130 let

| foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Kdo spasí ODS? Začíná se mluvit o Pospíšilovi.

  •   23:09

Aktualizováno. Kdysi nejsilnější pravicová strana je na hraně existence. Výkonná rada se usnesla na volebním kongresu 17. či 25. ledna 2014.

Aktualizováno. Výkonná rada ODS se na svém zasedání v neděli 27. října večer usnesla, že volební kongres strany se uskuteční 17. či 25. ledna 2014. O post předsedy ODS se na něm hodlá ucházet Miroslava Němcová, kandidaturu zvažuje i Jiří Pospíšil.

ODS s definitivní platností končí coby určující politická síla v zemi. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny překročila jen o 2,7 procenta. Ačkoli v sobotu ještě okolo čtvrté hodiny nedávali její čelní představitelé najevo, že by si hloubku maléru uvědomovali, po sečtení dvou třetin hlasů zavládlo v centrále strany nefalšované zděšení. Z 53 křesel ve sněmovně jich občanští demokraté obhájí šestnáct.

A ještě hůře: V řeči peněz občanští demokraté přišli ve srovnání s rokem 2010 o 62 milionů korun, který stát platí na úhradu volebních nákladů, a dalších 31 milionů za ztracené poslanecké mandáty. A to bude bolet. Okamžitě se začalo hovořit o nutnosti redukovat síť stranických manažerů v krajích. A také o možném stěhování hlavní kanceláře z pankráckého Polygon House do prostor skromnějších, přiměřenějších nové politické váze strany.

Vykroužkovaný předseda

Kromě historicky kuriózního faktu, že do sněmovny se vůbec nedostal úřadující předseda strany, tedy Martin Kuba, kterého voliči v Jihočeském kraji prostě vykroužkovali, se najde i další pozoruhodnost. Stějně tak místo v dolní komoře nevybylo ani na jediného kandidáta za Karlovarský, Liberecký a Zlínský kraj. Těžce bité jsou ale i další regiony. Bídný výsledek zaznamenaly moravské regiony, které v minulosti generovaly stranické předsedy a premiéry. V nové sněmovně bude mít Morava pouze pět poslanců.

A máme-li dovršit výčet úrazů, jednoduchou pozici nebude mít ani volební jednička. Miroslava Němcová sice v Praze získala 26 tisíc preferenčních hlasů, jenže v celkovém součtu dobyla ODS ve své odvěké baště pouhých dvanáct procent hlasů.  Pro srovnání – před čtyřmi lety měli občanští demokraté v metropoli 25 procent.

Debaty, kdo za debakl vlastně může, se rozjely v hlavním stanu ODS prakticky okamžitě. Spojenci Miroslavy Němcové tvrdili, že tragický výsledek je důsledkem špatné kampaně z dílny agentury Proximity, kterou prosadil úřadující předseda Kuba. Z Kubova tábora se zase ozývalo, že špatný výsledek padá na hlavu volební jedničky Němcové. Když byly hlasy dopočítány, argumenty obou táborů ztratily na významu. Celé vedení ODS nabídlo v sobotu v podvečer své funkce k dispozici a za tragický výsledek přijalo odpovědnost.

Jak hluboká změna ODS čeká?

Už nyní se v kuloárech ODS hovoří o tom, že by se kandidátem na předsedu mohl stát Jiří Pospíšil

Co ale dál? V neděli odpoledne se sjede výkonná rada ODS, která rozhodne o dalším směřování strany. Dle důvěryhodného zdroje z ODS bude součástí diskuse zřejmě i to, zda by neměla odstoupit i celá výkonná rada osazená více než čtyřmi desítkami regionálních politiků. A druhé podstatné téma jednání: v co možná nejkratší době uspořádat kongres, na němž delegáti zvolí nové vedení strany.

Už nyní se v kuloárech ODS hovoří o tom, že by se kandidátem na předsedu mohl stát Jiří Pospíšil (rozhovor s Pospíšilem o budoucnosti strany naleznete ve druhé části tohoto článku). Jako jediný byl kromě Prahy s to straně zajistit dvouciferný volební výsledek. V Plzeňském kraji získal 36 procent preferenčních hlasů a v absolutních číslech ho kroužkovalo přes deset tisíc voličů. Dle informací ČESKÉ POZICE může při případné kandidatuře na předsedu počítat s podporou Martina Kuby.

Z rozhovorů, které jsme během soboty s politiky ODS vedli, vyplynulo, že dalšími kandidáty na předsedu se mohou stát: Miroslava Němcová, zástupce Prahy jako například exprimátor Bohuslav Svoboda (čtrnáct tisíc preferenčních hlasů v Praze), bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ve volbách nekandidoval) a europoslanec Jan Zahradil (ve volbách nekandidoval). Dost možná se o vedení strany přihlásí i exministr dopravy Zbyněk Stanjura (pět tisíc preferenčních hlasů v Moravskoslezském kraji) či teplický primátor a senátor Jaroslav Kubera (ve volbách nekandidoval).

A poměrně napínavý souboj se očekává též o posty místopředsedů ODS. Za vycházející hvězdu bývá označován lídr jihomoravské kandidátky a bývalý ministr školství Petr Fiala, který sice není zatím straníkem, pokud by však do strany vstoupil, mohl by mít reálnou šanci si o post místopředsedy říci. S více než jedenácti tisíci získanými preferenčními hlasy přesvědčivě deklasoval současného místopředsedu a dvojku jihomoravské kandidátky Pavla Blažka (3109 preferenčních hlasů).

Po sedmi letech vládního angažmá se ODS velmi pravděpodobně přesune do opozice. Většina politiků strany se shoduje, že to je nezbytná kůra, aby za čtyři roky neskončila zcela mimo parlament. Otázkou je, jak přesvědčivá bude proměna, díky které bude v příštích volbách i přesvědčivá ODS.

