130 let
Právníka Josefa Brože překreslil Richard Cortés.

Právníka Josefa Brože překreslil Richard Cortés. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

Nizozemské stopy právníka Brože

  •   7:08
Josef Brož, dlouholetý blízký spolupracovník Martina Romana, je jedním z nejmocnějších českých právníků. Jako disponent účtu „privatizátorské“ firmy Appian zaujal pozornost Finančního analytického útvaru ministerstva financí. Brož se ale objevuje i u jiné sporné transakce.

Jeden z nejvlivnějších českých právníků Josef Brož se dostal do hledáčku Finančního analytického útvaru (FAÚ). Dlouholetý blízký spolupracovník Martina Romana a specialista na vytváření neprůhledných sítí firem je znám zejména kvůli případům ovládnutí plzeňské Škodovky a prodeje lukrativní společnosti I&C Energo patřící původně energetickému gigantu ČEZ. V roce 2010 Brož dokonce apeloval na švýcarské vyšetřovatele, aby jeho jméno v souvislosti s prodejem Škodovky neprosáklo na veřejnost. Nepovedlo se.

Jak ČESKÁ POZICE zjistila, Brožovo jméno se koncem roku 2011 ocitlo v šetření FAÚ. Mocný úřad tehdy začal pátrat po původu třech miliard korun na účtu nizozemské firmy Fynerdale Holdings. Experti z FAÚ dospěli k podezření, že peníze protočené na kontě Fynerdale nemusely být řádně zdaněny. A ve zprávě také uvedli, že „není zřejmá jejich ekonomická podstata“. Tedy naznačili, že v případu mohlo jít o praní špinavých peněz.

Miliardy do firmy Fynerdale proudily převážně z účtů skupiny Appian, směrem „ven“ peníze sloužily například k nákupu modrého máku. Brož dle pátrání FAÚ spolu se Švýcarokeňanem Sundipem Kanjim Bhundiou figuruje jako disponent účtu holandské firmy Appian Machinery, která je hlavou celé rodiny jménem Appian. Ta proslula privatizací Mostecké uhelné společnosti (MUS) a koncernu Škoda.

Případ finančních toků Fynerdale Holdings, která do loňského podzimu v Česku vlastnila zdravotnickou firmu Medicon a je spojována s uhlobaronem Markem Čmejlou, vyšetřuje pražská kriminálka (odbor hospodářské kriminality). Podrobněji se k případu nechce vyjádřit policie ani samotný FAÚ.

Na dotaz, zda ho v rámci případu vyšetřovatelé kontaktovali a jestli věděl o tocích peněz z Appianu do Fynerdalu, Brož odpověděl, že k tomu nemá co říct.

Tajné psaní

Brož si přitom nikdy nepřál, aby v souvislosti s privatizací plzeňské Škodovky jeho jméno uniklo na veřejnost. Díky informacím v dopisu zveřejněném před dvěma lety v deníku MF Dnes totiž vyšlo najevo, že lidé kolem někdejšího šéfa Škodovky a později generálního ředitele ČEZ Martina Romana měli ještě před privatizací Škody v roce 2002 plán, jak podnik ovládnout. Společnost v roce 2002 za 800 milionů korun od státu získala skupina Appian, která pro nákup využila peníze z Mostecké uhelné (kterou získala na konci 90. let).

V roce 2005 pak dle Brožova dopisu někdejší manažeři Škody Tomáš Krsek, Martin Roman, Jiří Zapletal a Michal Korecký získali 66 procent podniku, zbytek zůstal Appianu. Strukturu převzetí strojírenského kolosu měl na starost právě Brož. Pro manažery to byl extrémně výhodný byznys. Pouhou část celého kolosu – divizi Škoda Power – v roce 2009 prodali jihokorejskému Doosanu za 11,5 miliardy korun.

Právník Daniel Bloch napsal v lednu 2010 jménem žadatele Josefa Brože švýcarským vyšetřovatelům dopis, ve kterém požadoval po švýcarské prokuratuře utajení jmen manažerů Škody v čele s Martinem Romanem.

„Žadatel (Josef Brož – pozn. red.) je dnes největším jednotlivým akcionářem skupiny Škoda. Jeho zájem na utajení identity jako ekonomicky oprávněné osoby se kryje v co možná největší míře se zájmy ostatních klientů Close Trustees (zahraniční správcovská firma – pozn. red.) včetně dr. Romana,“ napsal Bloch jménem Brože v dopise.       Důvodem k utajení byl dle Brože nepřátelsky laděný tisk.

