130 let
Betlém v životní velikosti na Vyšehradě pochází z 19.století. V souladu s...

Betlém v životní velikosti na Vyšehradě pochází z 19.století. V souladu s tradicí bude jezulátko slavnostně položeno do jesliček až o Vánocích. | foto: František Vlček, MAFRA

Je česká křesťanská tradice politicky korektní?

  •   15:06
Zdá se, že v zemích na západ od nás jsou ohroženy křesťanské symboly. Nikoli proto, že by tam zvítězil komunismus, ale kvůli přehnané politické korektnosti. Evropa dospěla tak daleko, že pozice křesťanů už musí obhajovat i bůh ateistů a socialistický politik. Modleme se k nim!

V tomto adventním období jsem dostal e-mail s důležitým upozorněním: „Tuto sobotu se budou v ulicích českých měst, malých i velkých, pohybovat podivní jedinci tmavé pleti. Často se chovají halasně, záměrně děsí lidi, především děti. Nejde o nelegální migranty ani o bojovníky Islámského státu. Jsou to čerti, doprovod Mikuláše. Prosím, nevyvolávejte poplach, nehlaste to policii, Zemanovi, Konvičkovi či na sociálních médiích! Čerti jsou neškodní a je to stará česká křesťanská tradice.“

Je správné dělat si legraci z toho, jak část obyvatelstva přehnaně reaguje na uprchlickou krizi, zejména v zemi, která tímto jevem v podstatě nebyla vůbec zasažena. V zemi, kde se komunistická ideologie dlouhá desetiletí snažila, bohužel mnohdy úspěšně, vymazat z paměti lidí Mikuláše a nahradit ho dědou Mrázem.

Zarazila mne ale poslední čtyři slova: stará česká křesťanská tradice. Je to vůbec politicky korektní podle bruselského kánonu? Neurazilo to vyznavače jiných náboženství?

Provokace

Jenže v jiných částech Evropy, na západ od nás, je Mikuláš opět ohrožen – ne proto, že by tam zvítězil komunismus, ale kvůli přehnané politické korektnosti. Možná že si pamatujeme, jak před rokem fotbalový klub Real Madrid odstranil z loga křesťanský kříž na přání muslimského sponzora, banky z emirátu Abú Dhabí.

Podle Marka Parmy, ředitele jedné italské školy, zpěv koled a oslava Vánoc by byly provokací vůči muslimským dětem

Před třemi lety bruselská radnice rozhodla nepostavit na hlavním náměstí vánoční strom kvůli obavám z muslimské komunity, již by nasvícený křesťanský symbol Vánoc prý mohl urazit. Místo tradičního živého smrku radnice z krabic, železných tyčí a použitých obrazovek nechala sestavit nemožně blikající futuristicky laděný elektronický zimní strom, na který se za čtyři eura dalo i vylézt. A dnes se dozvídáme, že Brusel je hlavním evropským centrem radikálních islamistů.

Marco Parma (63), ředitel jedné italské školy, čelil předminulý týden kritice rodičů i veřejnosti poté, co zrušil tradiční vánoční koncert. Rozhodl se jej přesunout na leden a ve jménu multikulturalismu přejmenovat na neutrální „zimní koncert“, při kterém se nebudou zpívat koledy ani jinak nábožensky laděné písně. Zpěv koled a oslava Vánoc by podle něho byly provokací vůči muslimským dětem.

Ateista brání církev

Ředitelovo rozhodnutí odsoudil i italský socialistický premiér Matteo Renzi: „Pokud si pan ředitel myslí, že tímto podpoří integraci a soužití, pak se mi zdá, že udělal obrovskou chybu.“ V reakci na tuto událost novináři upozornili na fakt, že v současnosti studuje v Itálii sedm milionů mladých lidí, z toho zhruba 300 tisíc muslimů. Jenže v roce 2008 jich bylo jen 80 tisíc, tedy za sedm let se počet dětí z muslimských rodin zčtyřnásobil.

Ve Velké Británii se na stranu šokovaných zástupců církve postavil dokonce světoznámý vědec a ateista Richard Dawkin

Ani Velká Británie nehodlá polevit v horlivosti. Tři největší sítě multikin v zemi, Odeon, Cineworld a Vue, odmítly promítat reklamu anglikánské církve vyzývající k modlitbě z důvodu obav, aby diváci jiného vyznání, například muslimové, neutrpěli újmu. Zpráva vyvolala bouřlivou reakci v médiích, kde se na stranušokovaných zástupců církve postavil dokonce světoznámý vědec a ateista Richard Dawkin.

Evropa dospěla tak daleko, že pozice křesťanů už musí obhajovat i bůh ateistů a socialistický politik. Modleme se k nim!

Autor: István Léko
  • Vybrali jsme pro Vás