130 let
Předsednictvo jihomoravského krajského výkonného výboru ČSSD vzalo na vědomí...

Předsednictvo jihomoravského krajského výkonného výboru ČSSD vzalo na vědomí vysvětlení hejtmana Michala Haška ke kauze "falešné mluvčí". | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jihomoravský exhejtman Michal Hašek opět v politické hře

  •   10:12
Při jednání o vládě ANO a ČSSD se spekulovalo, že Michal Hašek – bývalý muž číslo 2 ČSSD a zastánce paktu s Babišovým hnutím – by mohl vstoupit do vlády. Ani jedna strana s ním však do kabinetu nepočítá. Měl by se pohybovat v roli právníka a konzultanta v rámci ministerstva zemědělství. Zůstal by ve stínu a s přístupem k informacím.

V sociální demokracii to bublá. Strana je kvůli otázce vstupu do vlády Andreje Babiše rozdělena na dva ostře vymezené tábory. O vládní účasti oranžových rozhodne vnitrostranické referendum a jednou z osob, která může posílit provládní partu, je bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek. Na jižní Moravě stále ovládá část členské základny, jejíž hlasy by mohly pomoci té části strany, která je nakloněna vstupu do vlády.

V průběhu vyjednávání o vládě ANO a ČSSD se spekulovalo, že Hašek – hlasitý zastánce paktu s Babišovým hnutím – by mohl nastoupit do vlády. Podle zdrojů LN blízkých vedení ANO i ČSSD se s ním však do kabinetu nepočítá. Měl by se pohybovat v roli právníka a konzultanta v rámci ministerstva zemědělství. Zůstal by ve stínu, a měl by přístup k informacím. Aspirantem na vedení úřadu zemědělství je Haškův spojenec Miroslav Toman, který umí dobře komunikovat i s Milošem Zemanem. Ostatně v prezidentské vládě Jiřího Rusnoka už Toman tuto funkci zastával.

Stoupenec účasti ve vládě

Někdejší muž číslo 2 v ČSSD politicky padl po sněmovních volbách 2013, kdy lhal o své účasti na tajném jednání s prezidentem Zemanem v Lánech. Loňský debakl ČSSD však blízkého spojence Hradu vrátil do hry. Michal Hašek se zasazuje o účast své strany ve vládě s ANO. „Je to podle mě poslední a jediná příležitost, jak utéct hrobníkovi z lopaty, i když jde svého druhu o smlouvu s ďáblem,“ informoval na Facebooku.

Loňský debakl ČSSD však blízkého spojence Hradu vrátil do hry. Michal Hašek se zasazuje o účast své strany ve vládě s ANO.

Haškovi stačilo 150 vteřin, aby v říjnu 2013 v přímém přenosu České televize hned jedenáctkrát lhal o tajné schůzce politiků ČSSD u prezidenta Miloše Zemana v Lánech. Do té doby mohl snít o postu premiéra, Lánský puč jeho ambice zabil. Odešel ze sněmovny a chystal se na obhajobu hejtmanského křesla. Jeho pověst tehdy znovu utrpěla, když deník MF DNES přinesl informaci, že za Haška roky komunikovala neexistující mluvčí. Ukázalo se, že jí byla kontroverzní lobbistka Jana Mrencová.

Nebylo překvapením, když ČSSD v krajských volbách na podzim 2016 skončila až na 3. místě – navíc ve své baště v Jihomoravském kraji, kde tradičně patřila k nejsilnějším subjektům. Haškova stopa ve vysoké politice tím vzala za své. Z politiky se víceméně stáhl a stal se koncipientem ve vlivné Advokátní kanceláři Jansta, Kostka, jejíž spolumajitel, člen ČSSD a mocný právník Miroslav Jansta patří k Haškovým spojencům.

Podpora jihomoravské organizace

Drtivá prohra ČSSD ve sněmovních volbách však Haška vytáhla z politického záhrobí zpět do „služby“. Na přelomu roku byl jedním z iniciátorů platformy Zachraňme ČSSD, jež měla dva cíle – rozproudit debatu ve straně o nadcházejícím volebním sjezdu a podpořit Miloše Zemana v prezidentských volbách. Souhra následných okolností Haškův pozvolný návrat posílila. Zeman ve volbách vyhrál, čímž ve straně prozemanovské křídlo, jehož je Hašek součástí, posílilo. To se promítlo i na sjezdu strany, který ovládli prozemanovští politici. Exhejtman se tím vymanil z politické karantény a po 1,5 roce se opět dostal do hry.

