130 let

I paneláky mohou být energeticky pasivní

  •   4:51

Úprava panelového domu na pasivní energetický standard dokáže divy – zvedne hodnotu bytu a ročně ušetří až 60 procent nákladů za energie.

Zateplovat paneláky tenkou vrstvou polystyrenu a očekávat úspory energií se, ověřeno léty, tvrdě nevyplatilo. Drobné ušetření na poplatcích za energie vyvážilo trable s plísněmi v nevětraném bytě. Takové „stínové zateplení“ navíc nezabrání v obecném poklesu hodnoty panelákového bytu. Úprava paneláku na pasivní energetický standard však situaci obrací – výrazně zvedá hodnotu bytu a ročně ušetří 50 až 60 procent nákladů za energie.

Opětovné zatraktivnění bytů v panelácích potvrdil výzkumný projekt společnosti EkoWATT, zadaný ministerstvem životního prostředí. Hodnota bytu stoupá a vyšší investice do pasivní rekonstrukce se vrací za deset, maximálně za osmnáct let. Dlouhé návratnosti a velké investice, které známe z minulosti, již dnes neplatí. Podstatnou výhodou pasivního standardu je též zdravé vnitřní prostředí bez nadměrné vlhkosti, plísní a vydýchaného vzduchu.

Pasivního standardu u bytového panelového domu lze docílit až překvapivě jednoduše. Nejedná se jen o nadstandardní zateplení v tloušťkách kolem 20 cm a výměnu oken v provedení s trojskly, ale jde také o mechanické větrání s rekuperací, kdy odvětrávaný vzduch předává svou teplotu přiváděnému čerstvému vzduchu. Klást důraz se při tom musí i na vzduchotěsné detaily oken, dveří a prostupů.

Pro zlepšení ekonomických parametrů lze dále uvažovat o instalaci alternativních zdrojů tepla jako tepelných čerpadel nebo účinné plynové kotelny. Výzkum společnosti EkoWATT se věnoval 36 možnostem úsporných řešení, včetně rekuperace teplé vody (odpadní voda předehřívá přitékající vodu určenou k ohřevu) nebo využití solárních termických a fotovoltaických systémů.

Otočení proudu – místo rozkladu rozkvět

Pasivní standard panelového domu udrží současnou prodejní hodnotu bytu, zatímco ostatní běžné panelové byty zaznamenají na realitním trhu ještě výrazný pokles. „Tržní cena bytů v panelových domech jde v posledních letech neustále dolů. Paneláky jsou stále méně atraktivní k bydlení. Negativní trend cen bude do budoucna dále podpořen zaváděním průkazů energetické náročnosti budov. Díky jim budou na trhu jednoznačně vidět energeticky šetrné a nešetrné byty a paneláky na tom nebudou zrovna nejlépe,“ tvrdí vedoucí výzkumného úkolu společnosti EkoWATT František Macholda. A povzbuzuje: „Rekonstrukce paneláku do pasivního standardu může trend snižující se tržní ceny otočit.“

Zásadní výsledky výzkumného úkolu jsou shrnuty v čerstvě vydané publikaci „Pasivní panelák? A to myslíte vážně?“. Kniha obsahuje praktická řešení, a to vždy s hodnocením ekonomické návratnosti. Velký důraz je v knize kladen na možná řešení mechanického větrání. Kniha je určena zejména bytovým družstvům a sdružením vlastníků.

Velkým překvapením je, že rekonstrukcí dosud prošlo jen 15 procent panelových budov. Naprostou většinu paneláků – 85 procent – to teprve čeká. Pokud se jejich majitelé nerozhodnou pro další chátrání směrem k brzké demolici.

Autor: Čestmír Klos