Jiří Pospíšil: Je mnoho důvodů neúspěchu

ČESKÁ POZICE: Co říkáte na volební výsledek ODS?

POSPÍŠIL: Je to objektivní prohra. Vedení z toho musí vyvodit odpovědnost. Jednociferný výsledek nelze v žádném případě považovat za úspěch.

ČESKÁ POZICE: Neměli by kromě grémia složit funkce i členové výkonné rady ODS?

POSPÍŠIL: Nemyslím si, že by se měli dělat nějaké teatrální kroky. Jsem přesvědčen, že by v nejbližší době měl být svolán kongres. Do konce roku, maximálně v lednu, by se mělo zvolit nové vedení včetně stranického lídra.

„Politika není spravedlivé řemeslo, a jestliže byl Kuba vykroužkován, tak se s tím nedá nic dělat.“

ČESKÁ POZICE: Jak byste komentoval vykroužkování úřadujícího předsedy Martina Kuby?

POSPÍŠIL: Respektuji to jako výsledek vůle voličů. Na druhou stranu nebudu zapírat, že mě to mrzí. Martin Kuba se vedení ODS ujal v nelehké době po zdrcující aféře bývalého premiéra Petra Nečase. Převedl stranu přes toto krizové období a tvrdě pracoval v předvolební kampani. Nicméně, politika není spravedlivé řemeslo, a jestliže byl vykroužkován, tak se s tím nedá nic dělat.

ČESKÁ POZICE: Jste spokojen s vlastním volebním výsledkem?

POSPÍŠIL: Z hlediska procenta jde o druhý nejlepší výsledek v republice. Nepřijde mi úplně férové, co dělá Česká televize, že srovnává absolutní počty preferenčních hlasů. Logicky totiž musí mít jiný počet hlasů kandidát v Plzeňském kraji, v němž je necelý půlmilion voličů, než například v Praze, kde je přes milion voličů. Pokud chceme výsledky zhodnotit, musíme se řídit procenty získaných preferenčních hlasů. To je jediné objektivní kritérium. V tomto ohledu jsem získal 36 procent preferenčních hlasů a skončil na druhém místě za Miroslavou Němcovou, která měla 38 procent preferenčních hlasů. Je to veliký závazek vůči voličům. Uvidíme, co bude dál.

ČESKÁ POZICE: Budete na kongresu usilovat o post předsedy ODS?

POSPÍŠIL: Uvidím. Musím si to ještě rozmyslet. Považuji výsledek ODS za prohru, a za to může celé vedení strany včetně mě. Uvidíme také, kdo budou případní další kandidáti. Kdyby se objevila nějaká kvalitní a výrazná osobnost, jež neměla podíl na volbách, klidně bych ji podpořil.

ČESKÁ POZICE: Vidíte ve straně výraznou osobnost, jež by nebyla spojena s volbami a mohla si na kongresu o mandát předsedy ODS říci?

POSPÍŠIL: O tom se teprve debata povede. Ještě jsem se nad tím takto nezamýšlel. Neumím vám říci konkrétní jméno. Rozumím, že by bylo ideální, abych vám řekl, kdo všechno bude kandidovat, kdy bude kongres a jak to dopadne. To ale nyní mohu těžko vědět.

ČESKÁ POZICE: Zcela prakticky – ODS přijde odhadem o desítky milionů korun státních příspěvků na chod strany. Co to pro vás bude znamenat?

POSPÍŠIL: Budeme muset snížit výdaje. Volební kampaň má dle mých informací stát do padesáti milionů korun. To znamená, že bychom to měli zaplatit bez velkých problémů. Počítali jsme, že volební výsledek bude mezi sedmi až deseti procenty. Výsledek tedy pro nás z pohledu finančních úvah až tak strašně šokující není. Teď vám nebudu říkat, co všechno je nutné osekat. Nejsme velká strana s třiceti procenty ale strana s jednociferným ziskem, takže uvidíme.

ČESKÁ POZICE: Co bylo základem neúspěchu?

POSPÍŠIL: Je to mnoho důvodů. Sedm let jsme nesli největší politickou odpovědnost za koaliční vlády. Bohužel jsme dělali i aktivní chyby typu, když jsme zvedali DPH, anebo jsme dělali jiné věci, které byly v rozporu s našimi postoji. To voliče naštvalo. Pak to byly různé kauzy našich členů. Voliči nerozlišují individuální selhání, odpovědnost nese celá strana. Takže, když byl za korupci odsouzen pan Pekárek a my ho vyloučili, přesto to ODS poškodilo. Takhle bychom mohli jmenovat další věci. A v neposlední řadě šlo o nepochopitelné kopání Václava Klause do ODS, což se mu nakonec trochu vymstilo, protože stranický subjekt, který podpořil, zcela pohořel (Hlavu vzhůru – poznámka redakce). Avšak vztah voličů k pravici mohlo samozřejmě poničit i to, že zakladatel do ODS tímto způsobem kope.

ČESKÁ POZICE: Co by měla strana udělat, aby se za čtyři roky z parlamentního života zcela nevytratila?

POSPÍŠIL: Měla by začít dělat aktivní opoziční politiku. V současnosti platí, že za všechno může ODS, tak si myslím, že je dobře, když chvilku bude platit, že za všechno ODS nemůže, když se ODS na vládě podílet nebude. Budu ODS doporučovat, aby šla do opozice.

Povolební situaci sledujeme také v seriálu glos a poznámek. Můžete též hlasovat, jaké případné vládní koalici byste dali přednost.

Autor: Martin Shabu
  • Vybrali jsme pro Vás