Hašek má pro část vedení ČSSD, jež podporuje vládní spolupráci s ANO, nemalý význam. Ve vnitrostranickém referendu o vstupu do vlády podporované KSČM budou provládní zastánci potřebovat maximální možnou podporu jihomoravské organizace, jež patří k nejpočetnějším v zemi.

Ihned pochopil, kudy „běží zajíc“. Jakmile hnutí ANO oslovilo ČSSD se vstupem do vládní koalice, Hašek se stal zastáncem vládního angažmá. Když předminulý týden vyjednavači dokončili text koaliční smlouvy, někdejší šéf Asociace krajů na Facebooku prohlásil: „Nemáme na výběr žádné ideální řešení. Šesté nejmenší parlamentní straně s aktuálně marginálním politickým i mediálním vlivem se podařilo vyjednat na hubený sedmiprocentní volební výsledek a 15 poslanců malý zázrak. Třetinové zastoupení ve vládě včetně klíčových resortů nám umožní realizovat program ČSSD pro naše voliče i celou zemi.“

Hašek má pro část vedení ČSSD, jež podporuje vládní spolupráci s ANO, nemalý význam. Ve vnitrostranickém referendu o vstupu do vlády podporované KSČM budou provládní zastánci potřebovat maximální možnou podporu jihomoravské organizace, jež patří k nejpočetnějším v zemi. Část kraje zde ovládají spojenci expremiéra Bohuslava Sobotky, který dlouhodobě patří k odpůrcům vládního angažmá. Část jihomoravské buňky ovládá místopředseda strany Roman Onderka, který sice dříve patřil k Haškovým lidem, dnes ale vystupuje spíše jako „solitér“.

Kontrolní či manažerské orgány

Své spojence má však na jihu i Hašek, jehož úkolem bude přesvědčit co nejvíce straníků, aby pakt s ANO podpořili. Haška by neměla minout „odměna“. V centrálách ANO i ČSSD se podle informací LN pracuje s verzí, že Hašek by měl sehrát roli na ministerstvu zemědělství. Nikoli jako ministr, ale spíše jako konzultant a právník.

Hašek by se kromě poradcování mohl dostat do kontrolních či manažerských orgánů některé z organizací, které spadají pod ministerstvo zemědělství. Jde například o Lesy České republiky, Budějovický Budvar, Státní pozemkový úřad nebo různá povodí.

Tím více, pokud se stane ministrem zemědělství Haškův známý Miroslav Toman. O jeho „ministrování“ stojí i prezident Miloš Zeman. Pokud by Toman do Babišovy vlády zamířil, na Hradě by se mohla odblokovat nechuť vůči kandidátovi ČSSD na ministra zahraničí – europoslanci Miroslavu Pochemu, který v minulosti proti Zemanovi ostře vystupoval.

Zpět ale k Haškovi, který kdysi v Sobotkově stínové vládě figuroval na postu ministra zemědělství. Hašek by se kromě poradcování mohl dostat do kontrolních či manažerských orgánů některé z organizací, které spadají pod tento resort. Jde například o Lesy České republiky, Budějovický Budvar, Státní pozemkový úřad nebo různá povodí. Jde o posty, v nichž si jejich členové mohou vedle vlivu zajistit i pravidelný příjem ve výši desítek tisíc korun.

O Haškově budoucnosti spolurozhodne vývoj vládních jednání. Ve hře je varianta, že Hašek se místo výkonného politika stane spíše mužem v pozadí. Jeho spojenci na něho zároveň apelují, aby dokončil koncipientskou misi a stal se advokátem. „Říkáme mu: Michale, dodělej si ty zkoušky, ať nedopadneš jako Sobotka v šalině,“ komentoval jeden z nich s nadsázkou Sobotkovu nedávnou fotografii v tramvaji a expremiérovu nejasnou profesní budoucnost.

Autor: Ondřej Koutník
  • Vybrali jsme pro Vás