Michala koupila Marie Nováková prostřednictvím firmy HK Rozvojová, kterou Nováková z poloviny vlastní, také společnost Future Earnings s vilou v pražských Dejvicích v hodnotě několika desítek milionů korun.
Karibský úvěr pro Samcor

V této skládance, jak vyplývá z informací ČESKÉ POZICE, figuruje také společnost Samcor. Máme k dispozici dvě indicie.

Ve Sbírce listin bezpečnostní agentury Samcor, kterou vlastní pražský podnikatel Samuel Korbíni, nalezneme dokument zástavní smlouvy, podle které byl této firmě v září roku 2008 poskytnut úvěr ve výši šest milionů korun. Subjektem, který bezpečnostní agentuře Samcor poskytl finanční obnos, byla firma Mavex Group Incorporated z Britských Panenských ostrovů. Tedy stejná firma, která se objevuje v příběhu Dvořákovy matky a jejího domu na Madeiře. Za karibskou společnost dle dokumentu vyjednával právník David Michal z advokátní kanceláře Šachta & Partners.

Mezi klienty agentury Samcor nalezneme i pražský dopravní podnik či Televizi Prima, tedy společnosti, kterým v minulosti Martin Dvořák šéfoval. Televizní stanice odmítla sdělit jakékoliv podrobnosti k angažmá zmiňované bezpečnostní agentury. Tiskové oddělení dopravního podniku bylo sdílnější a uvedlo, že společnost Samcor poskytovala bezpečnostní služby DPP v letech 2007 až 2008. (Dvořák se šéfem dopravního podniku stal v dubnu roku 2007.)

Bezpečnostní agentura Samcor si tedy půjčila peníze od stejné karibské firmy, jako hongkongská společnost, která poskytla peníze matce Martina Dvořáka na dům na Madeiře. Zmiňovaná firma z Britských Panenských ostrovů spoluvlastnila firmu Bitmedia, která inkasovala od DPP peníze za takzvaný obrazovkový patent. „Já si myslím, že je to určitě náhoda,“ řekl minulý týden Hospodářským novinám Martin Dvořák k příběhu domu své matky. Jak uvedl web Aktuálně.cz, majetkové poměry Dvořáka i jeho rodiny už prověřuje protikorupční policie.

Také poznamenáváme, že firma Samcor byla založena v roce 1999. Od té doby ale ve Sbírce listin nenalezneme ani jednu výroční zprávu či účetní uzávěrku. Jak si vůbec může společnost hospodařící s penězi daňových poplatníků dovolit angažovat firmu, o jejímž podnikání vlastně nic neví?

Češka s dánským občanstvím

Další indicií pro to, abychom mohli hovořit o personálním uzlu v zakázkách pražského dopravního podniku, je Češka s dánským občanstvím Jana Lütken. Jak tato podnikatelka zapadá do příběhu firmy Samcor? V červnu roku 2010, tedy zhruba dva roky od poskytnutí úvěru, došlo mezi firmami Samcor a Mavex Group Incorporated k dohodě o „vzdání se zástavního práva“. Z dokumentu mimo jiné vyplývá, že zástavce (firma Samcor) nesplatil zástavnímu věřiteli (Mavex Group Incorporated) celou sumu z šestimilionového úvěru. I přesto však mezi oběma subjekty k dohodě došlo. Dokument za Mavex Group Incorporated tentokrát nepodepisovali právníci z Šachta & Partners, ale podnikatelka Jana Lütken, jakožto ředitelka firmy Mavex.

Jana Lütken, to není neznámé jméno, je zřejmě specialistkou na podnikání v karibské oblasti. Kromě působení ve firmě Mavex Group Incorporated byla i ředitelkou Cokeville Assets Inc., také z Britských Panenských ostrovů, která jak už bylo řečeno, kasírovala peníze z pražských jízdenek.

Pro zajímavost připomeňme slovenskou kauzu z let 2008 a 2009, která se týkala prodeje přebytečných emisních povolenek a v níž se jméno Jana Lütken objevilo. Tehdejší vláda Roberta Fica v roce 2008 velmi nevýhodně prodala přebytečné emisní povolenky americké firmě Interblue Group, jejíž jednatelkou Jana Lütken byla. Kvůli skandálu tehdy museli odstoupit dva ministři Ficovy vlády. V lednu 2010 se ukázalo, že Lütken byla jedním ze dvou majitelů americké Interblue Group.

Martin Dvořák, odvolaný ředitel dopravního podniku, jenž tvrdí, že personální provázanost a podivné putování peněz mezi firmami v exotických destinacích jsou jen náhoda, se vyjádřil v sobotních Lidových novinách. Na otázku, zda jeho kauzy nemohou mít politickou souvislost například s „převratem“ na pražské radnici, prohlásil: „Všechno souvisí se vším, takže pravděpodobně to má i politickou souvislost. Zkrátka všechno, co bylo předtím, bylo špatné a odteď to už bude báječné.“

Autor: Ondřej Koutník
  • Vybrali jsme pro Vás