„Žadatel je přesvědčen o tom, že on a ostatní klienti Close Trustees by se zveřejněním této skutečnosti vystavili v České republice velkému osobnímu riziku, zvláště pak kvůli pozornosti, kterou by tato skutečnost vyvolala u nepřátelského politického tisku,“ dočetli se dále švýcarští vyšetřovatelé. Mimochodem, u transakce mezi Škoda Power a Doosan poradensky asistovala karibská firma Cokeville Assets, se kterou spolupracuje například Ivo Rittig a která figuruje v kauze jízdenek pražského dopravního podniku. Poradenské služby objednal Brož a jím řízený kajmanský Chorus Investors Fund. S firmou Cokeville spolupracuje právní kancelář MSB Legal.

Podle vyšetřování FAÚ přibližně miliarda korun v letech 2009 až 2011 odtekla z firmy Fynerdale Holdings na účty společností, v nichž figurují právníci z MSB Legal. Peníze podle finančních analytiků pocházely právě z Brožovy holandské společnosti Appian Machinery.

Prodej I&C Energa

Privatizace a převzetí Škodovky není jedinou spornou transakcí, u které se Brož objevuje. Dalším kritizovaným obchodem je případ společnosti I&C Energo (ICE), kterou v červnu roku 2008 prodal ČEZ maďarskému plynárenskoolejářskému koncernu MOL za 660 milionů korun (ČEZ v MOL vlastní sedmiprocentní podíl). Brož zde opět zanechal holandskou stopu.

Podle serveru Motejlek.com tři dny (v červnu 2008) před uskutečněním obchodu Brož v Nizozemsku založil firmu Yellowraazd. MOL krátce nato s holandskou skořápkou uzavřel na I&C Energo předkupní smlouvu.

Přes Yellowraazd, která patří kajmanskému fondu Chorus Explorers fund I SPC (spravovaného Brožem), se I&C Energo v roce 2012 dostala do rukou maďarských strojíren Olajterv patřících maďarskému miliardáři Gézovi Pappovi. Společnost MOL si českou specializovanou firmu ocenila podle webu Motejlek.com na 1,5 miliardy korun, tedy na dvakrát více, než byla nákupní cena od ČEZ.

Brož se hájí, že strukturu předprodeje ICE přes Yellowraazd připravil pro společnost MOL a uvádí, že on ani Martin Roman neměl ve firmě ICE podíl ani kontrolu. Odmítl tedy podezření, že by ve skutečnosti ovládl spolu s Romanem společnost I&C Energo.           

ČEZ ale neměl příliš důvodů se I&C Energo zbavovat. Společnost z Třebíče se zabývá servisem v oblasti řídicích a kontrolních systémů elektráren včetně jaderných. Servisu této firmy stále využívají Dukovany i Temelín. Firma navíc byla v dobré finanční kondici. Čistý zisk v roce 2011 činil přes 200 milionů korun. V ČEZ pak ICE pod křídly maďarské MOL získala lukrativní zakázky – například v roce 2009 pro elektrárnu Ledvice za 900 milionů korun.

Josef Brož (40 let)

  • V minulosti působil v advokátní kanceláři BBH. Dnes je pouze členem správní rady BBH – nadačního fondu. Fond usiluje „o rozvoj duchovních i materiálních hodnot, rozvoj a uplatňování základních lidských práv a humanitárních zásad a deklaruje svou snahu přispět k lepšímu životu jednotlivce i společnosti jako takové“.
  • Brož patřil mezi spolupracovníky nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho holandské firmy PPF. Jejich cesty se však rozešly. „S PPF ani s panem Kellnerem nespolupracuji již řadu let,“ řekl Brož ČESKÉ POZICI.
  • Důvodem dle MF Dnes bylo, že Kellner zjistil, že v Brožem spravovaných kajmanských fondech měly být schovány podíly plzeňského podniku Škoda. V těchto fondech měly být také ukryty problémové fondy IPB.
  • Brož manažersky ovládal RP Investors Fund, jehož jménem usiloval v roce 2008 o koupi dřevařské společnosti CE Wood. Transakci s firmou CE Wood vyjednával vedle Brože i šéf Škodovky Tomáš Krsek.
Autor: Ondřej Koutník
  • Vybrali jsme pro Vás