130 let
Ministerstvo školství chce průběžně monitorovat výstavbu vědeckých center. Obří zakázka se týká asi 90 projektů.

Ministerstvo školství chce průběžně monitorovat výstavbu vědeckých center. Obří zakázka se týká asi 90 projektů. | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Další stomilionový tendr na školství – za stavební dozor hi-tech center

Evropa
  •   20:36

Po právnících si obří zakázku rozdělí i pět stavebních dozorců. Z fondů EU půjde 86,9 a ze státního rozpočtu 15,3 milionu korun.

Po gigantickém výběrovém řízení na externí právníky za 100 milionů korun, o němž jsme psali, chystá ministerstvo školství další obří tendr. Tentokrát na monitoring vědeckých center placených z fondů Evropské unie. Podle dokumentu, jejž ČESKÁ POZICE získala a který má ještě projednávat vedení resortu, se jedná o 102,24 milionu korun. Vypsání výběrového řízení lze očekávat v řádu několika týdnů.

Dohlížena bude výstavba celkem 90 vědeckých středisek v ČRDozorována bude do října 2015 výstavba celkem 90 výzkumných projektů, nejspíše včetně prioritní výzkumné šestky: superlaseru ELI, multiooborového centra CEITEC, medicínského ICRC, počítače IT4I, biovědního střediska BIOCEV i projektu udržitelné energetiky SUSEN.

„Monitorování a kontrola staveb Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace“ má včas odhalit případné problémy při výstavbě projektů podpořených z prostředků EU a snížit tak rizika vzniku nezpůsobilých výdajů. Podle oslovených zdrojů ČESKÉ POZICE se jedná o potřebnou a vítanou aktivitu, která by měla předejít možným pozdějším a závažnějším problémům.

MŠMT: Ano, monitoring chystáme

Přípravy „megavýběru“ opatrně potvrdilo i ministerstvo školství. „S výrazným nárůstem schválených projektů v období posledního roku – především rozsáhlých a nákladných projektů vědecko-technických center v rámci zmíněného operačního programu – bude MŠMT řešit klíčovou otázku kvalitního monitoringu a kontrol na stavbách těchto zařízení,“ řekl ČESKÉ POZICI Radek Melichar z tiskového odboru.

Vybrána bude (alespoň podle dokumentu určeného pro vedení MŠMT) pětice externích dodavatelů s „příslušnými odbornými kapacitami schopnými pokrýt monitorování 90 projektů obsahujících nové stavby nebo rekonstrukce budov na území celé České republiky“. Kontrola by měla začít letos na podzim a skončit 31. října 2015.

Jednotlivé stavby napříč Českem mají být pravidelně monitorovány; předpokládaná délka dohledu u jednoho projektu je 12 až 24 měsíců dle jeho charakteru. Výsledkem vynaložených sta milionů korun bude 90 závěrečných zpráv, ke každému záměru budou vyhotoveny i průběžné monitorovací zprávy. Program bude financován z takzvané technické pomoci: ze strukturálních fondů půjde 86,9 milionu a ze státního rozpočtu 15,3 milionu korun.

Resty po minulém vedení?

„Problematika kontrol na stavbách měla být řešena již před dvěma lety, nicméně zástupci předchozích vedení ministerstva a sekce řízení Evropských fondů nebyli schopni tuto velice významnou otázku komplexně řešit,“ tvrdí Melichar.

Monitoring staveb jako priorita k transparentnímu a úspěšnému čerpání fondů EU„Stávající vedení proto převzalo celou věc s vyhlášením výběrového řízení jako jednu z dalších priorit k zajištění úspěšného a transparentního čerpání finančních prostředků,“ doplňuje Melichar, který se v resortu věnuje publicitě evropských fondů.

Podle ministerstva jsou již nyní definovány zásadní body a zároveň jsou i finalizovány podklady zadávací dokumentace. Oficiální vyhlášení veřejného výběrového řízení na monitoring a kontrolu staveb proto vedení MŠMT a sekce řízení fondů EU očekává v horizontu několika týdnů.

Autor: Martin Rychlík