Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Rath: Metrostavu hrozí diskvalifikace ze státních zakázek

  10:29
V pátek 31. ledna se ze zdánlivě okrajové větve případu Davida Ratha vyklubal průšvih pro jednu z největších stavebních firem v Česku. Společnost Metrostav byla Krajským soudem v Praze shledána vinnou v korupčním skandálu okolo bývalého hejtmana. Dle zatím nepravomocného verdiktu se Metrostav tři roky nesmí účastnit veřejných zakázek.

Metrostav. foto: METROSTAV

Zdálo se, že případ exhejtmana Davida Ratha je víceméně u konce. Od října si totiž za zmanipulované zakázky ve Středočeském kraji odpykává sedmiletý trest za mřížemi. Jenže v pátek 31. ledna se ze zdánlivě okrajové větve případu vyklubal průšvih pro jednu z největších stavebních firem v Česku. Společnost Metrostav, která zaměstnává čtyři tisíce lidí a jejíž obrat se počítá v desítkách miliard korun, byla Krajským soudem v Praze shledána vinnou v korupčním skandálu okolo exhejtmana. Podle zatím nepravomocného verdiktu se Metrostav tři roky nesmí účastnit veřejných zakázek.

Navíc má zaplatit deset milionů korun jako peněžitý trest. Tříletou podmínku s odkladem na čtyři roky si vyslechl i generální ředitel firmy Pavel Pilát. S pětiletým trestem odešel také obchodní ředitel firmy Jiří Anděl. Metrostav už avizoval, že se proti verdiktu odvolá. „Soudní řízení dále probíhá a my se z toho důvodu nemůžeme a nebudeme až do konečného pravomocného rozhodnutí vyjadřovat,“ napsal LN Vojtěch Kostiha, mluvčí Metrostavu. Pokud by odvolací soud verdikt potvrdil, Metrostav to zásadně ohrozí. Tresty si vyslechl i Rath a dalších osm firem a manažerů.

Dalších sedm firem

„Vina je nepochybně prokázána,“ řekla na adresu obžalovaných soudkyně Krajského soudu v Praze Iva Říhová. Tresty si kromě Metrostavu vyslechlo i dalších sedm společností – Aveza, Konstruktiva Branko, Puro-Klima, Hospimed, Jipe, Tenton a ML Compet. Kromě nejtvrdšího trestu – úplného zrušení některých firem coby právnických osob – zahrnoval verdikt i propadnutí majetku.David Rath dostal osmiletý trest a pokutu 18 milionů korun. Stejně soud potrestal Kateřinu Kottovou, exšéfku kladenské nemocnice, i jejího chotě Petra. Manželé mají dohromady zaplatit pokutu 40 milionů korun.

Tresty si kromě Metrostavu vyslechlo i dalších sedm společností – Aveza, Konstruktiva Branko, Puro-Klima, Hospimed, Jipe, Tenton a ML Compet. Kromě nejtvrdšího trestu – úplného zrušení některých firem coby právnických osob – zahrnoval verdikt i propadnutí majetku.

Ředitel středočeské záchranky Martin Houdek má tříletou podmínku a soud mu udělil pokutu dva miliony. Exšéf Konstruktivy Branko Pavel Drážďanský má jít do vězení na šest let a zaplatit milion korun. Lucia Novanská z ML Compet, která organizovala veřejné tendry, má ve vězení strávit pět let. Martin Jireš z firmy Puro-Klima dostal tříletý podmíněný trest a pokutu dva miliony. Advokáti potrestaných už avizovali, že se proti verdiktu odvolají.

„Jedenáctiletý trest pro doktora Ratha mi připadá, i vzhledem k vyčíslené škodě, nepřiměřený,“ uvedl Rathův advokát Adam Černý, který do trestu pro svého klienta automaticky započítal i tři roky navíc, jež dostane, nezaplatí-li peněžitý trest. Soudkyně vysvětlila osmiletý trest pro Ratha takto: „Trest, který soud ukládá, nemůže být mírnější než ten, který soud vynesl v první větvi případu.“ Exhejtman si od října odpykává sedmiletý trest za jiné, také zmanipulované krajské zakázky.

Neúčast na výstavbě metra

Nejcitelněji může trest dopadnout – v případě pravomocného rozsudku – na stavebního giganta Metrostav. Firma hraje o přísun peněz od státních zadavatelů. Už dnes totiž významnou část svých výdělků čerpá z veřejných zakázek, například od Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). „V případě, že by se verdikt stal pravomocným, firma by byla diskvalifikována ze státních zakázek. To znamená, že pokud by se případně přihlásila do našeho výběrového řízení, vyloučili bychom ji,“ řekl Jan Rýdl, mluvčí ŘSD. Metrostav přitom v minulosti vybudoval třeba pražský tunelový komplex Blanka.

