130 let
Antonio Papaleo, italský investigativní novinář.

Antonio Papaleo, italský investigativní novinář. | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Italský klan ’Ndrangheta je nelítostný

  •   10:00
Italský investigativní novinář Antonio Papaleo má zkušenosti s pátráním po činnosti jihoitalské mafie z Kalábrie zvané ’Ndrangheta. V posledních letech se podílel na odhalování kriminálních skupin v Česku a na Slovensku. V rozhovoru mluví o svědcích vazby mezi slovenským premiérem a lidmi, kteří mají blízko ke kalábrijským klanům.

Antonio Papaleo vede dobrodružný život. Jedním z jeho největších odhalení byl případ kriminální činnosti skupiny slovenských podnikatelů v Hongkongu. Od té doby je terčem nejrůznějších forem vyhrožování. Telefonní SIM karty střídá jako ponožky, často mění bydliště. „Jsem novinářem na útěku,“ přiznává Papaleo. Jedním z ohnisek jeho zájmu jsou italské mafiánské skupiny působící ve střední Evropě.

Papaleo v exkluzivním rozhovoru popsal základní principy fungování klanu ’Ndrangheta, který je podezřelý z podílu na vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Podle Papalea je ’Ndrangheta založena na rodinných vazbách a spory řeší s neobvyklou dávkou násilí. „Bohužel se stalo, že z Německa se tyto skupiny v uplynulých letech přesunuly do České republiky, Polska a na Slovensko. Zde se jim daří zpeněžit činnost z jižní Itálie – zejména obchodování s drogami,“ tvrdí Papaleo.

Bohužel se stalo, že z Německa se tyto skupiny v uplynulých letech přesunuly do České republiky, Polska a na Slovensko. Zde se jim daří zpeněžit činnost z jižní Itálie – zejména obchodování s drogami.

Popsal i zážitky z pátrání po stopách této kalábrijské zločinecké organizace. „Setkal jsem se s několika lidmi – a v některých případech se s nimi musel sblížit –, kteří byli součástí ’Ndranghety. Jejich společnou charakteristikou je, že nemají žádnou úctu k ostatním lidem – samozřejmě vyjma svých milovaných či rodiny. Někdy ale ani to ne,“ popisuje v rozhovoru Papaleo.

Slovenská politika se kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové ocitla v ohni. Kuciak před smrtí rozpracoval téma působení italské mafie na Slovensku a vazeb na lidi blízké vládnímu úřadu premiéra Roberta Fica. Předseda strany Smer je pod obrovským tlakem veřejnosti, prezident Andrej Kiska žádá zásadní obměny ve vládě či předčasné volby.

LIDOVÉ NOVINY: Znal jste se s novinářem Jánem Kuciakem?

PAPALEO: Potkali jsme se, kamarádi jsme ale nebyli. Nelze říci, že bychom spolupracovali, dělali jsme však na podobné věci, u které jsme oba cítili, že smrdí.

LIDOVÉ NOVINY: Panuje podezření, že vražda slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky souvisí s činností italské mafie na Slovensku. Konkrétně se mluví o ’Ndranghetě. Co si jako italský investigativní novinář o takové konstrukci myslíte?

Není výjimkou, že oběťmi ’Ndranghety bývají i agenti, úředníci či policisté. Co se týká Jánova případu, slovenský policejní prezident připustil, že vražda pravděpodobně souvisí s tím, po čem Ján pátral. Podnikatel jménem Antonino Vadala byl předmětem Jánova zkoumání, tím se tedy Vadala stává podezřelým.

PAPALEO: Italský organizovaný zločin neustále vymýšlí nové příležitosti, jak investovat nebo vyprat špinavé peníze. Jejich cílem je samozřejmě zahraničí. Kalábrijská mafie jménem ’Ndrangheta je ze všech klanů nejkosmopolitnější, aktivní je zvláště na poli mezinárodního obchodu s drogami a nákupu zbraní. Součástí jsou těžké zbraně typu kulometů nebo RPG, kterými sestřelíte i obrněný vůz. Kalábrijské střety kvůli tomu často končí krveprolitím, kterému se v místní řeči říká „faida“.

Mafiánské struktury jsou díky kontrolám nad dodávkami zbraní schopny vládnout prostřednictvím strachu. Není výjimkou, že oběťmi ’Ndranghety bývají i agenti, úředníci či policisté. Co se týká Jánova případu, slovenský policejní prezident připustil, že vražda pravděpodobně souvisí s tím, po čem Ján pátral. Podnikatel jménem Antonino Vadala byl předmětem Jánova zkoumání, tím se tedy Vadala stává podezřelým.

LIDOVÉ NOVINY: To slovenská policie neměla vůči Vadalovi podezření již dříve? Jak to, že zasáhla až po Kuciakově vraždě?

PAPALEO: To je jeden z hlavních omylů, který se nad případem vznáší. Mám informace, že Vadalu policie zadržela hlavně kvůli jinému případu. Těsně před vypuknutím celého případu byla na spadnutí mezinárodní policejní akce, která mířila na Vadalovo okolí.

Dění kolem ’Ndranghety dospělo do fáze, kterou nikdo neočekával. Situace je dle mého alarmující. Než se pustíme do rozkreslení vztahů mezi důležitými postavami kalábrijské mafie, je nutné zdůraznit, že zásadní charakteristikou ’Ndranghety je důraz na rodinné vazby.

Myslím si, že to byly primárně důvody, proč byl Vadala krátce po vraždě zatčen (po 48hodinové lhůtě pro zadržení jej slovenská policie zase propustila – pozn. red.). Nedomnívám se, že by policie v tuto chvíli měla na Vadalu v souvislosti s Jánovou vraždou jasné a tvrdé důkazy. Musíme počkat, s jakými výsledky vyšetřování kriminalisté přijdou.

LIDOVÉ NOVINY: Kdo jsou základní postavy mafiánského příběhu na Slovensku?

PAPALEO: Musím říct, že dění kolem ’Ndranghety dospělo do fáze, kterou nikdo neočekával. Situace je dle mého alarmující. Než se pustíme do rozkreslení vztahů mezi důležitými postavami kalábrijské mafie, je nutné zdůraznit, že zásadní charakteristikou ’Ndranghety je důraz na rodinné vazby.

V médiích je za klíčovou postavu kolem vraždy Jána Kuciaka zmiňován podnikatel Antonino Vadala. Je synem Giovanniho „cappiddazzy“ Vadaly, což je synovec osoby jménem Domenico „Micu U lupu“ Vadala. Jde o historickou postavu kalábrijského klanu a známého mafiánského bosse. Zdálo se nepředstavitelné, že by velké ryby slovenského podnikatelského světa udržovaly kontakty s italskými spekulanty, až mafiány.

LIDOVÉ NOVINY: Měl Antonino Vadala vazby na vrcholné slovenské politiky v čele s premiérem Robertem Ficem?

Tři svědci mi řekli, že to byl Vadala, kdo představil Troškovou premiéru Ficovi. Údajně se tak stalo poté, co podle mých zdrojů jakási Denisa uvedla Antonina Vadalu do „vysoké společnosti“ a představila jej hlavounům Ficovy strany Smer. Nechci to soudit, působí to na mě ale jako z filmu.

PAPALEO: Nino Vadala měl obchodního partnera, kterým bývala dnes již bývalá asistentka předsedy slovenské vlády Roberta Fica Mária Trošková. Tři svědci mi řekli, že to byl Vadala, kdo představil Troškovou premiéru Ficovi. Údajně se tak stalo poté, co podle mých zdrojů jakási Denisa uvedla Antonina Vadalu do „vysoké společnosti“ a představila jej hlavounům Ficovy strany Smer. Nechci to soudit, působí to na mě ale jako z filmu.

LIDOVÉ NOVINY: Jak nebezpečná je ’Ndrangheta v Itálii? Z jakých zločinů je ve vaší zemi podezřelá?

PAPALEO: Podle údajů amerických úřadů a mezinárodních protidrogových organizací je ’Ndrangheta financována primárně ze zdrojů, které pocházejí z obchodu s kokainem. Je podezřelá i z vydírání a různých organizovaných podvodů. Často se uchyluje k bezbřehému násilí při vyřizování si účtů mezi jednotlivými mafiánskými rodinami.

LIDOVÉ NOVINY: Jaký je geopolitický záběr ’Ndranghety?

PAPALEO: Její vliv je značný. Podařilo se jí v minulosti infiltrovat do části německé ekonomiky, silný zásah má ve státech střední a východní Evropy. Lze říci, že se jí daří ovlivňovat veřejné zakázky a vládní tendry po celém světě. Mému kamarádu Nickovi McKenziemu se před dvěma lety povedlo odhalit případ rodiny patřící k ’Ndranghetě, které se podařilo získat ohromný vliv na chod komunální politiky v Austrálii. Podobně nyní odhalujeme působení kalábrijské mafie na Slovensku a objevují se indicie o jejím působení v České republice.

LIDOVÉ NOVINY: I v České republice?

Podle údajů amerických úřadů a mezinárodních protidrogových organizací je ’Ndrangheta financována primárně ze zdrojů, které pocházejí z obchodu s kokainem

PAPALEO: Situace v České republice nemusí být o tolik odlišná. Známe případ podnikatele Pietra Licciardiho, kterého policie po desetiletém pátrání zatkla v roce 1999 v Praze. Vůbec nelze vyloučit, že i český stát je zasažen chobotnicí, o které se nyní začíná mluvit na Slovensku.

LIDOVÉ NOVINY: Proč je podle vás Slovensko pro ’Ndranghetu zajímavé?

PAPALEO: Musím upozornit, že o kalábrijském podsvětí toho stále víme málo, neboť není asi překvapující, že ’Ndrangheta nestojí o žádnou publicitu, a pokud jí novinář věnuje zvýšenou pozornost, ’Ndrangheta ho zdiskredituje nebo zkrátka zcela umlčí. Děje se to zejména ve východních zemích.

Působit na Slovensku nebo v České republice je pro podnikatele ’Ndranghety výhodné, protože si jich zde nikdo moc nevšímá. Mohou zde nepozorovaně podnikat a operovat bez omezení. Do karet jim hraje fakt, že mechanismy proti finančním machinacím nejsou ve vašem regionu silné. Zkrátka snadno zde ukryjete špinavé peníze, a ještě si u toho užíváte života. Jinými slovy, můžete oficiálně podnikat a vedle toho můžete mít bohatství ze zpronevěry, ohýbání veřejných zakázek, daňových podvodů nebo obchodování se zbraněmi.

LIDOVÉ NOVINY: To má opravdu ve střední Evropě podle vás kalábrijská mafie tak silné kořeny? Protože dosud se o tomto problému skoro nemluvilo.

Nyní odhalujeme působení kalábrijské mafie na Slovensku a objevují se indicie o jejím působení v České republice. Vůbec nelze vyloučit, že i český stát je zasažen chobotnicí, o které se nyní začíná mluvit na Slovensku.

PAPALEO: Třeba Německo před několika lety ukázalo, jak s jihoitalskou mafií bojovat. Po případu zvaném „vendetta of San Luca“ v německém městě Duisburgu, kdy bylo v roce 2007 zabito šest lidí, vynaložila německá vláda velké úsilí, aby přívržence mafiánských klanů vypudila ze země. Bohužel se však stalo, že z Německa se přesunuli do České republiky, Polska a na Slovensko. Zde se jim daří zpeněžit činnost z jižní Itálie – zejména obchodování s drogami. Klany ale vymýšlejí i nové způsoby, jak snadno zbohatnout.

LIDOVÉ NOVINY: Mohla by být pro Slovensko kauza zabitého novináře podobnou zkušeností a ponaučením jako vámi zmiňovaný „Duisburg“ pro Německo?

PAPALEO: Pozorujeme, že mučednická smrt Jána a jeho partnerky Martiny obrátila pozornost slovenské společnosti k boji proti organizovanému zločinu a poukazování na etické principy v politice.

LIDOVÉ NOVINY: Máte s pátráním kolem mafií včetně ’Ndranghety vlastní zkušenosti – ať už v Itálii, nebo na Slovensku?

Působit na Slovensku nebo v České republice je pro podnikatele ’Ndranghety výhodné, protože si jich zde nikdo moc nevšímá. Mohou zde nepozorovaně podnikat a operovat bez omezení. Do karet jim hraje fakt, že mechanismy proti finančním machinacím nejsou ve vašem regionu silné.

PAPALEO: Snažím se pracovat jako takzvaný utajený investigativní novinář. Podařilo se mi už několikrát – a podotýkám, že v několika zemích – proniknout do podsvětí. V jednom ze svých posledních pátrání jsem se podílel na operaci „Konec hry“. Šlo o odhalení mafiánského sázkařského byznysu na Sicílii, při němž policie zatkla na dvě desítky osob. Takže abych odpověděl na otázku: ano.

Setkal jsem se a v některých případech musel sblížit s několika lidmi, kteří byli součástí mafie či ’Ndranghety nebo byli z napojení na ni minimálně podezřelí. Stalo se mi, že jsem s nimi musel trávit volný čas. Jejich společnou charakteristikou je, že nemají žádnou úctu k ostatním lidem – samozřejmě vyjma svých milovaných či rodiny. Někdy ale ani to ne.

Novinář v pohybu

  • Novinář Antonio Papaleo se narodil v roce 1970 v kalábrijské Cosenze. Později vyrůstal na nedalekém ostrově Sicílii. Jako by byl od útlého dětství předurčen k pátraní po mafiánských strukturách, protože právě Sicílie a Kalábrie patří k „domovským“ regionům těch nejtvrdších mafiánských klanů.
  • Během své kariéry pracoval pro italskou veřejnoprávní televizi RAI či švýcarskou RSI.
  • Je členem Asociace evropských novinářů (AEJ).
  • Na Slovensku se pohybuje od roku 2005, v České republice pak od roku 2010. Předmětem jeho pátrání byl tabákový průmysl a obchod se zbraněmi. Zaměřoval se primárně na bratislavské podnikatelské skupiny obchodující v zahraničí.
  • V roce 2014 se stal důležitým svědkem případu v Hongkongu. Následně byl v Thajsku přepaden, Papaleo tento incident dává do souvislosti se svou investigativní činností.
  • Od té doby Papaleo tají místo svého pobytu. Bydliště často střídá, stejně jako telefonní SIM karty.
  • Antonio Papaleo odhalil na Slovensku citlivé kauzy, od té doby žije prakticky „na útěku“. Fyzické násilí spojené se svou investigativní činností zažil na vlastní kůži.
Autor: Ondřej Koutník
  • Vybrali jsme pro Vás