Zákaz přístupu k veřejným penězům by Metrostavu znemožnil například účast na výstavbě nové trasy metra. V současnosti běží otevřená veřejná zakázka na zhotovitele prvního úseku metra D. Lhůta pro podání nabídek je do března. Všechny subjekty musejí splňovat podmínky stanovené právními předpisy ČR.

Zákaz přístupu k veřejným penězům by firmě znemožnil například účast na výstavbě nové trasy metra. „V současnosti běží otevřená veřejná zakázka na zhotovitele prvního úseku metra D. Lhůta pro podání nabídek je do března. Všechny subjekty musejí splňovat podmínky stanovené právními předpisy ČR,“ řekla Aneta Řehková, mluvčí pražského dopravního podniku. Jádro větve kauzy Rath, za niž v pátek 31. ledna soud udílel tresty, se točí okolo tendrů ve Středočeském kraji za stovky milionů korun z let 2011 a 2012.

Týkaly se například nákupu sanitek pro středočeskou záchrannou službu, stavby pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavby části kladenské nemocnice. Jednou ze zakázek byla i rekonstrukce Pavilonu „O“ v Oblastní nemocnici Kolín. Zákulisní dohody při získání zakázky popsali detektivové už v obvinění takto: „Jiří Anděl, obchodní náměstek společnosti Metrostav, po předchozí dohodě s Pavlem Pilátem, generálním ředitelem a členem představenstva obviněné společnosti Metrostav, připravili nabídky do zadávacího řízení i za další uchazeče.“

Vyšší nabídka oproti obvyklým cenám

Soutěžilo se tedy jen naoko, ve skutečnosti byl vítěz předem jasný. „Nabídka Metrostavu byla sice s celkovou cenou oproti ostatním uchazečům nejnižší, avšak vyšší oproti obvyklým cenám, respektive oproti ceně, která by měla vzejít, pokud by průběh zakázky nebyl popsaným způsobem ovlivněn,“ uvedli policejní vyšetřovatelé. Šéf Metrostavu Pilát měl podle nich dokonce slíbit tehdejší ředitelce kladenské nemocnice Kottové (dříve Pancové), jež fakticky ovládala i nemocniční zařízení v Kolíně, desetimilionový úplatek.

Nabídka Metrostavu byla sice s celkovou cenou oproti ostatním uchazečům nejnižší, avšak vyšší oproti obvyklým cenám, respektive oproti ceně, která by měla vzejít, pokud by průběh zakázky nebyl ovlivněn

„Byl si vědom, že se o tento úplatek bude dělit s MUDr. Petrem Kottem a MUDr. Davidem Rathem, který předkládal orgánům Středočeského kraje materiály vztahující se k průběhu a zadání této veřejné zakázky,“ uzavřeli detektivové. Díky odposlechům zjistili i rozdělení úplatku mezi Ratha a manžele Kottovy. „Ing. Pilát s plněním ve formě finanční hotovosti souhlasil. Plnění přislíbil a sám pak konkretizoval den a místo jeho předání formou kódované SMS zprávy zaslané MUDr. Kottové,“ popsali ve spisu.

K předávce plánované na 18. května 2012 už však nedošlo, protože tři dny předtím Davida Ratha zatkli. Šéf Metrostavu Pilát loni kategoricky popřel, že by za zakázky platil. „Nikomu jsem žádný úplatek neslíbil. Z žádného z důkazů moje vina nevyplývá,“ řekl u soudu. Soudkyně však argumenty obhajoby nevyslyšela.

Co také zachytily policejní odposlechy

  • Policejní štěnice“ zaznamenaly v prosinci 2011 mimo jiné rozhovor tehdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Kottové (dříve Pancové) s jedním ze zaměstnanců Oblastní nemocnice Kolín. Špitál se tou dobou chystal na rekonstrukci pavilonu „O“. Prostorový odposlech byl nainstalován v kanceláři ředitelky.
  • Zaměstnanec: „Máš prosím představu, kdo bude to óčko?“ Kottová: „Myslím si, že mám představu Metrostavu.“ Zaměstnanec: „No ne, že po Kolíně se říká, že to bude Geosan.“ Kottová: „To je dobře, že se to říká.“
Autor: